Jak oznámit v práci odchod na rizikové těhotenství?

gabrielamot
28. říj 2014

Holky, prosím poraďte mi, co je nejlepší. Hned jak zjistím, že jsem těhotná, musím jít na nemocenskou. Nevím, ale jak to oznámit v práci. Jestli třeba už rovnou přijít s neschopenkou, aby mě nemohl vyhodti? Jak jste to řešily Vy?

terezapetrova
29. říj 2014

@tarra27 ptat se na nektere věci ohledne deti během pohovu u zamestnavatele je podle me nezakonne

tarra27
29. říj 2014

@terezapetrova možná ano, já jen píšu, že mě by ta otazka nevadila...

terezapetrova
29. říj 2014

@tarra27 a v pripade, ze by jsi hledala praci a nedali by Ti ji po te co by jsi jim po Otázce sdelila, ze mas deti?

tarra27
29. říj 2014

@terezapetrova mě by tato otázka nevadila.....

možná to je diskriminační, ale je i diskriminační i to, když ženy hledají práci p mateřské...což není omluva já vím...jenže pokud nastoupím d nove práce, dost často to bývá i tak, že dají smouvu na rok, pak prodlouží zase na rok...tudíž si člověk moc nepomůže.....pokud chce hned tehotnet

terezapetrova
29. říj 2014

@tarra27 myslim, ze si nerozumíme to je jedno, ahoj, jdu o dům dal, mam malo casu.. pa

hanivasi
29. říj 2014

@gabrielamot já předem nic neoznamovala. Prostě jsem jednoho dne šla k dr., napsala mi neschopenku, a já jim to jen ten den zavolala, a donesla posléze neschopenku.

ninive211
29. říj 2014

@soleilll Taky souhlasím s názorem, že těhotenství oznamovat až v okamžiku, kdy opravdu těhotná jsem (a nejlépe až po prvním trimestru, kdy bude jasný, že nejspíš vše dobře dopadne, ten první trimestr je přece jen stále sázka do loterie, ve spoustě firem je to jak ve slepičárně a asi by mi nebylo moc příjemný, kdybych hned v 5.tt oznámila po celé firmě těhotenství a za tři týdny musela všem vysvětlovat, že to nedopadlo...) Jinak nevím, co je na nečekaném oznámení rizikového těhotenství podrazového (je spousta holek, co by rádo dál pracovalo, ale je jim tak blbě anebo mají různé zdr.problémy, že je dr. nechá bez pardonu ze dne na den doma...ale na to se nemohou připravit ani ony samy, tak jak na to mohou připravit zaměstnavatele), podle mě každý zaměstnavatel, pokud zaměstnává mladou bezdětnou holku (nedej bože vdanou k tomu 😀), tak musí očekávat, že ta možnost rodiny dříve nebo později přijde. Pokud s tím nepočítá, tak je blázen. Nevím, proč bych měla šéfovi předem oznamovat, že plánujeme založit rodinu, za prvé mu do toho nic není a za druhé, ze zákona schválnosti já mu oznámím, že plánujeme, aby on chudáček šéf se na to stihl psychicky připravit a hledat náhradu a já pak zjistím, že nám to nejde a budeme se snažit dva tři roky bez úspěchu...

soleilll
29. říj 2014

@ninive211 Neřešíme přece situaci, když holka otěhotní a zjistí se, že musí jít z objektivních příčin na rizikovku. Pak samozřejmě nejde na to nikoho upozornit dopředu. Tady ale jde o situaci, kdy ještě těhotná není, ale už teď ví, že jakmile to zjistí, bude muset zůstat doma.
Je mi líto, že velká část z vás má tak negativní zkušenosti anebo vztahy se spolupracovníky a nadřízenými, že se vám zdá naprosto v pořádku ze dne na den zůstat doma s odůvodněním "však mě vyhodit nemůžou". Taky bych za šéfem nešla a nepošeptala mu do ouška, že jsem si začla měřit bazální teplotu, ať teda ví, že se může dřív nebo později stát, že zůstanu doma. Ale je spousta příležitostí vést s kolegy neformální rozhovory (firemní večírky atd.) na téma rodina - plánuji/neplánuji - v dohledné době/nikdy. Nikdo přece neříká, že se to má vytroubit obecním rozhlasem a všem v pětitisícové fabrice rozdávat letáčky s fotkou ultrazvuku. Soudíte to moc černobíle nebo nechcete chápat, jak jsem to myslela.
Každopádně zakladatelka už mlčí a asi ví proč. 🙂

marcinek
29. říj 2014

ja bych to taky nikomu dopredu neoznamovala uz jen proto, ze si sef najde za me nahradu a me pak vyhodi, tudiz budu zacinat zas od zacatku. Doba je zla a skoro kazdy je nahraditelny. Ja ted resim opacny problem. Mam se vratit po materske zpet a sef mi rekl v dubnu, ze se mnou pocita na HPP: Ted z telefonatu vyznelo, ze prace neni, tudiz nevim jestli da VPP nebo vypoved. A nikdo na me ohledy taky brat nebude jestli budem mit co jist. Vzdy si to zamestnavatel udela po svem, co mu nejvic vyhovuje.

morgan
29. říj 2014

Přesně tak, zaměstnavatel si to udělá tak, jak je to pro něj nejvýhodnější a stejně tak to udělá i zaměstnanec. To je snad normální a není v tom žádný podrazácký chování přece.
@soleilll a promiň, ale oznamovat to neformálně kolegům... k čemu to je? Jako za účelem aby se to dostalo k šéfovi oklikou? Nějak nerozumím jak to myslíš, k čemu to je dobré...potom se tě akorát dost lidí každej měsíc ptá jestli už...
Já jsem pracovala ve slušné firmě a rozhodně by mě nikdo nevyhodil ani kdybych to řekla dopředu, ale fakt mi to přijde ujetý to někomu říkat, ani kolegům/kolegyním, se který má jsem měla dobrý vztah...
Nikomu asi není po chuti zůstat doma ze dne na den a nechat firmu a kolegy ve štychu, ale pokud paní stejně neví kdy otěhotní (ví jen, že bude muset zůstat doma), tak je fakt nesmysl to někde hlásit, kor když se bojí negativního dopadu pro ní...

gabrielamot
autor
29. říj 2014

Holky, kdyby to šlo, tak bych ráda pracovala co nejdéle, ale mám dlouhodobé zdravotní problémy (odběry, transfuze, píchání všemožných injekcí na podporu krve), takže u mě bude zázrak, jestli se to jednou vůbec podaří, proto to řeším tak dopředu. Samozřejmě bych se do práce ráda vrátila, ale jestli to půjde,to se uvidí.

morgan
29. říj 2014

@gabrielamot no a v tom případě bych vůbec nic dopředu neřikala ani nenaznačovala 🙂

gabrielamot
autor
29. říj 2014

Právě, že mám fakt strach. Rozhodně nedělám nějakou práci, kde bych byla nenahraditelná, nebo kterou by se nemohl naučit kdokoliv jiný. Jestli se mi někdy podaří otěhotnět, tak to bude fakt zázrak.

liss_durman
29. říj 2014

@gabrielamot Vztahy nevztahy, nezájem... Rozhodně řešit až v momentě, kdy je těhotenství a pokud možno po prvním trimestru (i když to asi není úplně snadné utajit). Rozhodně ve tvém případě to asi je všechno komplikované a dopředu bych nic ani nenaznačovala. Doba je zlá a pokud je zaměstnavatel v pohodě, určitě to pochopí. Nejdůležitější je zdraví, pohoda a aby miminko bylo v pořádku, to víme všechny. Ale ne vždycky si to uvědomujeme. Já třeba na PN ani jít moc nechtěla, dělám ve školství, měla jsem jen částečný úvazek... Ale při zjištění těhotenství se mi rozjela 2. angína a jelikož ta práce v dětském kolektivu mezi bacilama pro mě prostě v tuhle chvíli byla hrozně nebezpečná, tu neschopenku jsem si u doktora vydupala. Takže jsem marodila od 5. tt, nejdříve s angínou, pak si převzal neschopenku gyndař. No a poté co jsem 3 týdny úspěšně (jak jsem si myslela) mlžila, volal mi jeden zaměstnavatel a ptal se, jak to se mnou je a už mu to bylo jasný. Měla jsem 2 zaměstnavatele a ten pitomec to hned vykecal i ve druhé škole, takže tam jsem pak už jen s ředitelkou mluvila po telefonu a potvrdila jsem jí to... Takže v práci to věděli dřív než moje rodina například. Někdy v 8. týdnu. Nebylo to ideální, ale ředitelka mi hned při tom tel. hovoru, kdy jsem jí to oznamovala, nabídla po mateřské úvazek, jestli bych měla zájem (smlouvu jsem měla na dobu určitou). Takže závěr je asi takový: pokud je zaměstnavatel alespoň trochu v pohodě, pochopí to a nebudeš s ním mít nějaké závažnější problémy ani po návratu z MD/RD. Za to, že budeš muset jít na PN nemůžeš, takže to vůbec neřeš. Až to přijde, oznámíš, doneseš neschopenku a oni s tím nic neudělají. Hlavně se nestresuj, důležité je jen a jen miminko a jeho a tvoje zdraví. Přeju ti, ať se brzy zadaří!!!

eileenk
30. říj 2014

@gabrielamot V tomto případě, pokud se do práce určitě vrátit chceš, pokud to půjde, jak píšeš, bych zvážila následující možnosti: Jaký je nadřízený, dá se předpokládat že by se Tě hodlal zavčasu zbavit nebo je férový a v pohodě? Pokud není férový, nic neříkej do těhotenství, pokud je v pohodě, já osobně bych řekla něco ve smyslu: "Uvažujeme s manželem/přítelem o dětech, ale víte jak jsem na tom se zdravím, bůhví zda se nám to podaří a kdy." Nadřízený snad není pitomec, pochopí že se asi snažíte, ale zároveň pochopí, že taky třeba rok dva se nebude nic dít... Je to jemné naznačení, ale postačí.
Každopádně držím pěsti aby se mimčo brzy zadařilo!

werik153
21. bře 2015

I když je zde již starší diskuze zkusím se taky vyzpovídat 🙂 Mám podobný problém jako zakladatelka akorát s tím rozdílem, že já bych v práci nějaký čas ráda zůstala, akorát se občas tahám s těžkými věcmi...což by se dalo vyřešit, jenže problém je ten, že moje vedoucí, je takový ten typ...chová se ke mě hezky, pomáhá mi občas a je strašně hodná, to všechno ano...jenže...pak přijde s tím, že jiná kolegyně v jiném zaměstnání kde dělá taky vedoucí je těhotná a že jde na mateřskou a jak jim to tam všechno zkomplikovala...atd a že to od ní nikdo nečekal že tohle udělá a bla bla bla, jako by to bylo něco hrozného....a já jsem typ co si všechno strašně bere a takhle bych to brala tak že by mi to nepřála, že by u mě taky takhle vyšilovala...a poslouchala bych to celou dobu...a jsem z toho ve stresu už teď a ještě ani nejsem těhule.... 😖
Jinak pracovní smlouvu mám na neurčito a zaměstnaná jsem již 5 let, takže přinést neschopenku a říct "čus" není žádný problém....ale já bych tam ráda nějaký čas zůstala......

denik_matky
8. dub 2016

Už vidím například nějakou prodavačku z pokladny obrovskýho supermarketu jak jde o pauze za svojí nadřízenou, aby jí sdělila, že se doma s manželem snažej o miminko, aby byla fér :D podle mě je spíš fér oznámit šéfovi fakt, že jsem těhotná a podle pracovních podmínek a stavu těhotenství (pokud je rizikový) se s ním domluvím na době nezbytně nutné pro můj pobyt, dokud si za mě nenajde náhradu, pokud to není půl roku, že.. 🙂 ale hodně záleží na zaměstnání a zaměstnavateli, ne na tom, že chce být někdo fér..