• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Je možná výpověď pro nadbytečnost po RD a odstupné z min.mzdy?

12. srpna 2011 
Dobrý den, jsem na RD do 13.8.2011. Na mém místě je paní Černá (známa vedoucího) která práci nyní vykonává, a má sjednanou pracovní smlouvu jen na dobu trvání rodičovské dovolené jmenovitě za pani Bílou – to jsem JÁ.
Zaměstnavatel mi řekl že po návratu z RD dostanu výpověď pro nadbytečnost zaměstnance dle § 52 písm. c) zákoníku práce a z důvodů přeorganizace a že se rozhodli ponechat pani Černou, že po dobu mé RD paní vykonává jinou práci než já, a že dle zákona mam nárok na 2 měsíční výpovědní lhůtu, odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, ale že to vidí jinak, nastoupím a dostanu minimální mzdu a s toho mi vypočítají odstupné z minimální mzdy – trojnásobek. Můj poslední mzdový výměr byl na 13900,- hrubém.
Z uvedeného důvodu nesouhlasím s případnou výpovědí, chci podat žalobu na neplatnost výpovědi.
Může ji zaměstnavatel zaměstnat za mně, když její pracovní poměr konči nástupem jmenovitě za paní Bílou, a pracovní místo stále je – kancelář zachovaná, práce nebyla přerozdělena mezi jiné pracovnice? Může mi dat minimální mzdu a z toho odstupné 3násobek?
Dále na jiné kanceláři propustil paní Žlutou před důchodem 3měs., která si teď vybírá dovolenou, už se nevrací. Z důvodů pro nadbytečnost a přeorganizace a slovně ji vedoucí řekl že neprošla sítem, dostala 2měs.výpověď + 3násobek odstupné.
Na jejím místě (za pani Žlutou) je teď momentálně paní Černá, která ji v době dovolené, nemocí zastupovala, a zároveň v kanceláři za mě – a je to ten zástup.
Pokud chce zaměstnavatel sloučit pracovní místo paní Žluté s nynějším místem paní Bílé – moje, tomu nic nebraní, neboť pracovní místo paní Žluté není obsazené je volné, tudíž by to nezpůsobilo moji nadbytečnost. A musí odejit paní Černa zástup.
A pokud již paní Žluta byla propuštěna pro nadbytečnost a sloučení uvedených míst, nemůže to být podruhé uplatňováno vůči paní Bílé – mně.
Lepší pracovnice není, pouze je známa vedoucího.
Prosím dá se proti tomu něco dělat.
Děkuji Bílá.
12. srp 2011 ve 14:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marie28 odstupne ti musi dat ve vysi, v jake ti nalezi, za tu minimalni mzdu bys tam musela nejakou dobu pracovat, ale to by neslo bez tveho souhlasu, neb mas jiste platnou pracovni smlouvu a v ni uvedenou mzdu
Vyhodit te samozrejme muze a pani Cernou si taky nechat muze, proste jen zrusi pozici a vymysli si jinou.....neni podle me v tvych silach dokazat, ze pani cerna vykonava stejnou praci, jako ty, on treba dokaze, ze ona umi neco navic, co ty ne a je to hlavni naplni jeji prace

Na jednu stranu je to smutny, ze je sice ze zakona narok na puvodni misto, ale skoro nikdy ho clovek zpet nedostane, na druhou stranu se neni cemu divit, tri roky je strasne dlouha doba

Ja osobne ani nahodou nepocitam s tim, ze bych po RD mohla nastoupit zpet, proste si vezmu odstupne a budu hledat :wink: A to bych poradila i tobe, jinak prosoudis balik a nedostanes zhola nic :confounded:
12. srp 2011 ve 14:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jen doplním, že pokud je pouze mzdový výměr, tak může výši platu změnit zaměstnavatel jednostranně, ale minimální mzdu ti smí dát pouze pokud bys dělala pouze jednoduché práce (nějaký pomocný dělník, podávání cihel či tak něco), jinak ti musí dát zaručenou podle vykonávané práce, což málokterý zaměstnavatel ví.
Ad výpověď, pokud má paní Černá smlouvu na dobu určitou, tak je myslím určitá šance to u soudu vyhrát, jisté to samozřejmě není, ale soudy jsou většinou na straně zaměstnance. Protože jí smlouva automaticky končí tvým nástupem, tudíž v tu chvíli už není zaměstnaná a dost dobře nejde aby tebe vyhodili a ji přijali... případně pokud by ji teď někdy změnili smlouvu na dobu neurčitou, tak by se na to dalo dívat jako na účelovou změnu.
12. srp 2011 v 15:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, jsem personalistka a nedávnou jsem byla na školení, tak ti můžu poradit. Mzda se sjednává v pracovní smlouvě, nebo v mzdovém výměru, je to oboustranný pakt, takže jakékoliv změny musí být podepsány tebou i zaměstnavatelem, takže pokud ty nic nepodepíšeš, zůstává ti původní mzda před RD a MD. Výpověď pro nadbytečnost po návratu z RD je v tomto případě neplatná a soud na 99% vyhraješ, protože by šlo prokázat, že paní černá dělá stejnou práci jako ty a tedy, že místo zrušeno nebylo. Správně mají vyhodit paní Černou a tebe si nechat. České soudy stojí převážně na straně zaměstnance, z vlášť když jde o matku :wink:. Dobře, že jsi si se nedala, máš nárok tam zůstat i když otázka je, zda se dá v takové práci zůstat i po vyhrání soudního sporu.
12. srp 2011 v 15:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marie28 ještě jedna věc mě napadla. Je třeba, aby jsi písemně zaměstnavateli oznámila, kdy se vrátíš a kdy nastoupíš do práce, alespoň emailem :wink:
12. srp 2011 v 16:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek