Je to šikana v práci?

mesiacik1989
26. lis 2022

Zdravim,prosim o vas nestranny nazor. Prispevok bude mozno trosku dlhsi. Pracujem ako asistentka pedagoga od zari na prazskej zakladnej skole. Predtym som bola na materskej a pred materskou som pracovala na viacerych zs ako AP. Ale nikdy som toro nezazila... kolegyna,ucitelka v triede kde asistujem. Bola velmi mila prve tri tyzdne v zari,kym syncek neochorel a nemuseli sme ostat doma tri tyzdne. Mal zanet stredneho ucha a covid. Ked som prisla do prace po tych 3 tyzdnoch,zacalo mi peklo. Neustale narazky,ze som mala ostat este na materskej, vo vyuke robi chaos nieco mi kaze spravit a potom ma zhodi pred detmi ze to nie je moja praca. Vcera deti na zaciatku hodiny radily ona este nebola v triede tak som sla dopredu,ukludnila ich a v tom vosla do triedy.opytala sa ma co sa deje a povedala som,ze nic,ze cakame na pani ucitelku. Nato sa ironicky zasmiala a povedala uz si teda muze pani asistentka sednout dozadu na sve misto. Zvykla som si do prace nosit termosku s kavou,ktoru som si davala dozadu na taku lavicu, ktoru mi pani ucitelka na zaciatku sama ponukla ze si tam mam davat svoje veci. Vo stvrtok mi vravi,ale ty tu nemozes mat tu kavu,co kdyby nekdo vesel jak to vypada...tak vravim ok,budem si davat kavu do kabinetu. Tak vravi,ale to ne ,to by si rusila kolegyni vis,ona ma nekdy volne hodiny a tak..nikdy nemala volnu hodinu ale ok. Tak si nebudem teda nosit tu kavu... a vcera mi zo skrine vyhodila moj batoh so slovami,ze si nema kam dat svoje kozacky. Pritom stacilo ho trosku posunut a krasne by to voslo. Su tam aj zidlicky v kabinete,aj kresla,mohla mi ten batoh polozit na nich ale nie,ona ho nechala na zemi pri dverach. Ako nemam slov. Som smutna z jej jednania..ustavicne poznamky,narazky. Som iba ja precitlivela,alebo z jej strany nie je vsetko ok? Dakujem za nazory poznamky,narazky. Jsom.ja iba precitlivela alebo s.nou nie je vsetko k?

elinka90
26. lis 2022

@mesiacik1989 kafe ve tride deti mi prijde uplne mimo. Vzdyt ty deti se muzou oparit. Jinak si rikam, jak slovenka muze pracovat ve skolstvi, kdyz neumi cesky.

mesiacik1989
autor
26. lis 2022

@elinka90 to kave tam mam v termoske zavrete, hrnicek nikdy nenechavam takto volne polozeny. A s detmi samozrejme rozpravam cesky,problem mi robi pisana rec preto pisem slovensky.

elinka90
26. lis 2022

@mesiacik1989 i tak si stojim za tim, ze ta kava by ve tride nemela byt. Uprimne si umim predstavit, ze ty deti vymysli fakt uplnou blbost. Pokud umis cesky, tak se omlouvam.

marcicek84
26. lis 2022

@mesiacik1989 proste 3 tysny tma nemela pomoc zadnou,chybela jsi ji tam a tak ti to dava sezrat,ale jestli to uz je sikana se mi nezda,proste necim ji zasahujes do jejiho osobniho prostoru...kava ve tride fakt ne,v kabinete ano

mimco
26. lis 2022

@mesiacik1989 termosku přecházím, dala jsi ji pryč a ano, učitelka se chová jako kravka, takhle si představuju buzeraci a chování někoho, komu lezu na nervy a vadí mu moje přítomnost, já bych se ozvala a naprosto otevřeně ji konfrontovala…

mirin89
26. lis 2022

Ahojky, jen napíšu zprostredkovanou zkusenost. Znama nastoupila jako AP k ucitelce, ktera byla ze zacatku mila, pak uplne otocila, vadila ji kazda malickost, ze je moc mila na deti, ze vysvetluje pomalejsim detem latku, ze je moc aktivni, pak ze je malo aktivni, proste porad neco. Pak se dozvedela, ze u teto ucitelky zadny AP nevydrzi, zazadala o zmenu a od zari je v jine tride, pod jinou ucitelkou, uzasne si sedly a konecne chodi do skoly s radosti a ne se stazenym zaludkem, je ji lito deti, ktere opustila, ale z to takhle dal neslo. Jestli je rec s vedenim, zkus to vyresit touhle cestou.

martiina_k
26. lis 2022

Řekla bych, že šikana je slabé slovo, ale že učitelce evidentně lezeš na nervy a možná už je "alergická" na všechno, co uděláš, to je evidentní. Zažila jsem něco podobného kdysi na praxi a byla jsem fakt ráda, že mi do praxe zasáhly jarní prázdniny a zkrátila jsem si to o týden. Další týden bych asi v psychickém zdraví nepřežila.

victress
26. lis 2022

@elinka90 pokud je na 1. stupni, tak si to kafe nemá moc kam jinam dát, u nás učitelky na 1. stupni mají kabinet nahoře a ony jsou dole, navíc jsou tam celý den i o přestávkách, prostě jsou těm děckám furt za zadkem, pokud je to na poličce, kam malé dítě nedosáhne, tak by mi to nevadilo...

martiina_k
26. lis 2022

teď koukám, co jsem napsala... že šikana je silné slovo, to jsem chtěla napsat 🙂 ten zbytek už sedí

tereza0111
26. lis 2022

tez si myslim, sikana jeste ne, ale uz se to zacina blizit. Porad ne se na to priprav a promluvte si, jsi jeji pomocnik a kolegyne, ne poskok. Kdyz se ohradis (v klidu, bez divaku), ze takhle si neprejes aby s tebou jednala, tak se velmi pravdepodobne zklidni. Jestli ne, resila bych dal
(souhlasim, ze s tim kafem ma pravdu co se mista ve tride tyce, ale tak v kabinetu ho snad mit muzes? Timto ti dala jasne najevo, ze ona a kolegyne ucitelka jsou vic nez ty... bran se)

foxietrixie
26. lis 2022

@elinka90 Cože? Proč by nemohla Slovenka pracovat ve školství? Však neučí češtinu, proboha. Syn jako malý chodil do dětské skupinky, a slovenská "teta" byla nejlepší. Asistentka pedagoga má mít úplně jiné kvality než zrovna bezchybnou češtinu. Jinak kafe by ve třídě být nemělo, to souhlas. Ale rozhodně má paní právo mít nějaké zázemí.

barulina
26. lis 2022

@elinka90 za nás učitelky normálně měly čaje kávy na katedre. Sama chodim po školách, jako preventistka a vždy dostanu, kafčo, nebo čaj. mě to přijde naprosto ok. A představ si, že Slovenky mají i atestace nebo jak se tomu říká na českou logopedii. Jedná taková mi doučuje dceru

zelenaesmolda
26. lis 2022

Proc by nemohla mit kafe v zavrene termosce?
A ano,je to sikana

sasui1
26. lis 2022

Vy doma nemate kafe? Uci na ZS, deti 6+. To nejsou zadna mala mimina. Kafe je zavrene a deti se musi naucit respektovat jeji prostor...
Nejdriv bych si otevrene promluvila s ucitelkou. Pokud se vzduch nevycisti tak to jit resit vis...ptz chodit do takove prace s nechuti je cesta do pekla 😔

trilien
26. lis 2022

@mesiacik1989 mne pripadá, že daná pani učiteľka má problém sama so sebou. Učila som pred časom. Nevidím problém s kávou v kabinete, ani v triede. (Ani z pozície žiaka, naši učitelia si často nosili kávu do triedy a v šálke a ako žiak som sa nad tým vůbec nezamýšľala. A nevidím problém doniesť si pitie, bez ohľadu na to aké, ani z pozície učiteľa. Moji žiaci mohli cez hodinu kedykoľvek piť, samozrejme nie kávu 🙂) Nepokladám ani za normálne, aby som kolegyni vybrala zo skrinky jej veci a napchala si tam svoje veci. Nikdy by som si na niečo také netrúfla, je to drzé a neúctivé. A)Ohradila by som sa. Asertívne, neútočne, ale priamo. Si dospelý, svojprávny a kvalifikovaný človek, rovnako, ako ona. Nemá žiadne právo takto sa správať. B) A máš nejakú kolegyňu, kt ti je blízka názorovo a ľudsky, opýtala by som sa, či daná pani učiteľka nemala už v minulosti takéto nápady. Je možné, že nie si prvá a musí sa o tom vedieť, ak sa takto správa už pár rokov. Neverím, že by sa niekto neozval.

codal
26. lis 2022

Neumí si představit, že bych se takhle chovala ke své asistentce. Já jsem hrozně vděčná, že jí tam má, pomáhá mi, je velkým přínosem pro třídu a beru ji jako kolegyni a vlastně jako kamarádku, opravdu jsme si sedly. Tvoje paní učitelky si očividně na tobě hojí nějaké pošramocené ego, jinak by neměla potřebu tě ponižovat a dělat ze sebe něco víc. Je to smutný. Kávu si do třídy beru taky, ne teda horkou, když si do ni naleju mlíko, je spíš vlažná, která by nikoho nespálila, ale pokud ji máš zabezpečenou v termosce, tak nevidím jediný problém. To ostatní chování už mi připadá jako šikana.

tereza0111
26. lis 2022

Jeste me zaujalo. Ty sedis vzadu? Asistentky vsude funguji jinak, ale u holek ve tridach asistentka vlastne nesedi nikde :D Vetsinu hodiny chodi mezi detmi a pomaha a kdyz si chce sednout nebo ji nikdo nepotrebuje, tak sedi u katedry vedle ucitelky :O A prislo mi to tak naprosto prirozene a skvele funkcni

gdpr
26. lis 2022

Tu kavu chapem vies si ju vypit aj na chodbe cez prestavku a cez hodinu mat termosku v taske, tych 45min bez kavy urcite zvladnes a co sa tyka miesta kde mozes byt by som asi riesila so zastupkynou, ze ci mozes mat niekde miesto kde cez prestavku sa aspon pojdes najest a zlozis veci aby si nikoho nerusila... Ja by som kludne povedala, ze ucitelka ma problem aby si bola v kabinete a preto ides za nou... A tiez mi pride dovne to sedenie vzadu cez hodinu by si sa mala venovat detom, ktore potrebuju pomoct a nie sediet v zadnej lavici ako ziak.

ivivi
27. lis 2022

Co to je za ptakovinu????? Nedelejte z deti uplne blbecky. Uz deti ve skolce chapou, ze horky caj nebo kava je muze oparit. A asistentka pomaha detem a ne ze to za ne vypracuje. Nevidim duvod, proc by nemohla byt slovenka.
Mnohdy deti nosi do skoly termosku s cajem. A i ja jako ucitelka si bezne nosim do tridy caj. Obcas kavu, ale vetsinou caj. Za celou dobu, co se pohybuji ve skolstvi, se mi nestalo, ze by mi nejake dite vylilo caj. A to mam nejcasteji vzdy prvaky a druhaky- tj. nejvic splasene. I my ucitelky se musime v hodine napit. Neustale detem pripominame, jak je dulezite dodrzovat pitny rezim, tak takhle jim jdeme prikladem. A ty seti to trkne. A ono neustale mluvit a ridit praci je celkem narocne. Cely den jsme s detmi ve tride. Mnohdy ani na zachod si nestihneme o prestavce zajit a ted jeste budeme bez piti? Nebo jen na studenem? Bych nekterym lidem prala, aby si to sli na tyden zkusit. Velice rychle by zacali pouzivat mozek.

zelenaesmolda
27. lis 2022

@gdpr
proc by mela pit kavu nekde na stojaka na chodbe?mela by mit vyhrazene misto kam si muze dat svoje veci

rosalline
27. lis 2022

Nevím, jestli šikana, ale její chování je nevhodné a neprofesionální .

gdpr
27. lis 2022

@zelenaesmolda preto pisem aj nech to riesi so zastupkynou kde moze mat miesto a nech kludne jej povie, ze ucitelka jej povedala, ze v kabinete nemoze lebo bude vyrusivat kolegynu... Ale urcite podla mna nie je vhodne v triede sama si panatam ako ci uz na zakladnej alebi gympli alebo vyske sme sa smiali takym ucitelom, ze si robia bufet na hodine ked si nosili jedlo, kavu... Ako vodu este pochopim ked rozpravaju celu hodinu, ze vyschne v krku ale ostatne nie najma ked od ziakov/studentov by to tiez nebolo vhodne ..

zelenaesmolda
27. lis 2022

@gdpr
to s tim vyrusovanim bych urcite rekla,vsak kabinet byva vetsinou spolecny tak jakepak vyrusovani?

ninive211
27. lis 2022

Rekla bych, ze je nakrknuta, ze sis "dovolila" tak dlouho chybet, tu termosku s kavou bych ještě mozna dokazala pochopit-jen pokud ale mas nejake sve stale misto, kde muzes mit svoje veci. Argument, ze budes rusit kolegyni v kabinetu, no co je tohle? Evidentne s tebou ma nejaky problem leze jí na nervy cokoliv, co udelas/neudelas. Zkusila bych si s ní (v klidu) promluvit, urcite neni dobre, aby te jakkoliv shazovala pred detmi. Mas byt jeji kolegyne aprava ruka, ne poskok, ktereho muze libovolne peskovat.

rotkapchen
27. lis 2022

Podle toho, co ctu, je tu paní učitelka ta, co by mela dostat sodu. Nikoli Ty. Termoska s kávou je naprosto v pořádku, zvlášť máš - li ji ma tvém místě. Tvuj přístup - pomáhat, uklidnit deti atd. je spíše chvályhodny. Ucitelka z Tebe možná cítí určitou konkurenci, možná se Ti mstí, ze jsi byla dlouho doma... Ale rozhodně je to na vážný rozhovor mezi Tebou a učitelkou. Ano, ona může určovat, co máš delat, ale musí to byt v rámci lidské slušnosti a respektu. Nejsi její podřízena. Pokud by přímá konfrontace mezi Tebou a ji nepomohla, tak k tomu prizvi zastupce.