Kolik dní mám nárok na dovolenou před nástupem na MD?

nazka
5. dub 2016

Ahoj holky, určitě se to tu už někde řešilo, ale neumím to najít.
Chtěla jsem se zeptat, jaký mám nárok na dovolenou, když mám jít na mateřskou (rodičovskou) 1.9.2016, termín porodu mám v říjnu. Pracuji ve státní sféře. Dovolené máme normálně 25 dní. Někde jsem četla, že budu mít nárok jen na poměr dovolené, ale teď jsem zase slyšela, že je nárok na všechny dny z dovolené. Děkuji Vám

wampzee
5. dub 2016

@nazka já vybírám všechnu dovolenou...dělám v bance. termín porodu srpen.

texetka
5. dub 2016

@nazka Já jsem tohle také zjištovala a máš nárok na celou dovolenou. Mateřská se počítá jakoby práce. Takže pokud ti v celém roku vyjde práce plus mateřská , tak máš nárok na celou dovču. Kdybys měla práci+ mateřskou+ rodičák, tak poměrnou část .

Já bych měla nastoupit na mateřskou na konci srpna a budu mít celou dovolenou ( info od personální ) . Nechávám si ji teda na ten srpen a půjdu o to dřív 🙂

xpila
5. dub 2016

@texetka Není to pravda, klidně i u kombinace práce + mateřská + rodičák může být celý nárok na dovolenou.

@nazka ptáš se na dovolenou před nástupem na co? Jestli ti jde o dovolenou před nástupem na mateřskou, tak sice máš nárok na celou, ale termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ne ty. Kdežto když si ji budeš vybírat mezi MD a RD, tak ti jednak vznikne i další dovolená v roce 2017, jednak s jejím čerpáním zaměstnavatel musí souhlasit.

nazka
autor
5. dub 2016

@xpila děkuji za příspěvek. hmm, ... nastoupím na MD v září. MD je půl roku a RD zbytek? My máme nařízení, že si dovolenou musíme vybírat celou ten daný rok.

xpila
5. dub 2016

@nazka Nařízení sice mít můžete, ale pokud ti ji zaměstnavatel nenařídí před MD, tak s tím nic udělat nemůže a ty si ji vybereš až po MD.

nazka
autor
5. dub 2016

@xpila aha, tak díky moc za info 🙂

texetka
5. dub 2016

@xpila aha, tak to mi řekli blbě :-/ Tam se to počítá jak ?

xpila
5. dub 2016

@texetka Podle toho, jak to přesně vychází termínově. Ono totiž za budoucí RD se dovolená nijak nekrátí, jde jen o to, jestli na ni vznikl nárok.

texetka
5. dub 2016

@xpila No na konci srpna nástup na mateřskou - přesný termín ještě nevím, je moc brzo, ale bude to na konci měsíce.

mrskato
5. dub 2016

Cauky, tak ted jsem mluvila s naší personalistkou a říkala, že si to můžu vyčerpat jak chci, bud ted nebo před rodičákem. Dělám taky ve státu (FU), také mám 25 dní dovči a docela mi tím zvedla náladu, páč se už vidim, jak si celé prázdniny válim šunky, MD by mi měla začínat v druhé polovině července 🙂 myslela jsem, že mám nárok jen na poměrnou část totiž...a zbytek před rodičákem 🙂

nazka
autor
5. dub 2016

@mrskato jo,taky mě to nesmírně potěšilo 😀 to bude léto, viď 🙂

mrskato
5. dub 2016

@nazka no úplně paráda!Mě ta představa, že bych v těch vedrech (pokud by byly takový jako loni) měla sedět v kanclu, kde nemám ani větrák (!!!) úplně rozložila, plánovala jsem se hodit marod, ale zas být omezená vycházkama se mi moc nechce 🙂 doufám, že si to všechny, které mají termíny podobně, užijeme 🙂

werik153
5. dub 2016

Mateřská se započítává do oddělaných měsíců, takže máš nárok na všechny dny dovolené....pokud tedy nebudeš na neschopence, to se pak trošku zkracuje.

eviknufik
28. bře 2018

Ahoj,potřebuji poradit. V roce 2017 jsem byla na RD, a od 12.10.17 do 25.4.18. jsem na MD. Poté nastupují na RD. Mám za toto období nárok na čerpání dovolené?. Účetní mi za rok 2017 napsala 0. Nechápu to, vždyť MD se bere jako bych byla v práci ne? Mám tedy nárok na dovolenou, či nikoliv a popř. Kolik dní? Normálně máme 25 dní dovci. Diky

cery26
28. bře 2018

@eviknufik Mela bys mit narok na celou dovolenou za rok 2018, tedy v tvem pripade 25 dni. Jak spravne pises, materska dovolena se pocita za odpracovanou dobu. Pokud za dany rok "odpracujes" vice jak 60 dni, tak mas narok na celych 25 dni.

eviknufik
28. bře 2018

A za rok 2017 se nepočítá poměrná část? Já totiž nechápu, co s tím má společného nemocenská?

cery26
28. bře 2018

Urcite, za rok 2017 mas narok na pomernou cast. Asi mi to uniklo, ale proc zminujes nemocenskou?

eviknufik
28. bře 2018

@cery26 Tommi napsala účetní: Dobrý den ¨paní inženýrko,

v roce 2017 jste nebyla v pracovní neschopnosti. Proto jsem Vám napsala 0.

eviknufik
28. bře 2018

Tak jsem se jí zeptala, zda mám tedy nárok na dovču během MD a ona mi na to znovu odepsala:
Vždyť jste nemarodila před nástupem na mateřskou dovolenou, tak jsem napsala 0.

Nárok na dovolenou mít budete, to musím spočítat.

cery26
28. bře 2018

Nechci byt oskliva, ale pani ucetni mi prijde trosku zmatena. Pracovni neschopnost nema s narokem na dovolenou absolutne nic spolecneho. Hlavne se nenech obrat o tu dovolenou za rok 2018. Pokud se ti ji bude snazit pokratit, tak mi napis a poslu ti legislativu.

cery26
28. bře 2018

Mela bys mit narok na 29 dni. 4 dny za 2017 a 25 za 2018. Jsem zvedava, jestli se s pani ucetni shodneme. 🙂

eviknufik
28. bře 2018

No teď jsem volala jiné, a ta mi řekla, že je tomkracene o rodicovskou dovolenou, takže mi nárok za 2017 nevzniká. Já jsem z toho jelen:(

cery26
28. bře 2018

Ano, to je pravda. Narok na dovolenou je ti kracen o dobu na ktere jsi byla na rodicovske dovolene, ale vzhledem k tomu, ze jsi nastoupila behem rijna na materskou - z hlediska legislativy jsi se "vratila do prace", tak ti narok vznika za listopad a za prosinec.

eviknufik
28. bře 2018

@cery26 ale pokud je to krácené o tu RD, tzn. o 9 a půl měsíce, tak mi to asi za listopad a prosinec vyjde 0, nebo nějaké dny?

cery26
28. bře 2018

Kdyz "odpracujes" vice jak 60 dni v danem kalendarnim roce, tak mas narok na celou dovolenou. Pokud ne, tak ti nalezi 1/12 naroku na dovolenou za kazdy cely kalendarni mesic. Za rok 2017 jsi "odpracovala" 2,5 mesice, tudiz mas narok na 2/12 z 25 dnu. 🙂

eviknufik
29. bře 2018

Děkuji vám všem, snad to tak bude🙂

winkye
3. kvě 2018

Ahoj, potřebovala bych taky poradit. od 19.2. jsem na nemocenské. Dnes jsem si psala s personálním odd. jak to budu mít s dovolenou. Odpověd byla že pokud si budu chtít vybrat dovolenou před nástupem na MD budu mít nárok jen na 1,5 dne (za odpracované dny) ale pokud si ji vyberu až po MD budu mít nárok na 16 dní (délka nemocenské dovolenou krátí) Trochu mne to zaskočilo myslela sem si, že si klidně celých 16 dní můžu vybrat už před MD.

agneska7
3. kvě 2018

ahojky taky mám dotaz asi podobný jako winkye jsem na nemocenske od konce unora a mam zbyvajicí dovolenou 14 dní, když budu na nemocenské až do nastupu na MD mám na ní nárok ?nebo tou nemocenskou se to krátí tím pádem nebudu mít 14 ale mín dnu. na MD jdu koncem srpna

winkye
3. kvě 2018

@agneska7 Dovolená se ti určitě krátí to vím. za prvních 100 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí o 1/12,
a každých dalších celých 21 zameškaných směn se dovolená zaměstnanci zkrátí 1/12.
U mě to dělá asi 3,5 dne (máme 20 dní dovolené)

betelgeuzz
3. kvě 2018

@winkye abys měla nárok na celý rok dovolené, musíš mít odpracováno 60 směn, to do 19. 2. nevychází. takže teď máš nárok jen na 1/12 dovolené za leden. Pak ti spočítají dovolenou i za dobu mateřské.