Konec pracovního poměru v době mateřské, jak je to s RP?

dixi86
11. únor 2016

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem na rizikovém těhu, koncem dubna mám TP, smlouva u zaměstnavatele končí koncem června 2016. Mateřská by neměla být problém, snad(pracovala jsem před tím x let). Ale jak je to pak s RP? děkuji

hany_bany
11. únor 2016

Ahoj, jsem na tom úplně stejně 🙂 Na RP mají nárok všichni bez ohledu na to, jestli a jak dlouho pracovali. Problém bude akorát, pokud budeš chtít pak hned druhé dítě, tak u něj nebudeš mít nárok na mateřskou.
Já bych si dovolila akorát přidat druhý dotaz - když jsem teď "bez práce", stačí že se někam nahlásím, až mi doběhne RP, že? Teď za mě soc.+zdravotní platí automaticky stát, je to tak?

xpila
11. únor 2016

@dixi86 S RP to je úplně normálně, nic se pro tebe nemění. Můžeš si vybrat i jeho výši (samozřejmě dle příjmu).

@hany_bany Sociální za tebe neplatí nikdo, platí se jen z výdělku. Po RP buďto půjdeš do práce, nahlásíš se na ÚP nebo na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě.

dixi86
autor
11. únor 2016

🙂 ale pokud by se to povedlo stihnout otěhotnět tak, aby mi to vycházelo s koncem 1.RP, pak po porodu navážu automaticky na 4letou variantu ne? nebo je to ještě jinak?

hany_bany
11. únor 2016

@xpila Až po RP, myslela jsem si to 🙂 Když půjde vše podle plánu, tak bych rána na RP navázala druhou RP, ale musím si to ohlídat, aby pak nevznikly zbytečné problémy, kdyby přišlo druhé mimi trochu později. Děkuji za odpověď 🙂

xpila
11. únor 2016

@dixi86 Kdybys z jednoho RP přecházela na druhý, tak ten druhý si můžeš zvolit až do výše 7600 Kč.

hany_bany
11. únor 2016

@xpila A ten druhý už nejde podle manželova platu?

xpila
11. únor 2016

@hany_bany Jasně, že jde, to jde vždycky.

dixi86
autor
11. únor 2016

super, moc děkuji za info. takže to půjde buď podle předchozího platu nebo platu manžela, i když už nebudu zaměstnaná?a není to dané jen na 4 roky, ale mohu na druhé si délku volit, ale do 7600, chápu to dobře?

xpila
11. únor 2016

@dixi86 U tebe to není podle předchozího platu, ale pouze na základě předchozího pobírání RP. U manžela je to dle platu.