Konec RD a znovu těhotná. Vezmou mě i tak do práce?

bricka
22. srp 2022

Dobrý den ,mám takový možná hloupý dotaz,ale. Teď mi v září bude končit RD a od poloviny září/začátkem října mám nastoupit do práce. Do nové práce bez smlouvy na neurčito či dobu určitou. Jenže jsem zjistila že jsem těhotná. Vezmou mě i tak do práce? Nebo jak se to jinak řeší..do práce musím,potřeba je peněz. Děkuji za odpověď

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... a ve staré práci zůstat nemůžeš? Bez smlouvy je to na nic... To tě bude moct zaměstnavatel vyhodit během minuty... Nebudeš mít nárok na nemocenskou, kdyby bylo potřeba, ani na mateřskou
...

bricka
autor
22. srp 2022

@susmevem bohužel jsem hned po škole otěhotněla a teď jsem si byla najít práci do které mě vezmou. Jenže dneska ráno jsem si udělala test a jsem těhotná a nevím co mám dělat..jak to vyřešit hlavně peněžně 🙄

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... aha, no tak na mateřskou nebudeš mít tím pádem nárok určitě a je tedy na prd, že za tebe nebude zaměstnavatel platit žádné odvody, nic. Prostě nebudeš ničím a nijak chráněna. Ani proti případné výpovědi... Když by jsi mela smlouvu, bylo by to 100x lepší.

bricka
autor
22. srp 2022

@susmevem takže kdyby se dozvěděl že jsem těhotná,do nové práce by mě už nevzali a 9mesicu budu doma zadarmo?

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... nevím, neznám, ale s ohledem na to, že tě chce zaměstnat načerno, tak bych si nedělala iluze. O těhotenství mu neříkej, nastup a uvidíš no... Tady ti nic proti výpovědi nepomůže. Tak se pokus vydržet co nejdýl, než to začne být vidět no...

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... a jinak ano, když tě nevezme, budeš doma zadarmo. Nemáš nárok na nic, bohužel. Po porodu až na rodičák...

bricka
autor
22. srp 2022

@susmevem ne na černo ne. Normálně na plný úvazek,jen teď momentálně jsem byla jen na rodičáku bez předešlé smlouvy ..asi jsem to špatně napsala

bricka
autor
22. srp 2022

@susmevem jasně,rodičáku rozumím. Leda bych hned neletěla k doktoru o potvrzení a 3 měsíce čekala než bych byla po zkušební době ,potřebovala bych aby mě vzali a bojím se že řeknu že jsem těhotná,tak bych ani nenastoupila

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... jo aha, tak to jsem nepochopila, no tak jestli bude na smlouvu, tak bys pak měla nárok aspoň na nemocenskou, kdybys potřebovala. Na mateřskou nárok mít nebudeš a pak rodičák...🙂. Každopádně o těhotenství bych teď tak, jako tak nemluvila...

susmevem
22. srp 2022

@bricka ... a jinak nemocenská takhle nefunguje. Když bys hned šla marodit, tak tě zaměstnavatel nemůže vyhodit první 2 týdny, pak už ano. A navíc po dobu zkušebni lhůty se ti nemocenskou zkusebka prodlužuje o to, jak dlouho marodíš. Takže nastup co nejdřív a co nejdřív odpracuj zkušební lhůtu, ať máš jistotu, že tě nevyhodi...

alilali
22. srp 2022

Však jsi v úplném začátku, nic neříkej, do zaměstnání nastup, nevím, proč že sebe těhotné dělají neustále nemocné. Každá druhá ženská dělá a doma je až šest týdnů před porodem, pak můžeš jít marodit a marodit můžeš celé šestinedělí a pak pobírat RP. Když to neuděláš, tak samozřejmě budeš devět měsíců doma zadarmo, přece ti stát nedá podporu, když jsi neodpracovala ani den. Proboha ženský...

alilali
22. srp 2022

O VŠEM ROZHODUJE LÉKAŘ!

Příklad: Těhotné ženě skončilo zaměstnání. Je v dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství a pobírá nemocenské. Nárok na PPM jí nevzniká, protože 180denní ochranná lhůta od skončení zaměstnání uplyne dříve, než by mohla nastoupit na PPM (před počátkem osmého týdne před očekávaným dnem porodu). Bude-li ženě trvat dočasná pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude ženě náležet tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Lékař ukončí tuto dočasnou pracovní neschopnost uplynutím šesti týdnů po porodu.
https://www.aperio.cz/clanky/nemocenske-penezit...

alilali
22. srp 2022
andelka
22. srp 2022

@alilali podpora na ÚP je i pro ženy po RD. Akorát se počítá z průměru, určité procento, pobírat ji lze 5 měsíců.

alilali
22. srp 2022

@andelka Vím, ale to jí nezaplatí vůbec nic. Max. paušál a půl měsíce jídlo pro ni samotnou.

j.a.n.i
23. srp 2022

@bricka No, prostě nastup do prace, pracuj, snaz se, aby s tebou byli sakra spokojeni a doufej, ze si těhotenství behem zkusebky nikdo nevsimne. A když jo, tak je muzes zkusit ukecat, stejně ti nejdříve nejspis daji smlouvu na rok, tak vlastně az tolik neriskuji, když si te nechaji do porodu.

andelka
23. srp 2022

@alilali to nerozporuju.
Já bych do práce nastoupila. V začátku bohužel člověk nemá jistotu,že nakonec dítě bude mít.

bricka
autor
23. srp 2022

@alilali tak pro pořádek,já to neberu jako nemoc ale požehnání. Ráda už nastouoim do práce,ale nevěděla jsem ,jestli by mě vzali do práce i těhotnou. A kort když nemám smlouvu. Na brigády chodím i teď,tak nevím co že mě děláte! Ani mě neznáte a už tady narážíte na to,že bych obrala snad stát o dávky. Dnes je všechno drahý a já potřebuju každou korunu. Jen mě zajímalo,jestli mě do nové práce vezmou i když budu těhotná. A když ne,tak co mám v takové situaci dělat

bricka
autor
23. srp 2022

@j.a.n.i vím vím,daj mi i tak smlouvu na rok.. ale hlavně mi šlo o to,aby mě vzali. A taky mě zajímalo co by se stalo kdyby ne.. dneska se počítá každá koruna 🙄

j.a.n.i
23. srp 2022

@bricka No, tak jim nesmíš rikat, ze jsi tehotna, no.

lenatko91
23. srp 2022

Neříkej jim, že jsi těhotná, podepiš smlouvu a řekni to až třeba po 1. screeningu. Pokud vím, těhotnou vyhodit nelze.. https://www.kurzy.cz/zpravy/605049-muze-byt-teh...

andelka
23. srp 2022

@lenatko91 ne po 1 screeningu ale po uplynutí zkušební doby.

veroniquecz
23. srp 2022

@bricka nemáš vůbec povinnost zaměstnavateli oznamovat ze jsi těhotná. Jediná
Výjimka jsou práce, které jsou pro těhotnou nevhodné. Nechci malovat čerta na zeď, ale stejně jsou první tři měsíce těhotenství buď a nebo. Takže bych to rozhodne nerikala a pokud bude vše v pořádku, tak to řekla až po zkusebce. A pokud jak píšeš jsi měla při pobirani RP i brigády, tak za určitých okolnosti (placeni SP) bys mohla mít nárok i na PPM.

j.a.n.i
23. srp 2022

@lenatko91 Ve zkušebce lze... a hlavně už teď ví, že je těhotná, takže i pokud to zjistila hodně brzo, tak je v 5tt, nastoupit má v půlce září/od října, to bude cca 8tt, zkušebka jsou 3 měsíce, na jejím konci bude tedy baj oko 21tt...

drep
23. srp 2022

@j.a.n.i čistě teoreticky máš pravdu. Čistě prakticky byl jeden spor (pozbyla zdravotní způsobilost z důvodu těhotenství ve zkušebce, byla vyhozena ve zkušebce aniž by byla jakákoliv reklamace či stížnost na kvalitu její práce) a vyhrála žalující těhotná, protože byla vyhozena z diskriminačních důvodů a zabránit diskriminaci je podle soudu nadřazeno právu zaměstnavatele vyhodit ve zkušebce bez udání důvodů

elu
23. srp 2022

@drep tvl, tak takovéj proletariát nebrat... Fuj

j.a.n.i
23. srp 2022

@drep čistě prakticky si už jakýkoliv další zaměstnavatel bude dávat pozor a nějakou stížnost si vymyslí... na druhou stranu, pokud se osvědčí, tak nemá důvod ji vyhazovat, stejně ji v průběhu MD skončí smlouva

susmevem
24. srp 2022

@alilali ... moc nechápu, o co ti jde... nikde jsem nepsala, že je to nemoc, ani jsem slečně nic takového neradila. Jen jsem jí napsala, aby těhotenství nenahlašovala, nejdřív po uplynutí zkušební doby, aby měla jistotu, že jí zaměstnavatel nevyhodí a kdyby těhotenství třeba neprobíhalo úplně dobře, aby pak měla aspoň nárok na nemocenskou. Nemusíš na ní hned útočit, že chce "vyjebat" se státem a s pridavkama... zase v klidu...

alilali
26. srp 2022

@susmevem Sorry, tebe jsem označila omylem.