• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Konec RD, pracovní místo obsazené, jaké jsou možnosti?

23. června 2015 
@amona podle mě by jsi měla nemocenskou i případnou další MD mít počítanou z hrubé mzdy nebo jinak řečeno, z čeho ti každý měsíc odvádí zaměstnavatel sociální a zdravotní pojištění. Není důvod, aby to teď bylo jinak než u předchozí MD a RD. Pokud ti tedy nedával osobní ohodnocení a % z provize bokem na ruku a neodváděl daň, to by byla jiná, to by potom opravdu bylo počítáno jen z těch 11000,-. Zkus v práci zatím vydržet a naučit se novou práci, třeba tím příjdeš na jiné myšlenky a snáze otěhotníš.
12. čer 2012 ve 13:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@stavba no jo, ale je tam teď nepřátelský území a z té práce mám taky strach, přece jenom se jedná o věci, kterým vůbec nerozumím...:( Kdyby se mi teď PN počítala z předchozí hrubé mzdy, tak není co řešit, z 18-19 tis by to byla hezká částka, ale pokud by to bylo jen z těch 11 tis jak mi tvrdí tak to je mazec..:(
12. čer 2012 ve 13:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@amona Já bych dle mého nastoupila, základ máš stejný, takže pod nepůjdeš a snad nějaké auto prodáš a zároveň bych pracovala na mimi. Nevím, ale jak je to s tím, že musíš asi po RD a novou mateřskou mít odpracované určité dni, aby jsi na ní měla nárok. Ale nejsem si jistá. Já to budu mít tak, že bohužel opravdu dostanu výpověď 2m + 3 m odstupného a pak musím na nějakou dobu něco sehnat, ale hned jak se u ve firmě uvolní místo, tak mě vezmou zpět. Mám to sice jen ústně, ale je to solidní firma, tak v to doufám :slight_smile: .
12. čer 2012 ve 14:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@jajina.c taky super vyhlídky! No já na to asi kývnu, počítala jsem, že pokud je to skutečně tak, jak mi tvrdí a PN by mi počítali ze základu 11 tis, tak mám nemocenskou nějakých 6 tis, což je hrozný....:(
12. čer 2012 v 15:12  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@amona Ahoj, to záleží.. pokud jsi v rozhodném období (předchozí kalendářní čtvrtletí) neodpracovala ani 21 dnů, pak se použije tzv. pravděpodobný výdělek (§ 355 zákoníku práce).

§ 355
(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Zjednodušeně řečeno by zaměstnavatel měl přihlédnout k tomu, jakých jsi předtím dosahovala odměn či provizí. Stanoví to zákoník práce, nenech se, máš na to nárok.

Klidně bych mu, když půjde do tuhého, ukázala třeba tohle:
http://rady-a-tipy.monster.cz/v-praci/pracovni-pravo/vypocet-vyse-odstupneho/article.aspx
nebo tohle: http://www.profesia.cz/forum-prace/vypoved/dostat-vypoved/vyse-odstupneho-po-rodicovske-dovolene-148666
12. čer 2012 v 19:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@takyja díky, ono to tak nakonec fakt bude...ale je někde psáno, že mi musí dát víc jak těch 11 tis? Prostě aby neřekl, že provize tedy žádná, ohodnocení taky žádné...mohla bych se pak někde odvolávat?
A těch 21 dní je kalendářních nebo pracovních?
12. čer 2012 v 19:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@amona Je to psáno v tom paragrafu, co jsem ti ocitovala...

"přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy" - mezi složky mzdy patří i odměny, provize, tj. i nenárokové složky. Takže až to budou počítat, měli by přihlédnout i ke tvým obvyklým provizím a odměna před nástupem na MD.

Odvolávat se můžeš jednak žalobou u soudu, kde budeš chtít doplatek, jednak můžeš zajít na inspektorát práce a ukázat jim, že ti ve výpočtu odstupného v rozporu s § 355 nijak nezohlednili další složky mzdy a oni mu zatnou tipec. Účetní nebo i zaměstnavateli bych ukázala ty články, které jsem ti olinkovala, a řekla mu, že na tom trváš. Ve chvíli, kdy už máš dohodu či výpověď ti to může asi být jedno.
12. čer 2012 v 19:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@takyja jasně, u výpovědi je to jedno, ale já se budu snažit spíše uhrát co nejvyšší nemocenskou (a co kdybych jak naschvál zrovna KONEČNÉ otěhotněla), tak s něma potřebuju tak nějak po dobrém, ale obávám se, že to bude těžká domluva...:(
12. čer 2012 v 19:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@amona S výpočtem nemocenské ti neporadím, to není moje parketa. Shora uvedené platí pro odstupné.

Jj, nedávno jsem přemýšlela, že být matkou s dětma není ideální z hlediska zaměstnání... :frowning2:
12. čer 2012 ve 20:40  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahoj holky, mám dotaz, pokud končí RD ( v mém případě 29.7.2012 byly synovi 3 roky ), mám něco někde na sociálce hlásit? Nastoupila jsem do práce 30., kde jsem dostala výpovědní lhůtu pro nadbytečnost 2 měsíce, pak půjdu na pracák, pokud nic neseženu, ale nevím, jestli musím něco někde hlásit na úřadech? Díky moc za odpovědi :wink: .
31. črc 2012 ve 13:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jajina.c Ne, nemusíš.
31. črc 2012 v 17:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i O.K. Díky, já jsem si to myslela, ale pro jistotu:slight_smile:. Díky :slight_smile:
31. črc 2012 v 17:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jajina.c

kočky já dostala ke skončení rodičáku výpověď pro nadbytečnost s odstupným a na pracáku mi paní řekla že i tak mám nárok na podporu :slight_smile: koukala jsem jak blázen....ale dvakrát mi to zopakovala, že to tak je.....je to teda ta z toho minima tzn, 2 měsíce 3499 Kč a pak se to snižuje...ještě čekám na rozhodnutí...chtěla po ně evidenční důchodové listy za rok 2010, 2011, 2012
1. srp 2012 v 09:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jajina.c

aha tak teď to u tebe čtu, že budeš 2 měsíce pracovat a pak teprve odstupné....

ale kdo jde po rodičáku na pracák hned je to tak i s odstupným...
1. srp 2012 v 09:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zofik JJ, to já vím, že je nárok na podporu - musím se jít hlásit na podporu, jakmile mi skončí výpovědní lhůta, ale podporu jako takovou ( tu jejich almužnu ) dostanu až po uplynutí 3- měsíců, kdy mi skončí odstupné. Já jsem chtěla jen vědět, jestli se musím jít hlásit na sociálku, že mi skončila mateřská - i když to tam musejí mít, jak mi schavovali délku rodičáku, ale já už to teď nesleduji, tak nevím, co je za " vahlášky a změny" :slight_smile:. Jsi hodná, děkuji. Teď jen najít novou práci a budu klidnější :frowning2: .
1. srp 2012 v 11:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Když už tady ta diskuze tak jede, mám jeden dotaz do budoucna..... v roce 2009 jsem se vrátila do práce, ale podepsala jsem dohodu, pro nadbytečnost, 2 měsíce pracovat a pak 3 odstupný (kdyby to nebylo na dohodu, pracovala bych 3 měsíce, protože to bylo začátek měsíce, takže by to vyšlo v podstatě na tři a to zaměstnavatel nechtěl a tlačil mě do dohody s tím, že jinak budu mít peklo, no neřekli to, ale bylo to jasný)....jenže já pak zjistila, že jsem těhotná, byla sem už když sem jim to podepisovala, ale nevěděla sem to......takže jsem po pár týdnech v práci šla na nemocenskou, po předešlém potratu. Dostala sem odstupné, vztah skončil (i když teda sem se musela obrátit na právníka, aby jim to vysvětli) a pak i normálně brala MD, protože jsem samozřejmě stihla ochrannou lhůtu. Na pracák jsem tudíž nešla.................. a teď ten dotaz, až mi skončí RD s druhým dítětem, můžu jít ještě na pracák, jakože s podporou? A z čeho se mi bude případně počítat? Já tam půjdu každopádně, budu hledat práci a tak třeba se to podaří zrovna přes pracák, a nebo ne, to už je jedno, ale spíš nevím, jestli budu mít ještě nějakou podporu a nebo prostě budu jen registrovaná a oni se budou snažit pomoci najít mi práci.
1. srp 2012 ve 12:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mates22 Ano, budeš mít nárok na podporu, ale bude to ta nízká, počítaná z průměrné mzdy, tj. cca 3000,-
1. srp 2012 ve 21:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i děkuju moc, no lepší než drátem do oka.......i když doufám, že něco seženu ještě před skončením RD, ale v dnešní době je to těžký......dělám teď na dohodu, za almužnu , mnohem míň než by byla ta podpora, ale třeba se to bude aspoň hezky vyjímat v životopise :grinning:. Ještě jednou díky za info
1. srp 2012 ve 22:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
Právě jsem se dozvěděla, že můj zaměstnavatel končí a má práce bude mít zaměstnavatele nového. Náleží mi odstupné? A ke kterému dni se má dát výpověď? V zákoníku práce je, že pokud by byla výpoveď ke dni, kdy končí RD, náleží mi na pracáku jen minimální výše podpory. Takže když dáme výpověď o den později( dcera má 3 roky 24.8. a my bychom napsali výpově´d na 25.8.) dostanu podporu?
Jinak pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a před mateřskou jsem tam pracovala 2roky. Mám nárok na odstupné, když zaměstnavatel je živnostník? řekl mi, že na odstupné nemá :unamused:
Děkuji
23. čer 2015 v 08:42  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tvůj příspěvek