Konec rodičovské za 3 měsíce, nové těhotenství už teď

hogata
28. srp 2013

Ahoj mamky 🙂
Mám slabě pozitivní těhotenský test. Doma mám skoro 3letou holčičku, která teď od září nastupuje do školky. Do práce bych měla nastoupit 3.prosince 2013. Pokud mám ale pozitivní test, tak je jasné,že nenastoupím. Kdy se nosí do práce potvrzení o tom,že jsem těhotná? Už jsem to zapomněla 🙂
Jak to budu mít s penězma, když poslední rodičák dostanu vlastně v polovině prosince a pak teoreticky bych nastupovala na MD asi někdy kolem půlky března. Mám si zažádat na sociálce o nějaké příspěvky nebo se nahlásit na pracáku? Nebo jak by se řešila PN?
Za jakýkoliv příspěvek děkuji 🙂

lindafr
28. srp 2013

@ratatooy "ale taky asi sice neví jestly tehu bude rizikové ale ted je to proste tak hlavne když už jedno díte má tak je logicky že bude chtít byt automaticky doma,ja bych byla doma od 1týdne,natož když ji tam bude zbývat pár týdnů do nastoupení MD"

To už je pak opravdu jen o prioritách těhotné a jejího zaměstnavatele. Já, kdybych věděla, že mě NEMÁ kam dát, tedy přeřadit, a věděla, že mě musí nechat doma, tak za ním jdu s tím, že jsem těhotná a chci nastoupit, ale nemůžu na tu stejnou pozici, tak ať mi dá jinou. Pokud jiná není - OK, nech mě doma, ale za 100%. Dneska musí být člověk tlama (pardon za ten výraz).....

ratatooy
28. srp 2013

@lindafr no tak takto jo to by šlo pokud by si byla jistá že nic pro ni nebude no,ja teda nesjem zrovna tip pro práci ja radši budu mít 10dětí než chodit do práce

punky
28. srp 2013

ahojky taky jsem delala na rizikovem pracovisti sice me preradili ale po 3 mesic jsem sla marodit a samozrejme jesem netusila ze bych mohla bejt za 100% doma ale kolegine mela se sefem boj kdyz stim prisla a myslim ze nakonec taky sla na neschopenku ne kazdej ma stesti na pohodoveho sefa a co ma lidsky pristup a respektuje nase zakony a paragrafy ☹jeste jsem se chtela zeptat kdyz jsem 3 roky na rodicovske otehotnela bych pak bych sla marodit a zase 22 tydnu materska tak s ceho se tamaterska pocita s platu co jsem pobirala nebo z rodicovsky?diky za radu 😉

llluckaaa
28. srp 2013

@punky Pokud ti navazuje mateřská-rodičovská-neschopenka-mateřská, tak se to počítá z platu před první mateřskou.

lindafr
28. srp 2013

@punky Pobírá se z platu, kterej žena měla před nástupem na mateřskou v případě, že smlouva trvá, tedy jsi stále zaměstnaná.

punky
28. srp 2013

super holky dekuju za radu jsem vubec nevedela ze to tak je 🙂 premyslime o druhem mimcu sice to bude beh na dlouhou trat musime podstoupit umele ci darcostvi vajicek ale snad se zdari a k synkovi pribude sourozenec 🙂

hogata
autor
28. srp 2013

@lindafr Dělala jsem v akciové spol., kde se teď změnil ředitel a děá velké změny na stávajících místech a utahuje opasky, kde to už snad ani nejde☹ . Myslím,že takovému bude u zadku, jestli s něčím takovým vyrukuju (za 100% sedět doma) ☹ Ale představa by to byla krásná 🙂

blahova_andrea
28. srp 2013

@lindafr máš ideálního zaměstnavatele a taky odbory. to ale spousta z nás nemá. zaměstnavatelé se s námi nepářou a řeknou ti to hned na rovinu. když se tě budou chtít zbavit, tak to udělají. stačí ti to v práci dostatečně znepříjemnit a prchneš sama a to umějí moc dobře. moje známá je ukázkový případ jak zacházejí zaměstnavatelé s matkami. byla na mateřské s dcerou, zbýval jí půl rok a zaměstnavatel jí zavolal, ať okamžitě nastoupí nebo ji za toho půl roku po nástupu vyhodí. tak ona se okradla o toho půl roku s dítětem (naštěstí měla hlídání), taky o peníze, protože to bylo ještě při starém systému RP a nastoupila a on ji stejně ihned propustil. když hledala práci, tak šla na pohovor k nám do práce, kde chtěla částečný úvazek. ten jí odmítli, že jedině plný. tak se domluvili, ale bylo jí ihned řečeno, že jestli si myslí, že bude věčně na paragrafu doma, tak poletí. ona je z těch šťastnějších, která má manžela s rozumnou prací a šéfem a která má hlídací prarodiče atd. pro většinu z nás je to utopie a letěli bychom, protože by s dítětem při nemoci neměl být kdo doma.
užívej si svoji realitu a neříkej ostatním matkách "slepice" jen proto, že nevynucují dodržení ZP, protože bohužel ten není stavěný ideálně pro zaměstnance, ale spíše pro zaměstnavatele. pokud se jedná o řadové zaměstnankyně, které jsou snadno nahraditelné, tak si prostě vyskakovat nemohou dovolit.

lindafr
28. srp 2013

@blahova_andrea slepici jsem nikoho nenazvala. Hele ano. Mam dobryho zamestnavatele, ale pokud vis, na co mas narok, tak i kdyby byl zamestnavel sebevetsi Zid, zakon je pro nej Bible a pokud by s tim mel problem, oznamim ze vec ohlasim na prislusnym urade a to si pis, ze tech, kteri by chteli resit nejakou takovou vec, je proste minimum. A ano. Mam s tim zkusenost temer osobni, psala jsem prave takovy vynatek s naroky zamestnavateli sesteenice. Predtim nechtel nic, ani preradit ani nechat doma. Nakonec ji preradil a i kdyz ji chtel skrz tohle prihlaseni se o prava vyhodit, taky nemuze.

blahova_andrea
28. srp 2013

@lindafr můj táta je předseda odborů, takže zákoník práce docela průběžně znám a stejně je mi k ničemu na co mám nebo nemám nárok. nahlásit zaměstnavatele znamená si udělat veliký problémy a nakonec být stejně bez práce a proto to většina z nás neudělá. chápu, jak jsi to celé myslela, ale většina zaměstnavatelů ti prostě rovnou řekne, že když se ti cokoliv nelíbí, tak tam být nemusíš. za dveřmi stojí x jiných "slepic", které tam budou rády držet hubu a krok místo tebe. něco jiného je člověk ve firmě nepostradatelný, ale těch není tolik a zvlášť asi mezi ženami. já už vystřídala zaměstnavatelů docela dost a tak růžové jako to popisuješ ty ve své práci to nebylo nikde. když jsem měla s něčím extra problém, raději jsem sama odešla. tehdy jsem si to mohla dovolit, neživila jsem rodinu.

marecek4
28. srp 2013

záleží na tom,jakou práci vykonáváš-u nás je dané jasně ve smlouvě,že jako těhotná svou práci vykonávat nesmím z bezpečnostních důvodů-přepadení,těžké tašky atp.

lindafr
28. srp 2013

@blahova_andrea Jasně no, ono je pravda to, že prostě každej je dneska nahraditelnej a jestli se ti něco nelíbí, tak si jdi, však se najde někdo jinej... Ale přece jenom si myslím, že ne v každým případě je dobrý sklopit uši a jít si po svým.. Ono stejně spousta ženských po mateřské dostane výpověď (i s odstupným, jasně) nebo se třeba vrátit nechtějí tam, kde byly, takže si takhle něco vydupat můžou (aspoň) zkusit... Jestli víš jak to myslím. U nás to taky nebylo růžový, taky jsem nahraditelná, ale já si šla opravdu za tím, na co jsem měla nárok a šéf prostě odkýval moji pravdu a teď spolu máme dobrej vztah, lepší než předtím. Viděl, že si nenechám moc věcí líbit a hotovo. Zas nadruhou stranu nejsem člověk, po kterým když je něco potřeba, tak řekne "ne"... Něco za něco, tak to beru 🙂

blahova_andrea
28. srp 2013

@lindafr jj, chápu jak to myslíš a souhlasím. já budu návrat taky třeba dost zvažovat, ale vidím to spíš na ne, protože u nás nikoho, že jsi matka nezajímá a práci bych s dítětem ve školce (pokud by mi ho vůbec vzali) asi těžko skloubila. ale tak kdo ví co tou dobou bude. tohle se fakt musí soudit kus od kusu. každá práce, každá zaměstnankyně, každý šéf...pěkně samostatně.