Konec smlouvy v těhotenství, neschopenka nebo pracák?

misa3206
13. říj 2015

Ahojky, chtěla bych se zeptat, s koncem roku mi v práci končí smlouva a tak nějak tuším (nebo sem si spíš jistá) že mi nejspíš už neprodlouží... v tý době budu cca v 5. měsíci, tudíž mi budou chybět asik 2,5 měsíce do nástupu na mateřskou (nebo rodičovskou) dovolenou, co je pro mě poté finančně lepší? Nechat si napsat rizikové těhu a jít na neschopenku nebo jít na pracák na podporu? Protože pochybuju že v 5.měs mě někde ještě vemou... A jak je to potom s nárokem na mateřskou? Bude se pak nějak krátit? Děkuju za rady...

no_title
13. říj 2015

Já bych si nechala napsat neschopenku ještě před koncem smlouvy. To pak jsi (aspoň myslím) oficiálně stále zaměstnaná a tudíž budeš mít nárok na mateřskou. 100% jistá si ale nejsem... Pokud budeš na pracáku, tak nárok na mateřskou mít určitě nebudeš.

blahova_andrea
13. říj 2015

@no_title nárok na mateřskou bude mít i tak, protože se vejde do ochranné lhůty pro těhotenství. na pracáku dostane podporu a bude free, jen doufat, že nenarazí na prudící úřednici, která nepochopí, proč se hlásí na pracák, když neshání logicky před porodem práci, že? 😅 ale lepší než neschopenka, kde bude mít omezené vycházky. co se týká krácení mateřské,... neschopenka ji nekrátí, podpora z pracáku možná ano, to nevím. třeba odpoví někdo fundovaný.
@misa3206

kami1984
13. říj 2015

Řešila bych to nemocenskou min.14dnů před koncem smlouvy, aby těch 14dnů zaplatil ještě zaměstnavatel. Pracák by byl poslední možnost a hlavně, proč si to komplikovat. Vycházky ti dají na max.6hod denně, což se dá a budeš v klidu. Mateřská se nekrátí a navíc do výpočtu mateřské nemocenská nevstupuje...

j.a.n.i
13. říj 2015

@no_title No, většina z toho, cos napsala je pěkná blbost... Díky neschopence rozhodně nebude dál zaměstnaná, smlouva prostě skončí a tečka. Stejně tak to, že by neměla nárok na mateřskou je blbost - vejde se do ochranné lhůty po ukončení zaměstnání a tedy nárok mít bude, bez ohledu na to, zda bude mezitím na PN, na UP nebo si platit zdravotní sama.

kami1984
13. říj 2015

To je fakt, zaměstnaná nebude, bude pod ochrannou lhůtou a nemocenskou vyplácí sociálka, jen prvních 14dnů zaměstnavatel a pokud vezmeš nemocenskou třeba poslední prac.den, tak vlastně pak do 14dne nemáš nárok ani korunu-nejsi zaměstnaná a peníze by byly od 15+ dne nemocenské.

blahova_andrea
13. říj 2015

@kami1984 to je podle mě teda taky blbost 😅

kami1984
13. říj 2015

@blahova_andrea tak asi ucetni vi vic nez vy🙂))))

kami1984
13. říj 2015

Socialka vyplaci nemocenskou 15+ nemocenske, do te doby zamestnavatel a pokud pani od 1.1. zamestnana nebude, tak proc by ji zamestnavatel platil...

kami1984
13. říj 2015

Je to sice staré, že se píše o 21dnech pro zaměstnavatele, teď je 14dnů, ale podstata se nezměnila a potvrzuje to, co jsem psala já..
http://www.novinky.cz/kariera/272096-poradna-sk...

j.a.n.i
13. říj 2015

@blahova_andrea Není to blbost, zaměstnavatel platí náhradu mzdy a v době kdy už není zaměstnaná, tak ji od daného zaměstnavatele žádná mzda nemocí neuniká a tedy není důvod aby ji cokoliv platil.

ppejskova
13. říj 2015

Ke konci září mám ukončený prac.poměr bohužel jsem nastoupila nemocenskou ještě v srpnu,finančně i celkově tě vyjde lépe ta nemocenská, nevím jak na tom jsi ty,ale mě těch 6hodin vycházek bohatě stačí a když náhodou jsem venku celé vycházky tak je to na mě až až... Co se týče mateřské.... Ze zákona je ochranná lhůta 180dni po ukončení prac.poměru takže bez obav 🙂

krikri90
13. říj 2015

@no_title. Nárok na mateřskou bude mít i na pracovním úřadě. Je nutné mít odpracovaných cca 280 dnů za poslední dva měsíce roku tuším...

kami1984
13. říj 2015

@krikri90 musi mit 270dnů za poslední 2roky🙂

ppejskova
13. říj 2015

@krikri90 to asi těžko... Musí mít odpracovano 270 dní a je jedno kdy, jde tam o účast na nemocenském pojištění,180 dní je pak ochranná lhůta do které po ukončení smlouvy musí nastoupit mateřskou což je možné nejdříve 8 týdnů před stanoveným datem porodu...

krikri90
13. říj 2015

@ppejskova. Já řeším něco podobného a mám informace, že musím mít odpracovaných 270 dnů za poslední dva roky... Ale hádat se nebudu

krikri90
13. říj 2015

@kami1984 Jj roky, měsíce tam byt neměli, byl to překlep, omlouvám se

misa3206
autor
13. říj 2015

takže chápu to správně, že kdybych nastoupila na nemocenskou až od novýho roku tj. až budu nezaměstnaná neměla bych první 21 dní nic - protože ty platí zaměstnavatel, kterýho už mít nebudu? takže za první měsíc dostanu zaplaceno pouze zbylých 10 dní? Takže nejlepší by asi bylo jít na nemocenskou už v prosinci?

xpila
13. říj 2015

@ppejskova Zas tak jedno kdy to není, musí to být za poslední dva roky.

@misa3206 Jedná se o 14 dní, 21 dní platilo dřív.

kami1984
13. říj 2015

@misa3206 psala jsem, ze to je stary odkaz, ted je, ze zamestnavatel plati prvnich 14dnu, takze 14dnu byste byla doma zadarmo.-..

monini28
13. říj 2015

@misa3206 podle mě je to jedno, nevím jakou máš mzdu, já zas tak vysokou nemám a rozdíl nemoc/podpora by u mě nebyl tak velký (vzhledem k tomu, že na nemocenské nebudeš rok, aby se ti procentuelně ponížila). Já byla před lety s malou v podobné situaci, do ochranné lhůty jsem spadala, jediný rozdíl (a věřím že pro někoho s vyšším platem dost zásadní) je ten, že nemáš nárok (ani v ochranné lhůtě) na "mateřskou" jako takovou, ale budeš jako nezaměstnaná "nemocná" až do porodu a od porodu ti vzniká rovnou nárok na rodičovský příspěvek (dle zvolené varianty v počtu let). Což chápu, že pro někoho s hodně vysokými příjmy je sakra velký rozdíl brát prvních 6 měsíců (cca) třeba 17000 a nebo rovnou skočit jenom na 7800 nebo kolik to teď vlastně je...

prostenika85
13. říj 2015

Řešila jsem stejnou situaci, ale netušila jsem (nebo mě ani nenapadla varianta), že se můžu zapsat na UP. Dnes bych to řešila tak. Podpora se samozřejmě počítá dle mzdy, nárok na ni člověk má ale (tuším) půl roku a postupně se snižuje. Pokud jsi měla solidní mzdu, dávky z UP budou vyšší než nemocenská. Navíc, až Ti skončí rodičák, nenajdeš si hned novou práci a budeš se muset zapsat na UP, podporu dostaneš minimální (cca okolo 4000 a snižuje se), i když jsi před nástupem na mateřkou pracovala nevímjakdlouho. 🙄 Teď by se teda počítala z Tvé mzdy.

xpila
13. říj 2015

@monini28 To není pravda, mateřskou bude mít ať už bude na pracáku nebo na nemocenské, to je úplně jedno.

prostenika85
13. říj 2015

@monini28 Nárok na mateřskou @misa3206 bude mít, jestli má odpracovanou povinnou lhůtu uváděnou výše, spadá do ochranné lhůty 😉

evulepruch
13. říj 2015

Tak kamarádka tohle taky řešila a vyřešila to teda pracákem, hlavně kvůli vycházkám.(jednalo se asi o 5 měsíců) V závěru ji pracák platil až do porodu, ikdyž už 8 týdnů před porodem dostávala taky mateřskou.... takže měla skoro 2 měsíce dvojí příjem. Já jsem tomu sama nevěřila, kamarádka taky ne, ptala se na to asi třikrát, bála se že bude muset něco vracet.... Ale na pracáku ji ujistili, že je to tak v pořádku, že na to má právo....A radši si tam zavolejte, oni s tím mají zkušenosti, tady vám polovina lidí poradí blbosti. Není nad to se na tohle zeptat rovnou u zdroje. 😀

monini28
13. říj 2015

fakt? tak to je pěkný. Zajímavý, že na úřadech jsou tak "ochotní", že vám to všechno vysvětlí. Mě nikdo nic neřekl, ani po porodu když sem si vybíhala asi milion úřadů, se nepozastavili nad tím, že jsem nežádala o mateřskou... Bohužel jsem měla jiný starosti než hledání všech informací o ochranný lhůtě atd. Mě řekli jen to co jsem psala a ještě na mě koukali všude jak na blázna co po nich jako vůbec chci (a to sem běhala asi po 5 různých úřadech, takže ne že bych narazila jen na 1 nerudnou paní...) 😠 😠

blahova_andrea
13. říj 2015

@kami1984
@j.a.n.i ani kdyz nastoupi neschopenku na konci pp nebo v ochranne lhute? To jsem myslela, ze jeste teda ten zacatek plati byvaly zamestnavatel.k cemu tam tedy ta ochranna lhuta je?

chajdaloupka
13. říj 2015

Holky prosím a kdyz jsem mela smlouvu na rok, tak to da tech 270 dni odpracovanych? pocitaji se jako vsechny dny a nebo jen opravdu dny kdy jsem byla v tydnu v praci? Jakoze zda pocitat i vikendy

chajdaloupka
13. říj 2015

A jeste, kdyz jsem vic jak pul roku v dobe trvani smlouvy byla na nemocenske, jak se mi bude pocitat materska?

j.a.n.i
13. říj 2015

@blahova_andrea Ta ochranná lhůta je aby byl nárok na nemocenskou od OSSZ.

blahova_andrea
14. říj 2015

@j.a.n.i aha, díky 😉