Mám nárok na rodičovský příspěvek, když přítel pracuje?

1sarinka2
11. zář 2014

Dobrý den, ráda bych znala vaše zkušenosti na téma, které je pro mě momentálně dost aktuální a bojím se co a jak bude. Takže...před nedávnem jsem ukončila úspěšně maturitní zkouškou střední školu, ale nikdy jsem nepracovala a tím pádem mi zaniká nárok na ppm i mateřskou dovolenou. Dle zákona bych však měla mít nárok aspoň na rodičovský příspěvek a měla bych možnost být s miminkem doma a zajistit mu také celodenní péči. Platí to však i v případě, že otec dítěte se mnou žije ve společné domácnosi a je výdělečně činný a tím pádem má nárok na ppm i mateřkou dovolenou on ? Musí otec v tomto případě nastoupit na mateřskou a pobírat i ppm on nebo nemusí ani jednu možnost uplatnit ? Má tedy nárok na rodičovský příspěvek on nebo já (kdo o něj musí žádat) ?? Máte prosím takovouto zkušenost jak to momentálně chodí ?? Četla jsem všelico a už se v tom popravdě nevyznám vůbec...jde mi tedy hlavně o to, abychom měli nárok na ten rodičovský příspěvek a abych mohla zajišťovat miminku celodenní péči já a aby přítel mohl nadále pracovat na stejné pracovní pozici na hpp s docela dobrým platem (na mateřské by měl mimimum a já vlastně nic). děkuji mockrát, doufám že se mezi vámi najde někdo, kdo je v takové situaci, kdy matka nepracovala a otec je výdělečně činný

misulinka44
11. zář 2014

@1sarinka2 opravdu buď v klidu, můžeš v pohodě mít RP přes přítele a on nikam na PPM nemusí 🙂 Já mám termín 25.10 🙂 Tobě taky gratuluji a nestresuj se 🙂

1sarinka2
autor
11. zář 2014

@misulinka44 to ano tak se to chápat dá, ale pak nechápu jak píšou, že pokud během čerpání rp vznikne nárok na ppm nárok na rp zaniká..to znamená že pokud by to byl otec kdo by měl nárok na ppm tak by to musel využít nebo se na to vykašlat a nepobírat ani ppm ani rp a žít s jednoho příjmu ( pokud je to výhodnější)...já už se v tom sama ztrácím už ani nechápu sebe co tu píšu teď :D doufám, že nárok mít budu a že přítel bude moct zůstat normálně pracovat a já doma s mimišem 🙂 děkuji ti 🙂 nestresuju se, jen mi to nedá a docela mě to děsí no..abych pravdu řekla...ale snad je to tak jak říkáš

misulinka44
11. zář 2014

@1sarinka2 neřeš... je to blbost 🙂 Prostě pokud má žena nárok na PPM, tak pobírá nejdřív to a potom až RP... nemůže současně... Pokud matka nárok na PPM nemá, ale otec ano, tak on nastoupit na PPM může, ale NEMUSÍ !!! Stačí, když má nárok na PPM, aby mohl volit délku RP, který bude sice vypočítán z platu otce, ale jsi doma s dítětem ty....

1sarinka2
autor
11. zář 2014

@misulinka44 🙂 tak to jsem ráda, že to tak je 🙂 už jsem se lekla :D 🙂 doufejme, že to tak bude i v roce 2015 kdy mám termín já :D pokud teda se drobečkovi bude chtít na svět až opravdu v době termínu a to toho 1.1.2015