• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Musí mi zaměstnavatel držet místo, když mám 2. dítě?

13. května 2016 
Mám teďka půlročního synka a slyšela jsem,že kdyby se mi narodilo druhé dítě do synových tří let,tak mi zaměstanavatel musí držet stále místo. Je to pravda???
8. čer 2010 ve 20:48  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jojo, je to tak, jediná výjimka je, kdyby se rušil nebo stěhoval zaměstnavatel nebo jeho část (ta kde si pracovala), to ti pak může dát výpověď kdykoliv, i na mateřské nebo rodičovské.
9. čer 2010 v 08:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Jé to jsem tedy ráda,že to tak je. Naštěstí městský úřad snad stěhovat nebudou,tak by to bylo v pohodě .... :dizzy_face:
9. čer 2010 v 17:28  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tam to fakt moc v úvahu nepřipadá... a že by ho chtěli zrušit, to taky asi ne :slight_smile:
9. čer 2010 v 19:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj.A jak je to prosím,když nastoupím po rodičovské na cca.4měsíce do zaměstnání a pak znovu půjdu z druhým dítětem na mateřskou?Vyplatí se mi to?A musí mi zaměstnavatel držet opět místo další 3roky?dík :slight_smile:
14. čer 2010 ve 12:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jandalinka jo, vyplatí se ti to :slight_smile: protože pokud budeš mít větší plat, tak se ti mateřská bude počítat z něj, pokud nižší, tak z toho před první mateřskou, takže finančně na tom bita být nemůžeš. Zaměstnavatel z toho asi radostí skákat nebude, ale on to taky nějak zvládne... jo a opět ti drží místo další 3 roky.
14. čer 2010 ve 13:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.a.n.i,díky moc....Ale tohle je pro mě novinka,že pokud bych měla nižší plat nyní jak nastoupím v září do zaměstnání,tak se mi bude počítat z první mateřské plat pro druhou mateřskou?Tak to by bylo super,poněvaž,dělám úkolovou mzdu a to bude jistě menší než když jsem nastoupila na první mateřskou...díky moc za odpověď. :slight_smile:
14. čer 2010 ve 14:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Holky já jsem někde slyšela,že když se nastoupí po rodičovské do práce,tak se musí odpracovat rok,aby se dostala mateřská,ale nevím co je na tom pravdy. Tak mi to říkala kolegyně v páci.... :confused:
14. čer 2010 ve 21:05  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jandalinka jojo, platí to do 4 let věku předchozího dítka, jen si pohlídej účetní, ne všechny to vědí...

§ 19
(4) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.
14. čer 2010 ve 21:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
@anag je to blbost... jediné kdy bys musela odpracovat 270 dní je v případě, že ti pracovní poměr skončil a mateřskou si čerpala jen z ochranné lhůty, tak aby ti vznikl nárok na další
14. čer 2010 ve 21:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj... tiez som pocula to, co anag :unamused: takze teraz som trochu mimo... a tiez ako to je, ak planujem druhe mimco, a som na 2letej rodicovskej? Trebars, konci mi rodicak 1.8.2011, a planujeme druhe mimco... Aby som dostala matersku pocitanu z platu, tak som pocula, ze nastup na matersku je nejak obmedzeny,,, teraz si nepamatam ako, ale kedze maly ma cez 10mesiacov, tak mi bolo vypocitane ze by som musela otehotniet uz teraz, aby som mala na to narok :confounded: inak automaticky ma zaradia na 4letou rodicovskou :confounded:
14. čer 2010 ve 22:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@missy97231 jestli se ptáš na české podmínky a trvá ti stále pracovní poměr (drží ti místo), tak máš na další mateřskou nárok pořád, bez ohledu na to, jestli půjdeš na další PPM do konce rodičáku nebo až po něm... podstatné je, aby stále trval ten PP.
15. čer 2010 v 06:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i diky za info.
jj, pytala som sa na ceske podmienky. PP mi stale trva, miesto mi "vraj" stale drzia :grinning: takze mne ked konci rodicak 1.8.2011 - maly bude mat 2roky, a zistim ze som tehotna,,, a trebars by som musela na rizikove, takze do prace by som nenastupila, ale na marodku,,,zamestnavatel by mi asi vypoved v tom pripade asi dat nemohol, takze materska (tych 28tyzdnov) by sa mi pocitala z platu, co mam v dodatku zmluvy, kedze mam fixny, nie na hodiny...?
15. čer 2010 v 11:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@missy97231 ještě záleží jak si žádala od RD zaměstnavatele, uvedla si tam, nejlépe písemně, že žádáš jen na 2 roky, tj. do toho 1.8.2011? Protože pokud ne, tak se bere, že si chtěla na 3 roky, takže by tě zaměstnavatel nemusel dříve vzít a ani bys neměla nárok na neschopenku. Ale na PPM jo. A bude se počítat z toho samého průměru jako před první mateřskou.
15. čer 2010 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
ok. tak diky moc za info. teraz mam v tom jasnejsie...a jo, zadala som pisomne, takze to maju na papieri, ze mam RD na 2roky :wink:
15. čer 2010 ve 13:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
j.a.n.i:ještě prosím o prosbičku a napadlo mě,že pokud bych tedy nenastoupila do práce po ukončení rodičáku(a to dřív z důvodu,že bude malá chodit každý den do školky),ale rovnou na neschopenku,tak musí mě platit prvních 14dnů zaměstnavatel a zbytek úřad a finančně na tom budu jak?dík :wink:
15. čer 2010 v 15:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i...viz předchozí otázka....
15. čer 2010 v 15:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jandalinka no, mateřská by se ti počítala z platu před první mateřskou, neschopenka myslím taky, ale těch prvních 14 dní co platí zaměstnavatel nevím, platit ti je každopádně musí, ale buď se to počítá taky z toho před mateřskou nebo s teoretického výdělku, což je to co máš ve smlouvě
15. čer 2010 v 15:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojda, takže jestli jsem to pochopila dobře, tak když půjdu na rodičovskou na 2 roky a před jejím skončením otěhotním, půjdu zas na mateřskou a pak na rodičovskou na 3 roky, tak mi zaměstnavatel musí držet místo těch celých 5 let?
15. čer 2010 v 16:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
a zaměstnavateli se musí oznamovat písemně, na jak dlouho jsem zažádala o rodičovskou? a do kdy bych mu to měla oznámit?
15. čer 2010 v 16:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marky27 no, před nástupem na rodičovskou, tj. chvilku před skončením PPM... ono tedy není nikde dáno, že to musí být písemně, ale zároveň pokud písemně nepožádáš a po PPM nepřijde do práce, tak se automaticky předpokládá, že chceš RD na 3 roky, takže by pak mohl být problém, kdyby se člověk chtěl po dvou letech vrátit do práce, protože zaměstnavatel tě dříve přijmout nemusí. Proto je dobré hlavně o dvouletou RD požádat písemně, ať máš něco v ruce.
Teoreticky, pokud nepožádáš a po PPM nenastoupíš do práce, tak by ti mohl dát zaměstnavatel výpověď pro porušení pracovních povinností, ale to už je spíše extrém... u soudu by to asi prohrál, ale koho by to bavilo.
15. čer 2010 v 19:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
a je to tak , že mi teda musí držet těch 5 let, kdybych měla dvě po sobě?
15. čer 2010 ve 20:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
jojo, je to vždy do 3 let posledního dítka
15. čer 2010 ve 21:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marky27 ja som sa niekde docitala, ze je povinne oznamit pisomne zamestnavatelovi dlzku rodicovskej... a som teda oznamila asi az mesiac potom, co som uz bola na rodicovskej :wink:
15. čer 2010 ve 22:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marky:já jsem dostala doporučeně dát písemně,že žádám o rodičovskou dovolenou ještě než mi skončila mateřská a dala jsem si 3roky,ale do žádosti jsem napsala že žádám o rodičovskou do 2let příp.kdybych se chtěla vrátit dřív,at to mám pojištění a pak ještě druhou žádost prodloužila na další rok,takže do 3let věku dítěte.....prostě at máš něco v ruce,,nikdy nevíš :wink:
16. čer 2010 v 09:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Já jsem myslím ani nic písemně zaměstnavateli nedávala. No to budu muset asi napravit.
16. čer 2010 v 16:37  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj maminy, taky jsem se chtěla zeptat na jednu věc - jak to tedy aktuálně je, když navazuje druhá rodičovská dovolená na první (obě po dobu 3 let). Měl by zaměstnavatel držet pracovní místo i po druhé rodičovské?
Mám holčičku, se kterou jsem na RD do jejích 3 let, ale plánuji druhé mimčo už porodit do jejích 3 let maximálně.
A jak je to s dávkami - budu mít znovu nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo stále 7600?
Moc díky za info a rady.
21. čer 2010 v 16:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
@snehurka11111 budeš mít znovu nárok na PPM a zaměstnavatel ti drží práci do 3 let dalšího dítěte... jinak už to není (ani po RD s prvním) to samé místo, ale povinnost zaměstnat tě podle tvé pracovní smlouvy. To samé místo "stejná židle" se drží jen po dobu PPM.
21. čer 2010 v 17:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.A.N.I - moc díky - znamená to tedy, že podle smlouvy mám nějakou pozici, nějaký plat, tak by to mělo být +- podobné, jo?
21. čer 2010 v 18:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@snehurka11111 jojo, to co máš přímo psané ve smlouvě musí být stejné, takže pokud tam máš plat tak i plat, a pozice podle toho jak přesný máš popis pozice...
21. čer 2010 v 19:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.a.n.i - tak v tom případě je to ale totéž, co je "stejná židle" (příklad - specialista kvality a je to i ve smlouvě) - tím pádem jde o stejné místo pořád?
21. čer 2010 ve 20:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek