• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Musí mi zaměstnavatel držet místo po 3 roky mé RD?

31. října 2008 
všechny zdravím a mám dotaz, snad mi někdo poradíte...
14.5. mi končí mateřská dovolená a měla bych nastoupit na rodičovskou... v práci mi zůstala nevyčerpaná dovolená za rok 2007 (týden) s tím, že tuto si vyberu po mateřské... a zajímalo by mě, jestli mi nevzniká nárok ještě na dovolenou za tento rok a pokud ano, tak jestli nevíte v jaké výši (jestli jen poměrná část nebo celá). Díky... sice to sem nepatří, ale nevím kam to přesně napsat .
21. dub 2008 v 18:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
pajdula máme to úplně stejný, mně končí mateřská 15.5. a poslali mi z práce, že mám nárok na dovču, celkem 29 pracovních dnů, je v tom zahrnutý rok 2007 a 2008.
21. dub 2008 v 19:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Monik díky. a kolik jsi měla dnů té dovolené za rok 2007? mě to totiž není schopný nikdo říct o té letošní dovolené a personalistka má teď zrovna dovolenou, tak pátrám sama :slight_smile:
21. dub 2008 ve 20:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pajdula, máš nárok na poměrnou část. Teď ale nevím přesně, jestli jen do toho 14.5. nebo se pak čerpání ŘD do toho taky počítá... tzn., že by se ta poměrná část počítala i z těch 10 dní :wink:
21. dub 2008 ve 20:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
To ti neřeknu, to nevím, mně to poslali takhle komplet, bohužel to nerozepsali a já fakt nevím jak to spočítali
21. dub 2008 ve 20:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
Luci i Monik moc díky. :wink:
21. dub 2008 ve 20:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
pajdula, mas narok na pomernou cast za tento rok. posli do prace zadost o poskytnuti rodicovske dovolene a napis jim tam:
Dne 2008 se mi narodil/a.... Protože chci o své dítě dále pečovat i po skončení mateřské dovolené, která mi končí dnem... 2008, žádám Vás o poskytnutí rodičovské dovolené dle ustanovení § 158 zákoníku práce počínaje dnem..2008, až do....let věku dítěte a to tak, aby bezprostředně navazovala na skončení mé dovolené na zotavenou. :wink:
22. dub 2008 v 09:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Paolin a ten nárok vzniká i v případě, že mi v červnu 08 končí smlouva, ale vyplácet mi mateřskou budou snad i nadále po skončení pracovního poměru???Je to přeci snad půl roku od narození dítěte, pokud se nemýlim...
22. dub 2008 v 10:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Však mateřskou stejně vyplácí sociálka...
22. dub 2008 ve 12:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
holky, tak teď jsem zjistila, že prý po odpracování 60 dní v letošním roce, do čehož se počítá i mateřská, mám nárok na celou dovolenou za letošní rok s tím, že ji musím vybrat po ukončení mateřské... kdybych jí vybírala až v průběhu rodičovské dovolené (třeba na konci roku), tak se mi už krátí... tak uvidíme. Příští týden to jdu do práce vyřizovat, tak budu chytřejší a dám vědět.
maxkatka: Mateřskou ti vyplácí zaměstnavatel a rodičovskou sociálka, ne?
22. dub 2008 ve 12:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
pajdula měla jsem to stejné dovolenou jsem měla celou a vybrala jsem si jí po mateřské..tak to bylo u u druhého..tam ten nárkon an dovcu vzniká také..
jo a zaměstnavatel vylácí mateřskou a sociálka rodičovský příspěvek..je to tak :slight_smile:
22. dub 2008 ve 14:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak to asi až tak pravda nebude... Mateřskou nemůže vyplácet zaměstnavatel... teda může, ale stejně mu to vrátí sociálka... U malé organizace to nevyplácí vůbec a jde to rovnou přes sociálku... Tak jako nemocenská...
22. dub 2008 v 16:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
maxtatka vyplácí zaměstanvatel mateřskou..tzn že vyplatnice a paníze ti chodí ze zaměstnání..a že mu to socka vrátí to netuším a je mi to tak nějak jedno :slight_smile: ..myslím že je důležité že ty peníze vůlbec někdo vyplácí...
tak potom rovnou když končí mateřská se žádá o vybrání dovči opět u zaěstanvatele
22. dub 2008 v 17:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
no já reagovala na obavy Alenky83...

ale v malé organizaci do 25ti zaměstnanců to zaměstnavatel nevyplácí... na výplatnici je 0 Kč... vyplatí to rovnou sociálka...

no já to teď beru dle sebe... byla jsem zaměstnanec malé organizace a dokonce si mateřskou musím vyřizovat sama... mimo to, že už nemám ani platnou smlouvu (byla na dobu určitou)... na mateřskou mám však nárok, protože za poslední dva roky jsem byla účastna sociálního pojištění po dobu minimálně 270 dní...
22. dub 2008 v 18:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
jo a ještě k té dovolené...

toto je dobrá netová adresa a stojí za prostudování dotazů... třeba si tam najdete právě to co vás zajímá...

http://www.aperio.cz/poradna/kategorie.shtml?als[CID]=a8b82f899478eab1ad4ad0ff5d577c0e
22. dub 2008 v 18:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
kuš, je třeba si to zkopírovat a dát do adresy... není aktivní celý odkaz... snad si s tím poradíte...
22. dub 2008 v 18:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den,
mému mladšímu synovi budou v červenci 3 roky. Ráda bych nastoupila zpět do zaměstnání, ale až od 1. září (nástup do školky). Je potřeba oznámit zaměstnavateli nástup a termín. Jaké mám možnosti, když mi zaměstnavatel dá výpověď pro nadbytečnost (jaká je výpovědní lhůta, odtupné), mohu ve výpovědní lhůtě nastoupit do zaměstnání.
Děkuji
24. dub 2008 v 15:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky,
chtěla bych se zeptat: pokud zaměstanavatel drží místo po dobu 3 let dítěte, jak je to když bych měla druhé po dvou nebo třech letech? Už mi nemusí držet místo?
24. kvě 2008 v 19:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
zuny drží ti místo do tří let věku prvního dítěte..tzn, když stihneš do tohoto datumu porodit druhé dítě, tak ti drží místo další tři roky plynou pro tbe stejné podmínky jako u prvního ppm a dovolená když nesthneš porodit do tří let prvního, ale budeš těhu, tak v den nástpu do do prcá nastoupíš na nemocenskou..a nebo se můžeš domluvit se zaměstnavatelem...ale spíš šla na tu nemocenskou..takže ti pak bude držet místo další tři roky..
25. kvě 2008 v 08:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky. Než jsem šla na mateřskou, tak jsem učila na ZUŠ. Pak mi začala mateřská, všechny papíry a potvrzení jsem měla v pořádku. Naší malé budou v září 2 roky a minulý týden mi volala ředitelka ze ZUŠ, kde jsem byla zaměstnaná (nebo vlastně pořád jsem - mám smlouvu na dobu neurčitou), a říkala, že kontrolovali všechny dokumenty a že jsem jim neposlala žádný papír, který by se týkal toho, že po skončení mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou. Nic takového jsem tam opravdu neposílala, protože jsem myslela, že je to automatické (na sociálce a všude mám všechno v pořádku). No a ředitelka mi řekla:"Já vám to místo vlastně ani nemusím držet, protože mateřská vám skončila a vy jste nedoložila, že pokračujete rodičovskou". Samozřejmě tam něco pošlu, akorát mi to vrtá hlavou - musí se opravdu něco takového zaměstnavateli posílat - může mě kvůli tomu vyhodit? Nestačí, že to mám oznámené na sociálce? A jak by mělo takové potvrzení vypadat (ředitelka říkala, že to stačí jen napsat rukou - není na to formulář)? Díky.
25. kvě 2008 ve 13:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
vilco no ja som ziadala zamestnavatele o tu rodicovsku dovolenou a uvadzala tam na jaku dobu.ale tie papiere my prisli od zamestnavatela k vyplneni.
25. kvě 2008 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
devcata jak to je ked s rodicovskym prispevkom u prveho dietata ked cakas druhe,ak je narok na matersku dovolenu.pobera sa subezne rodicovsky prispevok na 1dieta a materska na druhe?alebo rodicovsky pada?a ziada sa o nom po materskej na 2dieta?
25. kvě 2008 ve 14:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
po nástupu na mateřskou přestáváš brát rodičák na první a pak po skončení žádáš znova o rodičák na druhé :slight_smile:
26. kvě 2008 v 17:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky, když pracuju a přitom beru rodičák, může mě ředitel zaměstnat na dobu neurčitou, nebo musím čekat, až mi skončí rodičák, a do té doby být zaměstnaná jen na dobu určitou - rok?
30. kvě 2008 ve 21:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
vilca asi nechápu...to máš jako dvě zaměstnání? ..nebo jestli ti chce změnit smlouvu tak to může je t plně v jeho kompetenci..já ted začla taky dělat a mám smlouvu na dobu neurčitou a pobírám rodičák...a u druhého zaměstnavatele taky...
31. kvě 2008 v 08:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
Než jsem šla na mateřskou, tak jsem byla zaměstnaná na poloviční úvazek na dobu neurčitou. Pak jsem byla rok doma a začala jsem pracovat jinde na plný úvazek, ale dobu určitou. Takže v tom prvním zaměstnání jsem vlastně pořád zaměstnaná, ale na mateřské. No a jde mi o to, že chci být v té druhé práci zaměstnaná na dobu neurčitou. No...asi je to složitě napsaný, ale líp to asi nezvládnu :sweat_smile:
31. kvě 2008 v 09:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
vilca já myslím že to jde jak píšu já jsem taky stále na mateřské a mám taky dvě zaměstnání, mám teda u obou dobu neurčitou a jen do jedné chódím...takže to že jsi na mateřské nevadí tomu aby ti změnili pracovnáí smlouvu,když zaměstnavatel na to přistoupí tak to že jsi na mateřské nevadí.....
31. kvě 2008 ve 12:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat...jsem na MD, zaměstnavatel mi drží místo,nyní to mám prodlouženo do 31.12. (dcera bude mít 3 roky až v září), původně jsem myslela, že už bych se vracela, ale spíše to nechám až na jaro. Nyní mě šéf neustále bombarduje maily, zda opravdu nastoupím k tomu 1.1. Napsala jsem mu, že s velkou pravděpodobností ne, ale že to jsou ještě 2 měsíce a to se může ještě změnit hodně věcí (třeba manža příjde o práci apod.) a budu nucena se vrátit. Tak mi psal, že prý to není odpověď. Já myslím, že mám snad právo se rozhodnout jinak, i když jsem mu řeknu nyní, že nenastoupím, ne? Fakt nevím, co mu mám napsat, ať už dá pokoj. Strašně se stará, co bude s paní, která mě zastupuje, ale mě už to celkem otravuje. Taky jsem pracovala kdysi jako zástup a nikdo mi s předstihem nesděloval, jak to se mnou vypadá, vždycky na poslední chvíli. Prostě nechápu, že nemůže pochopit, že se situace klidně může změnit. Nechtěla bych si svým jednáním nějak uškodit. Poradíte, jak se mám zachovat? Díky moc.
31. říj 2008 v 15:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek