Může OSVČ pracovat na PN v souvislosti s porodem?

luca76
8. bře 2012

Ahoj, jsem osvč a rodila jsem v srpnu 2011. Byla jsem 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu na "nemocenské v souvislosti s porodem" (abych si mohla vybrat délku rodičovské dovolené, protože jsem neplatila nemocenské pojištění nějakých těch 265 dnů před porodem). Nyní vyplňuji daňové přiznání a nevím, jestli se tam nějak zohledňuje ta nemocenská. Já už pochopitelně nepracovala před porodem a ani cca 5 měsíců po porodu jsem na to neměla čas ani chuť, ale jde mi o to, zda mohu v přiznání napsat délku trvání činnosti 12 měsíců (činnost jsem oficiálně nepřerušovala). Moje otázka je, zda osvč může pracovat i když je na nemocenské v souvislosti s porodem? děkuji moc🙂

j.a.n.i
8. bře 2012

@luca76 No, pracovat v době kdy si nemocenské (jakékoliv, tudíž ani na této) nesmíš, ale zároveň nemusíš činnost přerušovat, pouze ji nesmíš osobně vykonávat, takže do DP to řešit nemusíš, řešit se to musí v přehledu na sociálku a ZP, protože tam je potřeba zohlednit to, že pokud si byla celý kalendářní měsíc na nemocenské, tak si nemusela platit sociální a zdravotní.

luca76
autor
8. bře 2012

právě že sociální jsem platit musela, páč mi řekli, že placením nemocenské se ze mě stává osvč hlavní... jsem z toho fakt zmstená ☹ ... ale na DP je taky kolonka počet měsíců činnosti, tak teda fakt nevím, co tam napsat .....