Může zaměstnanec odmítnout služební cestu do zahraničí?

prostenika85
8. srp 2016

Dobrý den,
prosím vás, vyzná se tady někdo v pracovně právních vztazích nejen ohledně mateřské dovolené apod.?
Zajímalo by mne, jestli zaměstnanec může odmítnout služební cestu do zahraničí. A za jakých podmínek?
Děkuji za reakce 🙂

pkolin
8. srp 2016

Podle mě záježí, jak je uvedeno v pracovní smlouvě, pokud tam je uvedeno, že bude jezdit na služební cesty do zahraničí, pak bohužel ☹ pokud to tam není, můžete odmítnout. Ale nejsem odborník...

j.a.n.i
8. srp 2016

@prostenika85 Pokud má dítě do 8 let, o které pečuje, tak odmítnout může, jinak nevím, že by v ZP něco takového bylo.

§ 240
(1) Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
(2) Ustanovení odstavce 1 platí i pro osamělou zaměstnankyni a osamělého zaměstnance, kteří pečují o dítě, dokud dítě nedosáhlo věku 15 let, jakož i pro zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a).

prostenika85
autor
8. srp 2016

@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Jedná se o manžela, takže osoba pečující o dítě neprojde... Nevíš ještě o nějaké výjimce?

linee
8. srp 2016

@prostenika85 neni. Jsou urcite pripady, ale pokud jde o tveho manzela, cili neni tehotny, nepecuje o dite mladsi 8 let a nebo bezmocnou osobu, nema vylouceni napsane jiz v pracovni smlouve, tak je to o dohode. Muze zkusit odmitnout, ale musi uvest duvod, proc nechce/nemuze jet. V praxi to zamestnavatel muze prijmout a vyslat nekoho jineho a nebo mu rict, ze pojede on. Muze odmitnou, ale zavisi tady na zamestnavateli, protoze to muze brat i jako poruseni pracovni kazne a dostat vyhazov. Nechci strasit, jen upozornit, ze opravdu zavisi na nadrizenem, jaka je s nim domluva a zda mate opravdu vazny duvod, proc nejet (napr. svatba, pohreb a pod.). Jinak se obavam, ze asi ne.
Mohu se zeptat, proc manzel nechce jet? Vetsina lidi je za (kratsi) zahranicni sluzebni cestu rado, protoze sice jsou od rodiny, ale jsou z toho hezke penizky navic (pokud je klasicky zamestnanec).

xpila
8. srp 2016

@prostenika85 Tady to je celkem pěkně popsané http://www.epravo.cz/top/clanky/kdy-musi-zamest.... Záleží na důvodu, proř na ni nechce jet...

@linee No, s těmi penězi to je dost diskutabilní. Už se mi několikrát stalo, že jsem byla skoro v mínusu...

prostenika85
autor
8. srp 2016

@linee Zeptat se můžeš, nic na tom není. Jedná se jen o bezbečnostní důvody. Manžel má jet do Německa na jeden známý mezinárodní veletrh. Vzhledem k vývoji místní bezpečnostní situace v posledních týdnech se do toho samozřejmě nikdo nehrne. Všichni potenciální účastníci mají obavu, že si takovou příležitost nějaký pomatenec nenechá ujít... Bohužel na dohodu to zatím nevypadá, tak bych ráda věděla, jestli je nějaká opora v ZP.

linee
8. srp 2016

@xpila vazne? A dostaval jsi k tomu normalni vyplatu? Docela mne to prekvapuje, ale asi zavisi kam jedes, na jak dlouho, jak je to s jidlem a pod. Ale prekvapuje mne, ze se muzes dostat do minusu.

linee
8. srp 2016

@prostenika85 plne chapu. Kamaradce ted odjel manzel do Turecka na 3 dny, take sluzebne:( Take nechtel, ma male deti, ale dostal narizene. Navic si zamestnavatel vyzadal vyjadreni MZV ohledne situace v lokalite, kam jde a jelikoz nedoslo nedoporuceni, jet musel:(

packaf
8. srp 2016

@prostenika85 Jak dlouho jsi po porodu? Pokud bys byla třeba po císaři a bylo by nutné, aby se o tebe staral, tak může dostat § na tebe na péči o osobu blízkou nebo tak nějak to je. Nebo se hod marod a manžel, ať si zařídí ten samý § že o tebe a malého musí pečovat, placeno je to myslím z 70% průměru, nevím přesně. Švagr si to vyřizoval každý rok na manželku 😉 držím pěsti, taky bych nejela.

babuna
8. srp 2016

@prostenika85 vůbec se Vám nedivím - manžel měl jet teď také na služební cestu, ale vzhledem k mému zdr. stavu to odmítl - mělo se jednat o Turecko (zrovna když tam vypukla ta jejich vzpoura) a Polsko - obě teď v době termínu mého porodu ... nakonec jel někdo jiný - sice to nadřízenému muselo vysvětlit celé oddělení - že není vhodné, aby odjel pryč když mám rodit, ale i tak si myslím, že to pan vedoucí nepochopil ... popravdě mám strach, aby z toho časem nebyl problém, ale jsem ráda, že nikam nejel ...

Loni byl v Německu - Düsseldorf - na veletrhu a měla jsem dost obavy ... už se to hemžilo imigranty a i popisoval jak tam byli všude možně ...

xpila
8. srp 2016

@linee Právě, že to třeba vycházela blbě - let tam až pozdě večer, zpátky pak brzo ráno, takže se ani nenačetly diety apod. A plat jsem samozřejmě normálně dostávala 😉 Jen prostě limity na některé země nejsou dostatečné, když třeba musím povinně někoho doprovázet na večeři a tak. Ono to pak naskáče 😀 Ale třeba za 3 týdny v Itálii jsem ušetřila dost a to jsem k tomu všemu měla kufr plný nákupů 😀

linee
8. srp 2016

@xpila tak to jo, v tom pripade chapu 🙂

j.a.n.i
8. srp 2016

@prostenika85 Proc by to neproslo, vy jste bezdětní? Nebo uz je mate starší?

prostenika85
autor
8. srp 2016

@xpila Děkuji za odkaz! Jediné, co podle článku mohou v práci zkusit, je zmínka o §106. Upřímně ale nevěřím, že by se na to ředitel chytil... Každopádně děkuju za info!

prostenika85
autor
8. srp 2016

@packaf Děkuju za nápad. Já jsem ale fit, i kdybych jooo simulovala 😉

prostenika85
autor
8. srp 2016

@babuna Naprosto rozumím. Před dvěma lety byl manžel v Berlíně a vrátil se se smíšenými pocity právě kvůli množství imigrantů. Letos se člověk po přečtení zpráv už bojí do Německa strčit nos :-/

prostenika85
autor
8. srp 2016

@j.a.n.i Jsem na mateřské, čili osobou pečující o dítě jsem já 😉

j.a.n.i
8. srp 2016

@prostenika85 Ale v zákoně se nic nepíše o tom, že o dítě smí pečovat jen jeden rodič, má dítě, tedy pečuje o dítě, tečka. Ono to vychází i z odstavce 2, kde se píše, že pro osamělého je to až do 15 let, tedy v prvním bodě je jasné, že i pro toho, kdo má doma partnera.

packaf
8. srp 2016

@prostenika85 já bych to zkusila, dát se marod na chřipku třeba, že máte teploty. Ano i v tomto horku můžete mít třeba angínu, doktorka akorát vypíše ten "paragraf" na manžela, že vy nejste schopna se starat. Nevzdávejte to, fakt je to o zdraví, do Německa nikdy nevypíše MZV, že tam něco hrozí. Mají tam útoky na Evropany každý den, ti si nemůžou dovolit nějaký vyjímečný stav jako pro Turecko.

prostenika85
autor
9. srp 2016

@j.a.n.i To mě nenapadlo, že by se dala péče o dítě aplikovat i na rodiče, který není na mateřské nebo nepečuje o dítě do 7mi let... Každopádně souhlas s vysláním na služebky je obsažen v pracovní smlouvě, takže pešek :-/

j.a.n.i
9. srp 2016

@prostenika85 Hele, nejsem právník, to se chce případně někde zeptat, ale mám takový pocit, že tenhle paragraf nejde obejít tím souhlasem v pracovní smlouvě, že ten latí pouze obecně, ale nikoliv po dobu kdy spadá do této speciální kategorie.

packaf
9. srp 2016

@j.a.n.i dva dny před odjezdem bych normálně manžela poslalala na § (ošetřování člena rodiny, manželka je nemocná, mám na to nárok), nikdo to kontrolovat nemůže, to není nemocenská, aspoň teda myslím. A máš nárok myslím na 9dní za rok. Já bych se s tím nepárala, když nejde domluva, tak holt se musí zatlačit. Pan ředitel tam může jet sám a odprezentovat si svou firmu na veletrh a možná by pak i změnil názor.

akankeo
9. srp 2016

@prostenika85 u nas v praci se neucast na sluzebni ceste bere jako poruseni pracovni kazne, tak bych asi take zvazila, jak moc je pro Vas manzelova prace a jeho prijem nyni dulezity a jestli si muzete dovolit o nej prijit. Ono i kdyz se hodi marod nebo se hodis marod ty tesne pred sluzebou a on zustaner doma na paragraf, tak ze zakona se to sice udelat muze, ale muze si tim v praci udelat nepritele a postupne mit takove dusno, ze odsad bud odejde nebo ti bude cvhodit domu v dosti blbe nalade. Navic ten duvod, porad je vetsi sance ze s nim spadne letadlo nez ze ho zabije nejaky blb / terorista, nerikam, ze to neni neprijemne, zvlast kdyz si to clovek prostrednictvim zprav pousti do obyvaku, ale rozhodnete se podle priorit a zdraveho rozumu...

marketaryzi
9. srp 2016

@prostenika85 Proč by otec nemohl být osoba pečující o dítě?

nandule
9. srp 2016

Pokud má ve smlouvě, že mu zaměstnavatel může nařídit pracovní cestu do zahraničí, tak bohužel bude muset jet.
Můj chlap také jezdí do zahraničí, nyní je ve Švédsku, v dubnu byl v Turecku na podzim pojede znovu nejspíš do Turecka. Mám z toho jeho cestování nervy v háji, ale pokud by odmít, nejspíš by se s ním v práci rozloučili

akankeo
9. srp 2016

@marketaryzi protoze ona je doma na rodicovske, jsou manzele a nemaji rozdelenou peci na deti, jako se to dela treba pred rozvodem

j.a.n.i
9. srp 2016

@akankeo Ale nikde není řečeno, že o dítě může pečovat jen jeden... klidně mohou oba.

j.a.n.i
9. srp 2016

@packaf Netřeba podvádět, klidně může pořádat o rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel je povinen mu vyhovět... jo, že to pozitivně neovlivní pracovní vztahy je jasné, ale to "nemoc" manželky taky ne.

prostenika85
autor
9. srp 2016

@j.a.n.i No, celkem patová situace. @xpila Prosím, poradíš? Co si myslíš o tom, co píše j.a.n.i?

akankeo
9. srp 2016

@j.a.n.i to samozrejme muze, a pak ten mesic budou zit pouze z rodicovske dovolene a o manzeluv plat na mesic prijdou. Nevim, ale me to prijde trochu moc...