Může zaměstnanec odmítnout služební cestu do zahraničí?

prostenika85
8. srp 2016

Dobrý den,
prosím vás, vyzná se tady někdo v pracovně právních vztazích nejen ohledně mateřské dovolené apod.?
Zajímalo by mne, jestli zaměstnanec může odmítnout služební cestu do zahraničí. A za jakých podmínek?
Děkuji za reakce 🙂

prostenika85
autor
9. srp 2016

@marketaryzi Oficiálně jsem osobou pečující o dítě já. Už samotné přiznání RP má podmínku "Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě..." Proto osoba pečující o dítě.

j.a.n.i
9. srp 2016

@akankeo Proč na měsíc, klidně může požádat na 3 dny... sice je jasné proč to udělal, ale je to naprosto čisté dle zákona a zaměstnavatel to nijak nemůže vyhodnotit jako porušení čehokoliv.

linee
9. srp 2016

@prostenika85 ja se priklanim ka @nandule. Manzel musi sam vedet, jake ma vztahy v zamestnani a jakeho ma nadrizene. Vse lze a vse jde, otazka je, jak by se k tomu v jeho zamestnani postavili. Nekde by vyhoveli, nekde by vyhoveli s moznym nasledkem (vyhazov za neco jineho) a nekde by nevyhoveli. Zcela narovinu rikam,ze proste i kdyz najdes neco v zakone, co lze udelat, vzdy bude zaviset od toho, jak se k tomu postavi v jeho zamestnani. Co tvuj manzel? Ten tam jet chce a nebo ne? Jak se k tomu stavi on sam?
Osobne bych o rodicovskou dovolenou nezadala - pokud by to bylo na mesic, bylo by to zvlastni a nevyloucis, ze v budoucnu (napr. za dva-tri mesice) by ho opet na nejakou sluzebni cestu nevyslali. Takze to jenom odsunes. A kdo vi, jaka bude situace za par mesicu.
Takze pokud ma ve smlouve uvedeno, ze souhlasi se sluzebni cestou, tak tam jit musi. A nebo se muze stat to, ze onemocnis a bude muset o vas pecovat.
Chapu tve obavy a tvuj strach, ale je to jeho zamestnani, zivi tim sebe i tebe a deti. Muze si dovolit zariskovat a neprijit o praci?

prostenika85
autor
9. srp 2016

@j.a.n.i Děkuju za tip! Sice by to bylo hoooodně krajní řešení, ale aspoň zákonné 😉

linee
9. srp 2016

@j.a.n.i ja bych si tim az tak jista nebyla. Vzdyt by to bylo jako pest na oko. A vyloucis tim, ze ho za par mesicu opet nekam neposle? A opet si zazada o rodicovskou? A kdyz bude zamestnavateli jasne, ze proc to udelal, staci jenom zkontrolovat firemni postu, zjistit, zda neodeslal z firemniho nejaky soukromy e-mail a uz mas "prilezitost" se ho "zbavit". A take naprosto ciste dle zakona...
Pokud je k nemu zamestnavatel ferovy a muze s nim jednat na rovinu, mel by to udelat. Zavisi, jaka je to firma, jak velka, jake maji vztahy, jaky je nadrizeny, co muze a nemuze si dovolit. To vi jenom on, to tady my asi neporesime.

linee
9. srp 2016

@prostenika85 nechap to prosim spatne a nebo, ze ti nechci poradit a nebo pomoct, ale ver, ze to az tak lehke dneska neni:(

prostenika85
autor
9. srp 2016

@linee Jak už bylo psáno, manžel jet nechce i další kolegové se tomu brání. Členové týmu jezdí na služebky do různých zemí od Slovenska po Koreu, jen teď to Německo je zapikané. Účast na veletrhu je pro firmu důležitá, získávají se tam nové kontakty. Na druhou stranu koncentrace lidí a mezinârodní zastoupení jsou v současnosti jako dělané pro nějakou ukázku síly. Ředitel tam samozřejmě zastoupení chce, ale sám tam nepojede. Bludný kruh.

xpila
9. srp 2016

@prostenika85 Vidím to stejně jako @j.a.n.i, tzn. dle §240 může odmítnout pracovní cestu z důvodu péče o dítě do 8 let. Určitě bych to neřešila OČR a podobně.

xpila
9. srp 2016

@linee Soukromý e-mail z firemní pošty opravdu není důvod pro vyhazov.

karlajasmine
9. srp 2016

@prostenika85 Je jedno, co ma v pracovni smlouve - zakon je nadrazeny pracovni smlouve, takze pokud pecuje o dite mladsi 8 let, muze odmitnout vyslani na sluzebni cestu mimo sve bydliste.

Ja jsem mela v pracovni smlouve, ze muzu byt vyslana na sluzebni cesty, pak jsem otehotnela, a odmitla jsem. Toto je uplne stejny pripad. Osoby pecujici o dite jste oba dva. Normalne v klidu odmitne a odvola se na tento zakon.

karlajasmine
9. srp 2016

@prostenika85 Tady to mas i z pravni poradny:
http://www.hledampraci.cz/pracovni-pravo/prikaz...

''Odpověď právní poradny:

Dobrý den, zaměstnavatel nemůže uplatnit obecný zákaz obsažený ve smlouvě na skupinu zaměstnanců uvedených v § 240 Zákoníku práce. Výkon práce nemůže být v rozporu s dobrými mravy a se zákonem a Zákoník práce zvlášť chrání těhotné, pečující o děti a o jiné závislé osoby právě co se týče výkonu pracovních cest (a pracovní doby).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková
''

karlajasmine
9. srp 2016

@prostenika85 A pokud si stale myslis, ze ''osobou pecujici o dite'' jsi ty, tak tady to mas jeste vylozene napsane ;)

Pečujete o malé děti? Cestovat nemusíte

Podle § 240 zákoníku práce těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem (a to i když mají manžela nebo manželku či druha nebo družku, kteří by mohli péči o dítě převzít).

Zaměstnanci uvedení v § 240 zákoníku práce tedy musejí s každou pracovní cestou explicitně souhlasit, a to i když dříve případně udělili souhlas pro všechny budoucí pracovní cesty, např. v pracovní smlouvě. Mohou tedy pracovní cestu kdykoliv odmítnout. I uvedení vybraní zaměstnanci jsou však povinni absolvovat cestu v rámci obce, kde mají pracoviště nebo kde bydlí, pokud jim to zaměstnavatel nařídí.

http://www.mesec.cz/clanky/muzete-odmitnout-jet...

Takze to budete mit velice jednoduche, vubec to nekomplikujte, proste manzel nepojede 🙂 (Jenom upozornim ze ja nejsem ale pravnik...tak moje rady neber jako nejakou svatou pravdu... proste pisu co jsem nasla na netu).

prostenika85
autor
9. srp 2016

Holky, moc vám děkuju!

marketaryzi
9. srp 2016

@karlajasmine Přesně to si myslím taky, prostě má dítě mladší 8 let, bydlí s ním, stará se o něj, když je doma... přece to nemůže souviset s rodičákem, ten do 8 let nemá nikdo 🙂

xpila
9. srp 2016

@marketaryzi Přesně tak, hlavně tohle s rodičákem nijak nesouvisí.

akankeo
9. srp 2016

@xpila soukromy mail z firemni posty neni, ale celkove vyrizovani soukrome posty v praci znamena, ze zamestnanec nepracuje radne a svedomite a vsechny firmy, ve kterych jsem pracovala, mely toto osetrene v pracovnim radu, nektere i jako hrube poruseni pracovni kazne... Nikdo nerika, ze se tady zamestnanec musi zamestnavatele bat, ale tady to opravdu nevyresime a jedna vec je co umoznuje zakon a druha je, v jake firme s jakymi lidmi a zvyklostmi on pracuje a to vi jen on sam, pokud si tedy to misto chce udrzet taky vi, co si jeste muze dovolit a co uz je v ramci jeho pracovniho prostredi pres caru a vycleni ho to z kolektivu...

xpila
9. srp 2016

@akankeo To samozřejmě ano, tohle nikdo přece nerozporuje. Ale prostě tohle by zrovna bylo velmi snadno napadnutelné a ve většině případů ani sami zaměstnavatelé netuší, že zaměstnanci na podobné věci mají nárok.

linee
9. srp 2016

@xpila kez by to bylo v praxi tak snadne. Ale to uz je na jinou diskuzi 😖

taptap82
19. srp 2016

@xpila My máme třeba ve smlouvě, že nesmíme žádný firemní hardware ani software používat k osobním účelům a troufnu si říct, že to tak má spoustu firem. A kdyby ho chtěli vyhodit, tak věř, že si zaměstnavatel smlouvu přečte.

Celkově mi tyto obavy přijdou neopodstatněné, já pracuji v kongresovém ruchu, kolikrát organizujeme i jezdíme na několika tisícové kongresy, to by mě zajímalo, jak by firma fungovala dál, kdyby to všichni odmítli dělat 😀
Pravděpodobnost toho, že se stane obětí terorismu, je fakt malá a je pro vás určitě důležité, aby měl manžel na pracovišti dobré vztahy a práci si udržel. Když nepojede on, kdo pojede? Někdo to "schytá" za něj a to by asi ani nebylo dobré pro vztahy v týmu. To, že má děti, neznamená, že má větší právo služebku odmítnout než ti, kteří děti nemají. A někdo tam jet musí, očividně.

xpila
19. srp 2016

@taptap82 To já ale přece nikde nerozporovala, je třeba číst pořádně 😉 A tohle by hlavně nebylo na vyhazov, ale jen na výtku. Samozřejmě za předpokladu, že to není nějaký výjimečný případ - např. ohrožení bezpečnosti apod.
A ano, to, že má děti, znamená, že má právo služebku odmítnout, na rozdíl od těch, co děti nemají.

madinina
30. pro 2018

@prostenika85 jak jste prosím v tomto případě uspěli? Oživuji diskusi... Jelikož mého muže chtějí vyslat na 3 měsíce sloužit na jiné oddělení v ČR... V době trvání mého třetího trimestru těhotenství... A v době termínu porodu. Je to přes celou republiku a manžel by byl vlastně 3 měsíce pořád pryč. Doma máme již jedno dítě 2 roky a 3 měsíce. Taktéž jsme chtěli uplatnit to, že manžel pečuje o dítě do 8 let věku, ale tvrdili nám, že o dceru pečují já. Což si myslím že je špatný výklad zákona... Díky moc za pomoc

prostenika85
autor
30. pro 2018

@madinina Ahoj, muž vyslání na služebku úspěšně odmítnul. Nakonec tak učinili skoro všichni členové oddělení. Ředitel chvíli frfňal, ale vrchní vedení s tím problém nemělo, takže vše dobré

packaf
30. pro 2018

@madinina ano, pečujete o dceru Vy, Vy jste na rodičáku, za což dostáváte peníze. Aby manžel mohl uplatnit to, že pečuje o dítě, musíte být Vy jakoby na nemocenské s tím, že se o ni sama nedokážete postarat. Ve Vašem případě by vám gynekolog mohl vypsat lístek, že se vlastně musí starat o Vás a dceru třeba z důvodu rizikového těhotenství, zlomená noha/ruka. Málokterý gyndař to ale chce vypsat, jelikož je to pro ně práce jít s lístkem na OSSZ, z čehož nemají tisíce za pár minut. Prostě, manžel musí od jednoho z lékařů získat ošetřování člena rodiny vypsané na Vás. A teď nově platí nebo bude platit (nejsem si jista) dlouhodobé ošetřovné, o tom si zkuste zjistit více. Manžel čerpal dovolenou, otcovskou dovolenou a ošetřovné na mě a byl doma skoro měsíc.

madinina
30. pro 2018

@prostenika85 tak to je super, bylo to nakonec odmítnutí z důvodů té péče o dítě do 8 let věku? 🙂

madinina
30. pro 2018

@packaf no mě spíše zajímá, zda zakladatelka nakonec uspěla resp. její manžel s argumentem péče o dítě do 8 let věku. To pečují standardně oba rodiče a matka již nečerpá rodičovský příspěvek. V době, kdy bude můj muž pryč jej nebudu na dceru již také čerpat... a v zákoně je v první části psáno o osobách pečujících o dítě do 8 let věku, v případě samoživitelů apod do 15 let věku. Proto mne to zajímá. Lékař mi klidně papír vystaví, jelikož jak v tomto, tak v prvním těhotenství trpím po celou dobu nadměrným zvracením a mám to vedeno celou dobu jako diagnozu hypermesy... ale nechci aby manžel řešil paragraf, ten je jen na 9 dní, nám se jedná o služební cestu na 3 měsíce... a v této době mu nikdo dovolenou nedá..
Zřejmě to zkusíme opravdu přes tu péči o dítě do 8 let věku, v tomto případě může jet zaměstnanec pouze se souhlasem, ale ještě jsme to pro jistotu dnes poslali známému právníkovi, aby překontroloval správný výklad zákona 🙂

prostenika85
autor
30. pro 2018

@madinina To už si nejsem jistá, přece jenom to jsou už víc než dva roky... Ono si spíš celý kolektiv postavil hlavu a cestu odmítnul, takže to měli snazší. Všichni tatkove od malých dětí, tak měli obavy. Je možné, že padl i argument s odvoláním na výše uvedený zákon, ale ve skupině se holt vyjednává lépe. Každopádně uživatelky xpila a j.a.n.i se v paragrafech vyznaji, tak koukni, co píší 🙂 Osobně bych manželovi doporučila, ať se s nadřízeným orgány zkusí nejdříve domluvit "lidsky", že jet na druhý konec republiky v době, kdy očekává narození dítěte není úplně košer než začne tasit paragrafy. Věřím, že manželův zaměstnavatel zákon opravdu špatně vykládá nebo vykládat chce. Držím pěsti!

j.a.n.i
30. pro 2018

@packaf To co tvrdis je blbost, manzel pecuje o dote uplne szejne jako manzelka, tedy z titulu pece o dite do 8 let muze sluzebni cestu odmitnout. Pokud tedy pracuje podle zakoniku prace, sluzebni zakon neumim.

madinina
31. pro 2018

@j.a.n.i manžel se řídí služebním zákonem, ale je to napsáno stejně jako pracovní... a odmítnul včera a již dnes mu tedy vedoucí potvrdil, že nejede 🙂

madinina
31. pro 2018

@prostenika85 tak se podařilo a manžel nejede.. 🙂 Paradox jen ten, že mu to takto naplánoval jeho nadřízený, ale ve chvíli, kdy chtěl mluvit s vedoucím (tj tím, kdo je ještě nad tím, kdo to takto naplánoval) že mu svou situaci vysvětlí, najednou to vše šlo a dnes mu to ještě i vedoucí potvrdil. Jinak muž odmítnul podepsat papír, který včera dostal, jinak by souhlasil.. a tak či tak musí psát zřejmě odvolání právě s již zmíněným paragrafem. Ale alespoň že vedoucí to pochopil bez zbytečného vysvětlování a situaci přehodnotil. Bohužel ted musí jet jiný, bezdětný kolega, tak je akorát na manžela naštvaný.. ale co se dá dělat. Manžel byl takto již 2x na 3 měsíce za svobodna, toto je poprvé, co odmítnul.

prostenika85
autor
31. pro 2018

@madinina Takže nakonec taky vše dobré. Ať vše dobře dopadne i Tobě 😉