• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Na neschopenku musím nastoupit až po skončení RD?

9. ledna 2013 
Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit.

31.5.2012 mi končí rodičák na syna. Jsem těhotná a termín porodu mám 16.10.2012 a na MD budu nastupovat 3.9.2012. Po domluvě jsem nastoupila od 23.5.2012 na neschopenku, dnes mi zaměstnavatel volal, že neschopenka musí být od 1.6.2012. Nevíte jak to tedy je? Někde jsem slyšela, že pak to zase sociálka bere jako účelovou neschopenku? Moc děkuji za rady. P.
25. kvě 2012 ve 21:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@javurkovi No, pokud si nebyla domluvená se zaměstnavatelem, tak si měla nastoupit na neschopenku následující den, kdy Ti končí rodičák. Předpokládám, že si se domluvila jen s doktrorem a ten to moc neovlivní. Důležitý je ten zaměstnavatel. Tři dny stejně neplatí nikdo a pak až zaměstnavatel, takže si myslím mu mělo být teoreticky jedno, jestli začně platit nemocenskou od 26.5 nebo od 1.6. . On těch 18 dní z 21 proplatit musí a pak to přechází na sociálku.
@j.a.n.i určitě poradí víc :slight_smile:
26. kvě 2012 v 10:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak to mě také zajímá, u nás také aktuální téma a prakticky úplně stejný problém...
26. kvě 2012 v 10:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já přesně tu samou situaci řešila tenhle měsíc. Jestli jsem dobře pochopila celý mechanismus, nemůžeš mít neschopenku, pokud jsi na rodičovské. Správně bys ji měla dostat až od prvního dne nástupu do práce po rodičovské dovolené. Mimochodem taky proto, že pokud ti vznikne neschopnost v době, kdy pobíráš sociální dávky (a to rodičovský příspěvek je), nemá se nemocenská z čeho vypočítat a nebudeš pobírat nic. Ale jak říkám, jsem z úplně jiného oboru a tohle jsem všechno načítala jen kvůli sobě a taky jsem to mohla špatně pochopit. :slight_smile:
26. kvě 2012 v 10:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@javurkovi Neschopenku můžeš mít i za dobu, co si na RD, ale po dobu trvání RD nemáš nárok na žádné penízky za ní. Takže pokud máš neschopenku od 23.5., tak za dobu 23.5. - 31.5. nemáš nárok na nemocenskou, což je 9 dní, pak by ti ji měl do 21 dne platit zaměstnavatel a pak od 22 dne sociálka... takže to jen vaše účetní neumí svoji práci.


(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).
26. kvě 2012 ve 20:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Takže, jestli to dobře chápu. od 23.5. zůstanu na neschopence a do 31.5. mi doběhe rodičovák? A od 1 do 21.6. mě bude platit zaměstnavatel? Mě totiž v pátek volali z firmy, že volali na sociálku a nemůžu být záeoveň na rodičováku a neschopence, ale vím, že mi doktorka říkala, že to chce napsat minimálně o týden dříve... Ráda bych to dobře věděla až budu zítra volat zaměstnavateli... Děkuji moc...
27. kvě 2012 ve 20:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@javurkovi Ne, chápeš to špatně. Od 23.5. do 31.5. ti doběhne rodičák, pak ti bude od 1.6. do 12.6. platit nemocenskou zaměstnavatel a od 13.6. OSSZ... a ať si účetní přečte zákon.
27. kvě 2012 ve 22:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i No, přišla mi ta moje první varianta divná:slight_smile: Děkuji ti moc za radu
27. kvě 2012 ve 22:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i V říjnu budu řešit podobnou situaci. Rodičák mám na 2 roky a končit mi bude 27.9. 2012, den narození dcerky. Termín porodu mi vychází na 27.11.2012. Abych nepřišla o první 3 dny neplacené nemocenské, tak bude pro mě výhodnější taky nastoupit na neschopenku o trochu dříve, abych po rodičáku byla hned placená? A co se týče mateřský, kdy je výhodnější nastoupit, 6 nebo 8 týdnů před porodem (i s ohledem na proplacení dovolený-nebo se neschopenka do toho taky započítává - myslím tím těch "odpracovaných" 60 dnů)? Děkuju moc za radu.
29. kvě 2012 ve 14:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@veronikaka Ne, neschopenka se do "odpracovaných dní nezapočítává. Jinak u tebe je ještě otázka, jestli si i zaměstnavatele požádala (písemně) o RD pouze do 2 let věku dítka?
29. kvě 2012 v 15:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Požádáno mám o 2 roky. Co bude pro mě nejvýhodnější co se týče peněz a dovolený?
29. kvě 2012 ve 21:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, asi jsem úplný magor, ale moc tomu nerozumím. já jsem momentálně na mateřské na 3 roky(dcera ma 1,5 roku), ted jsem zjistila že jsem těhotná. myslíte že je legální a možné přerušit mateřskou a nastoupit na neschopenku s druhym tehotenstvím?jelikož bych tak mela o moc vic penez.ale nevim jestli to takvubec jde..diky moc za jakoukoliv odpved
13. čer 2012 ve 13:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@koira Defacto nejde, musel by s tím souhlasit zaměstnavatel a byl by blázen když by to dělal, jednak prvních 21 dní platí on a za druhé riskuje problémy s OSSZ, protože je to dost jasné zneužití.
13. čer 2012 ve 13:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
@koira
@j.a.n.i
Holky jsem úplný laik a i já občas potřebuji poradit, ale nebylo by v tomto případě lepší zažádat OSSZ o zvýšení dávky na 11400,- ( to je myslím max ), od nového roku je přece změna..... lze si stanovit dávky RD.... pokud jsi těhotná, tak aspoň pár měsíců bys brala víc korunek..... je to tak???
13. čer 2012 ve 14:09  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@effka84 Ano, je, maximum je 11500,-
13. čer 2012 ve 14:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@effka84 aha vidis to me nenapadlo...to si myslim ze by bylo legálni ne.diky za tip..hned to zkusim zjistit
14. čer 2012 ve 12:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj, mohla bych taky poprosit o radu? 24.7. mi končí RD, takže bych 25.7. měla nastoupit do práce... termín porodu mám až 17.9., ale moc s tím nepočítám, protože doktorka se ten den zřejmě sekla a ostatní utz (provedené v tom 13.týdnu i tou stejnou dr.) vycházejí kolem 22.9., termín dle ms mám 26.9.... a teď k tomu dotazu... jak přistoupit k volbě nástupu na mateřskou v tomto případě? sestra mi řekla, že můžu 15.8. (to je těch 6 týdnů) nebo 1.8. (8 týdnů před)... nechci moc využívat toho 1.8., protože je to počítáno právě od toho 17.9., nevím jaký by to pak mělo další vliv na rd... jo a do nástupu na mateřskou budu na nemocenské, teď jsem se dozvěděla, že s vycházkami :frowning2: mám malé dítě a to bude peklo teď v létě být zavřené doma, takže bych tu nemocenskou samozřejmě co nejkratší... poradíte prosím? děkuji!
3. črc 2012 v 17:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky můžu poprosit o radu. RD mi skončí 4.11.2012 a o víkendu jsem zjistlila, že jsem znova těhotná. A teď nevím jak postupovat, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale vím,že zaměstnavatel pro mě místo nemá a určitě mě bude chtít hned propustit a bude mě nutit podepsat dohodu. Ráda bych tedy šla hned 5.11.2012 na neschopenku, ale nevím jestli mi jí bude chtít hned doktorka napsat, aby to nebyla účelová neschopenka. Mám strach,že když přijdu o zaměstnání, budu mít malou mateřskou a i rodičák. Poradíte mi někdo jak by bylo nejlepší postupovat? Ještě jsem se dozvěděla, že bych možná měla nárok na nějakou dovolenou za tu dobu co jsem doma, byla jsem ještě od února 2009 do nástupu na mateřskou na neschopence. Moc děkuji za každou radu.
26. zář 2012 v 09:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@amandab Pokud si těhotná, tak tě pro nadbytečnost vyhodit nemohou...
26. zář 2012 ve 20:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Já vím, že ne, ale mám strach,že na mě bude tlačit,abych mu podepsala dohodu,teorie je jedna věc a v praxi to pak chodí trošku jinak,vím,že jako těhotnou by mě vyhodit neměl, ale...tak jsem chtěla poradit,jestli s tím někdo nemá zkušenost a nebo neví jak to řešit, ale i tak děkuji :slight_smile:
26. zář 2012 ve 21:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky poraďte, mám rodičák na tři roky a končí mi 3.6.2013, můžu nastoupit na neschopenku 4,6,2013 s druhým těhu a pak z čeho se vypočítá neschopenka, rodičák a výběr mateřské?Z toho co jsem měla v práci před prvním těhu?Nebo ne prosím poraďte.
9. led 2013 v 11:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek