Náhradní volno na 6 m. po RD, kde se mám nahlásit?

kata79
29. říj 2013

Dobrý den, prosím o radu. Za měsíc mi končí 3letá rodičovská dovolená. Dítě mi nevzali do školky. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na poskytnutí náhradního volna na dalších 6měsíců. Při RD jsem si přivydělávala na ŽL /vedlejší pracovní poměr/, v tom bych chtěla dále pokračovat.
1) Na jaký úřad se musím nyní nahlásit? Předpokládám, že na VZP, že řádně pečuji o dítě do 7let...ještě někam? Hlásí se někam konec RD?
2) Jaké odvody musím hradit? Pokud tomu správně rozumím, tak je to sociální a zdravotní dle skutečného příjmu
3)Pokud bych za 6měsíců ukončila pracovní poměr a stala se OSVČ na HPP a stále bych řádně pečovala o dítě, musím platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění i v případě že nebudu mít žádný příjem? /např. ve chvíli, kdy dítě bude nemocné a já nebudu moci pracovat protože nebudu mít hlídání?/

j.a.n.i
29. říj 2013

@kata79
1) Na VZP by to měl hlásit zaměstnavatel, ale když to nahlásíš, tak tím nic nezkazíš.
2) Tady si nejsem jistá, zda se to vztahuje i na dobu neplaceného volna.
3) Na sociální platit zálohy musíš, z pohledu sociálního je to hlavní činnost, zálohy na zdravotní platíš podle skutečného příjmu. A jinak pokud máš určené nějaké zálohy, tak je musíš platit i když příjem zrovna nemáš.

kata79
autor
30. říj 2013

@ j.a.n.i. dekuju, prave jsem volala na sociálku, je to skutečně tak, že se zálohy na sociální i při náhradním volnu musí platit ať už člověk vydělá, nebo ne, jakmile skončí rodičovská,nejsou pro osoby pečující o děti žádné vyjimky...

j.a.n.i
30. říj 2013

@kata79 Na sociálním ne, ale na zdravotním jo, akorát se o tom moc nemluví 🙂