Odvod soc. a zdrav. poj. v období neplaceného volna. Jak to je?

innuska123
21. lis 2019

Holky, hlavne mzdovky, netusite, jak to je? Kdyz bych v mesici oddelala 1 pracovni den, a dalsi dny do konce mesice bych sla na neplacene volno, musim si hradit socialni a zdravotni? Dekuji

xcassiopea
21. lis 2019

Ahoj, pokud Ti zaměstnavatel schválí neplacené volno, platíš jenom zdravotní pojištění, a to podle Tvojí hrubé mzdy v daném měsíci dopočtem do minimální mzdy (4,5% za Tebe a 6,5% za zaměstnavatele). Za rok 2019 je minimální mzda 13 350Kč.

xcassiopea
21. lis 2019

Jinak pokud jsi celý měsíc na neplaceném volnu, platíš jako samoplátce zdravotního pojištění za měsíc v roce 2019 1803Kč. Od ledna to zase bude myslím víc

innuska123
autor
21. lis 2019

@xcassiopea Dekuji. Ja myslela, ze kdyz budu mit odpracovany, alespon den, v danem mesici, tak po zbyvajici dny uz nic hradit nemusim. Tj. Ze to za me zaplati zamestnavatel. Presto dekuji.

xcassiopea
21. lis 2019

To platí pokud hrubá mzda za daný měsíc kdy se čerpá neplacené volno dosáhne aspoň 13 350, pak se nic nedopočítává, pokud je to méně, musí zaměstnavatel odvézt pojištění včetně dopočtu do minimální mzdy. Odvádí to sice pojišťovně zaměstnavatel za zaměstnance i zaměstnavatele jako vždy, ale ten dopočet by měl hradit zaměstnanec. Pokud Ti to nedají jako bonus, pravděpodobně Ti to pak strhnou z výplaty po vyčerpání neplaceného volna.

j.a.n.i
22. lis 2019

@xcassiopea Nemohou to jen tak strhnout z vyplaty, musi s tim zamestnanec souhlasit. Ale ten souhlas mohou samozrejme chtit jako podminku poskytnuti toho volna.

modrykonik147
22. lis 2019

Ja pujdu na neplacene volno od 1.1.. uz ho mam schvalene a nikdo mi nic a placeni pojisteni nerikal tak nevim. Ale dnes jdu na pojistovnu tak uvidim co mi reknou

xcassiopea
22. lis 2019

@j.a.n.i dovolím si citovat § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb

(10) Pokud je vyměřovací základ zaměstnance nižší než minimální vyměřovací základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů

xcassiopea
22. lis 2019

Vysvětlení minimální vyměřovací základ jsem už psala.
Ke srážkám na zákonné pojistné se obávám, že souhlas zaměstnance není potřeba. Ale jak jsem psala, zaměstnavatel to může za zaměstnance uhradit jako bonus, ale také nemusí

xcassiopea
22. lis 2019

@modrykonik147 Pokud nepobíráš rodičovskou nebo se nenahlásíš jako osoba pečující o dítě (děti) za celý měsíc neplaceného volna si musíš zaplatit pojistné ve výši jako samoplátce sama - pro 2019 je to 1803Kč a bude se to pravděpodobně trochu od nového roku zvyšovat.

modrykonik147
23. lis 2019

@xcassiopea stale pobiram rodicovsky prispevek tak bych nemela nic doplacet? Diky

xcassiopea
23. lis 2019

@modrykonik147 po dobu pobírání rodičovského příspěvku hradí zdravotní pojištění stát, pokud neplacené volno navazuje na konec rodičovské dovolené v práci, nic se hlásit nemusí. Pokud už došlo k opětovnému nástupu do zaměstnání, zaměstnavatel z příjmů odvedl a navazuje pak neplacené volno, stačí o tom pojišťovnu informovat aby tam nevznikla nesrovnalost.

modrykonik147
23. lis 2019

@xcassiopea dekuji moc

innuska123
autor
23. lis 2019

@xcassiopea Ja mam RP do 10.prosince, kdy syn bude mit 4 roky. Tudiz od 11.12 do konce mesice si to budu muset uhradit (soc a zdrav)? Dekuji

xcassiopea
23. lis 2019

@innuska123 neznám detaily jak je to se zaměstnáním, ale pokusím se poradit.
Jestli dítě nechodí do školky na víc jak 4 hodiny denně, můžeš se nahlásit na pojišťovnu jako osoba celodenně pečující o dítě do 7. let (samozřejmě nesmíš mít žádný příjem), potom to za Tebe platí stát. Pokud dítě chodí do školky víc a nejsi zaměstnaná, zaregistruj se do 3 dnů po 4. roce dítěte na úřad práce. Pokud jsi zaměstnaná, dítě chodí do školky na víc než 4 hodiny a máš dál neplacené volno, musíš si zdravotní už platit, nebo nastoupit do práce. Jinak sociální se neplatí a ani nezapočítává do důchodu, u OSVČ je to jinak.

innuska123
autor
23. lis 2019

@xcassiopea Diky. Na urad se mi nechce. Zamestnana jsem, ale konci mi smlouva, tak premyslim nad neplacenym volnem. Vypada to divne, kdyz v zivotopisu bude urad prace. Presto diky.

xcassiopea
23. lis 2019

@innuska123 za málo, jinak na webovkách pojišťovny by mělo být číslo účtu na platbu samoplátců a případně po novém roce už i nová částka úhrady za leden kdyby se nezadařilo najít práci hned. Držím palce