Návrat po 3 letech do práce. Mám právo pracovat na stejné pozici?

verunka898
19. dub 2023

Dobrý den milé maminky,
Chtěla jsem se zeptat. Za rok a něco nastupují zpět do práce. Stále jsem se zaměstnavatelem v kontaktu už rok tam chodím brigádne na výpomoc. Od té doby co jsme z tama odešla na MD to šlo z kopce😂. Před MD jsme tam dělala vedoucí směny servírka. Vím že nárok na vedoucí mít nebudu. Ale teď přijmuli tři nové paní. Chtěla jsme se zeptat jestli mám právo pracovat aspoň na stejné pozici servírka. Nebo mě můžou dát jinam. Například pokojská, nebo výpomoc kuchyně? Děkuji za odpověď já bych ráda zůstala ve svém oboru.

slecnami
19. dub 2023

Ahojky, nejsem si jistá, ale určující by asi mělo být to, co máš napsané v pracovní smlouvě...?🧐

fouskovi
19. dub 2023

@verunka898 když se vrátíš do tří let věku dítěte, tak ti musí dát stejnou pozici jako jsi měla pokud dýl můžeš být i třeba pomocná síla

szuzia
19. dub 2023

@fouskovi Nemusí. Záleží na zaměstnavateli. Nám v práci drží místo rok, pak už nás mohou přeřadit kam bude potřeba. A taky záleží co má ve smlouvě.

verunka898
autor
19. dub 2023

@fouskovi to znamená i já do tří let? Nebo se tím myslí jen mateřská která má 28 týdnů?

fouskovi
19. dub 2023

@verunka898 hodně záleží co máš ve smlouvě dané, ale zaměstnavatel má povinnost ti držet místo do tří let věku dítěte

mikiva
19. dub 2023

@verunka898 Pokud se vracis po rodicovske dovolebe, musi Ti pridelit praci dle pracovni smlouvy. Pokud mas ve smlouve "servirka", tak nemuzes (bez zmeny pracovni smlouvy) byt najednou "pokojska". Pokud mas ve smlouve "vedouci smeny - servirka", tak Te opet musi zaradit na tuto pozici.

j.a.n.i
19. dub 2023

@fouskovi @szuzia Pravdu nemate ani jedna, zamestnavazel ma vzdy povinnost ridit se existujici pracovni smlouvou. A je úplně jedno, zda byla RD rok, 3 roky nebo neplacené volno do 4 let.

j.a.n.i
19. dub 2023

@mikiva Presne tak.

verunka898
autor
19. dub 2023

Všem děkuji moc za odpovědi. Ve smlouvě mám napsané druh práce: servírka. Pracovní poměr se sjednává na dobu neurčitou( z roku 2018.) Když se po třech letech vrátím zpět, prostě budou muset jednu paní propustit? Abych tam mohla pracovat já. Chápu to dobře? Děkuji

j.a.n.i
19. dub 2023

@verunka898 Ano, melo by to tak byt. Jako muzou zkouset propustit tebe, ale u soudu by to projeli, pokud by ses branila...

fouskovi
19. dub 2023

@j.a.n.i to sice ano ale pokud nemají ve smlouvě jinak stanoveno tak musí zaměstnavatel držet to stejné místo do tří let věku dítěte

j.a.n.i
19. dub 2023

@fouskovi co je stejné misto? To za prvé. A za druhé, pracovni smlouva plati dokud ji nekdo nevypovi, takze to, ze by pri pozdejsim navratu mohle byt jen tak prerazena na pomocnou pozici, je blbost.

kristyn86
19. dub 2023

@verunka898 Ano,jednu propusti. A tu kterou propusti,ma smlouvu urcite na dobu urcitou- po dobu tve RD. Tak to proste je..

fouskovi
19. dub 2023

@j.a.n.i takze my na odpovíš co

j.a.n.i
19. dub 2023

@fouskovi Že tam není ani písmenko o tom, že by ho zaměstnavatel mohl po neplaceném volnu zařadit na jinou pozici.

emillyhk
20. dub 2023

@verunka898 Ve smlouvě máš Servírka, takže s tím, že se vrátíš na pozici Provozní, bych nepočítala, byla by to jen dobrá vůle zaměstnavatele, nikoli jeho povinnost. Odejít by měl ten, koho přijali na tvoje místo nebo jako posledního (teoreticky by měl mít smlouvu na dobu určitou právě jen do doby, než ty se vrátíš). Samozřejmě se může stát, že ti zaměstnavatel nabídne dohodu o ukončení pracovního poměru. Tu bych nepodepisovala. Pokud tě bude chtít propustit pro nadbytečnost, není to tak jednoduché a měla bys nárok na odstupné.

kryany
20. dub 2023

@verunka898 stejna pozice se drzi pouze po dobu materske,po dobu rodicovske pak muze byt pozice obdobna

j.a.n.i
20. dub 2023

@kryany Po RD musi byt pozice dle pracovni smlouvy, takže pokud je urcena přesně, tak to musi ta přesná, žádná obdobná. Ano, pokud je tam volnost, tak se lze pohybovat v ramci ni. Ale například jak je tam nákupčí, tak prostě i po RD musi zustat nákupčí a ne reklamační. Ale uz nemusi byt treba nákupčí rajcat, ale muze byt nákupčí paprik. Ovšem kdyby měla ve smlouvě nákupčí rajcat, tak i po rd musi zpet delat rajcata.