Neschopenka, do kolika hodin chodí kontroly?

mouse77
30. dub 2017

Ahoj ženy 🙂 Víte někdo do kolika hodin chodí kontroly? (pokud je to tedy nějak stanovené).

mku
30. dub 2017

Nevim, ale jsem doma od pulky ledna a kontrola zatim zadna...

misulinka44
30. dub 2017

Řídí se to pouze nočním klidem;) takže nějak 22-6 nemusíš otvírat...

adelkaw
30. dub 2017

Stejně jako @mku. Třeba dneska jsem nebyla doma vůbec a zítra to nemám v plánu taky. Nevím čím to, ale jsem ráda že nechodí.

mku
30. dub 2017

@adelkaw taky to neresim 🙂

misulinka44
30. dub 2017

Tyjo holky,jste odvážný😂 já neznám jedinou těhotnou kamosku,na kterou by nepřišli aspoň jednou😲 na spoustu i víckrát:/

mouse77
autor
30. dub 2017

Já to právě dodržuju, docela se bojím 😀 . Dneska čarodky, tak jestli můžu jít ještě mrknout a dát si párek 🙂. Mám to štěstí, že jsem pořád doma a pak bych nebyla a návštěva by zvonila 😀

magdalenax
30. dub 2017

Ahoj, - info přímo od kontrolora. Pokud dostanou svolení, mohou provádět kontroly i po 22 hodině, chodí i k těhotným, i když je jim to samotným proti srsti, tak musí. A je prý i nový zákon, podle kterého může OSVČ dodatečně zažádat o nemocenské dávky, i když není účasten na nemocenském pojištění a může je zpětně uhradit a zpětně požádat, tak jdou i po nich. Dříve, když OSVČ neplatil nemocenské, tak se nic nedělo, ale dneska prý, i když mu není vystavena neschopenka, tak to lékař musí hlásit - právě z tohoto důvodu, tudíž kontrola chodí i jemu - to je bordel, co? Takže osvč omarodí, nic po státu nechce, nebude zastižen doma a hrozí mu pokuta?

Jinak moje vlastní zkušenost - aneb, co je to mít DOSLOVA Z PRDELE ŠTĚSTÍ.
Marodila jsem a protože jsem byla objednána na kontrolu k zubaři na 9.00, tak jsem riskla jet 300 metrů do Lidlu pro něco v akci, ráno na sedmou. Sotva jsme do Lidlu dorazili, začalo se mi chtít na wc, tudíž žádné další nakupování, jako stavět se ještě v jednom marketu také pro něco a jeli jsme domů. Takže wc, vybalení výrobku, kochání se s ním... a zvonek, bylo sotva po osmé ráno. A kdopak to nezvonil?....

efsonka
30. dub 2017

Holky a co kdyz nefunguje zvonek? Nebo napriklad u nas je na zvonku jine jmeno nez moje, tak kdyz ho kontrolor nenajde, tak co potom? A taky, co kdybyste rekly, ze jste zvonek neslysely, protoze jste byly ve sprse, nebo jste spaly a mely spunty v usich atd... prece nejde porad a neustale slyset zvoneni...?

magdalenax
30. dub 2017

@efsonka Kontrolor je povinnen dostat se do domu, pokud bydlíš v paneláku, prostě buď zazvoní na někoho jiného, že jde k Tobě a bude klepat na dveře, pokud zazvoní a zvonek půjde, je to slyšet, bohužel, považují to za stav, že nejsi doma, nemáš-li zrovna předepsaná hypnotika. Je to prostě bordel, není jak se bránit. Já mám spánek tvrdý, takže vedle mne můžou střílet z kanónu a budu spát, i když ne pokaždé, to je jasný. A kupř. takové to, - nikoho nečekám, - neotvírám, - nereaguji, v potaz neberou. Máš s kontrolou počítat

werumka
30. dub 2017

@magdalenax To je nejaky divný d tim OSVČ - chapu, ze jde zpětně požádat o dávky a doplatit nemocenské. Ale určitě nejde zpětně vypsat neschopenka na nějaké období. Takže k čemu kontrola? Když nejsem na neschopence, nemůžu se za tu dobu zpětně dovolávat nemocenské.

dvork
30. dub 2017

@efsonka Je potřeba mít na zvonku své jméno. Někde jsem četla, že člověk na neschopence, má povinnost řádně označit zvonek, který by tedy měl fungovat. Jinak jsem měla taky strach, že ho neuslyším, u nás stačí špatně zaklapnout sluchátko od bzučáku a nezvoní to. Na neschopence jsem byla hned od začátku velmi rizikového vícečetného těhotentsví. Kontrola přišla asi po měsíci a půl a paní netušila, že mám neschopenku kvůli těhotentsví. Jen to zjistila, měla jsem totiž už vidět bříško, otáčela se mezi dveřmi, že vše je OK.

magdalenax
30. dub 2017

@werumka No, neschopenka se vypisovat nemusí, ale doktoři prý musí hlásit prac. neschopnost, aniž by ji vystavili. Prostě, budeš mít anginu, máš atb., a chodíš k doktorovi a to stačí. Také jsem koukala jako blázen, nemysli si

werumka
30. dub 2017

@magdalenax Ale jak můžou chodit na kontroly, kdyz nemam nahlaseny vycházky? 😀

werumka
30. dub 2017

@magdalenax A navíc - to, ze mam atb neznamená, ze nechodim do práce. Vetsina zaměstnanců si taky nebere neschopenku a s atb do prace chodí. Takze by vlastne mela chodit kontrola i na ně 😀 no je to vtipný tedy 🙂

magdalenax
30. dub 2017

@werumka když nemáš vycházky, tak kdykoliv

magdalenax
30. dub 2017

@werumka Pokud jsi zaměstnaná, tak je to naprosto o něčem jiném

werumka
30. dub 2017

@magdalenax Ano, ale to musi ten lékař vypsat, ze vycházky nejsou. Ovšem kdyz mi nedá neschopenku, tak stale mohu vydělávat (chodit do prace, vykazovat faktury) a nejsem omezená karantenou ani vychazkami. Tudíž není co kontrolovat. Mela bych mit jinak zogiky věci v ruce papír, který dostane i socialku - a kde jsou vycházky buď proskrtnute, nebo uvedené. Ale nevím, jak by dokázali, že nedodržují neco, co vubec neni určené. Tudíž ja pri nemoci normálně pracuju a dělám zakázky. A v tuto dobu nemohu ani zpětně požadovat nemocenské.

werumka
30. dub 2017

@magdalenax Nebo spis takhle - rekla bych, ze ani doktor nebude u OSVČ hlásit každou rymu socialce. To by se zcvokli. Takže když ja řeknu, ze jsem prace schopná, těžko on bude socialce hlásit, ze jsem prace neschopná... Je to fakt zvláštní, zkusim se na to jeste poptat...

magdalenax
30. dub 2017

@werumka Pokud pobíráš nemocenskou, nebo jsi uznaná práce neschopnou, nesmíš pracovat (leda tak z domova, když na to nikdo nepřijde), jinak musíš dodržovat léčebný režim, pokud nemáš vycházky dané, tak být doma.

anetka1701
30. dub 2017

Hele já jako personalista (zaměstnavatel) jsem měla jednu holku na neschopence. Byla dost flink a věděla jsem, že je na neschopence jen proto, že jsme jí nedali dovolenou. O víkendu v sobotu asi v 10 mi volala fakt naštvaná kolegyně, že madam viděla vcházet ve městě do nějakýho baru. Tak jsem se naprdla, zajela jsem si do kanceláře pro papíry a normálně asi v 11 jsme jí zvonili na barák. Samozřejmně nikdo neotevíral, tak jsme jí hodili lístek do schránky s informací o provedené kontrole. Normálně mi to prošlo a srazila se jí nemocenská, nikdo neřešil nic o tom, že to bylo v 11...

werumka
30. dub 2017

@magdalenax Ale ja neschopenku nepozaduju, k cemu by mi jako OSVČ byla 🙂 o tomhle případě se bavime, nebo to blbe chapu?

magdalenax
30. dub 2017

@werumka Bavíme se o tom, co jsem napsala výše. Jsi natvrdlá či co? Pokud máš rýmu, tak tedy nelez k doktorovi, ale pokud doktor do Tvých papírů napíše diagnozu, jako je kupř. chřipka, už to musí hlásit, ať jsi či nejsi účastna nem. poj. jako OSVČ, protože máš možnost zpětně žádat o nemocenskou, už nevím, jak jinak Ti to mám napsat

werumka
30. dub 2017

@magdalenax kupodivu natvrdla nejsem, ptám se na zcela logické věci. Když jdu k dr a dostanu atb (v mém případě casto profilakticky, protoze jsem diabetik), tak to rozhodne zároveň neznamená pracovni neschopnost. Tudíž v tento moment dál normálně pracuju a tim mi ODPADA možnost si zpětně žádat o nemocenskou a doplatit si ji. Protože nemocenské nemůže byt vyplacena za dobu, kdy fakturuju a dělám zakázky. Takže podle toho co popisujes, by to mělo fungovat tak, že přijdu k dr, který mi řekne, že mam anginu a radeji da z titulu me diagnózy atb, ale neschopenku mi nedá, neb ji nepotrebuju. V tento moment by mi tedy mel navíc zakázat fakturovat za toto období a upozornit, ze ani nesmim chodit ven. Nad tim se pozastavuju. Nemusí Ti to zvedat mandle 🙂 rada si to sama ověřím 🙂

magdalenax
30. dub 2017

@werumka Tak si to ověř. Já mám tyhle informace přímo od lékařské kontroly a nemysli si, také jsem koukala, jako vyvoraná myš.
bez neschopenky, ale hlášení na ossz, že jsi nemocná a to stačí...
jakmile budeš mít v papírech kupř. výron v koleni, tak je jasné, že asi až tak práce nejsi schopná, pokud nepracuješ z domova - sídlo firmy atp..

werumka
30. dub 2017

@magdalenax No ja treba pracuji ve vetsine z domova, proto mě to zaujalo 🙂 ja mam prave kontakty na sociálce též a nic takového mi nikdo neřekl. A ani lékař nic nerikal (a to jsem tam fakt často 🙂) ja bych prave pochopila, kdybych si nechala na to období dat neschopenku ( která je potreba k tomu, abych mela případně vyplacene dávky ze soukrome pojistky). Ale se mnou nikdo soukromou pojistku nesjedna 😀 tudíž mi i neschopenka k ničemu není. A kdybych se v timhle případě přihlásila k dobrovolnému nemocenské mu v tom kalendářním roce (od 1.1.), tak bych pak podle te neschopenky mohla čerpat. To bych pochopila... Ale to by zase bylo jen v případě, ze bych mela neschopenku déle, než 14 dní. A to člověk u běžných nemoci nevycerpa. Je to zajímavé, urcite se poptam 🙂

magdalenax
30. dub 2017

Já jsem soukromou pojistku měla. S tím nemá tohle co dělat. Pojišťovně stačilo lejstro, nic víc, ale s tímhle - se státním čerpáním nemocenské, která ani nestojí za to, tak to s tímhle nemá nic společného. Asi tak.
Ze soukromé pojistky jsem dostávala tři stovky denně, nechala jsem za sebe pracovat druhou osobu, ale to opravdu s nem. poj. od státu nijak nesouvisí

werumka
30. dub 2017

@magdalenax To nesouvisí, ale u té soukrome pojistky je potreba právě ten papír, ze jsi prace neschopná. A jsou pojistovny, ktere takovy foklad vyzaduji, i kdyz na ni fakticky samozrejme pravo nemaji. Protoze to zjednodusi proces vyplaceni te pojistky. Což je pro me vlastne jediný duvod, proc bych ji vyžadovala. Ale se socialkou by to nemělo nic společného. A nemas nekde odkaz na ten novy zákon? Tyhle věci se vzdycky uveřejňovay na stránkách cssz a mpsv, ale tam nic není. A mozna to nakonec dopadne stejne jako ten binec s platbou dobrovolného nemocenského, když máš vedlejší živnost. Taky to nakonec vrátili do původní podoby.

werumka
30. dub 2017

@magdalenax Hele - a nemůže to byt tak, ze by ty kontroly chodily, pokud by byla od lékaře ta "pracovní neschopnost" delší, než těch 14 dní? Protože teprve po te době by vlastne vznikl nárok na pripadne peníze.

magdalenax
1. kvě 2017

@werumka Abych byla upřímná, já jsem se o to víc nezajímala, vím jen to, co mi řekl pán, co mne byl na kontrole, ale to jsem měla ještě živnost pozastavenou a pracovala jsem u zaměstnavatele. Já jsem se ho ptala na paní, co dělala kontroly před ním (bývalá zdravotní sestra u dětské lékařky) kterou znám od mala, no a zapovídali jsme se a došli právě až k tomuhle.
Také by mne toho zajímalo víc, až budu mít víc času, tak to zkusím dohledat.