OSVČ a mateřská + rodičák

petla29
4. říj 2019

Ahoj holky, jak to prosim je, kdyz jste OSVC? Jsem teprve chvili OSVC a platim si i dobrovolne nemocenske pojisteni, jenze musi byt zaplaceno myslim 270 dni pred nastupem na materskou a mne bezi teprve dva mesice a zjistila jsem, ze jsem tehotna. Nekdo mi tvrdi, ze dostanu i cast materske a nekdo, ze zase nic. Mate nekdo osobni zkusenost? Dale jsem cetla, ze pokud nebudu mit zadnou materskou, nemam pak narok vybrat si dobu rodicaku a automaticky je to nastavene na nejdelsi- 4 roky.
Prosim o rady, moc dekuji. 🙂

phedr
4. říj 2019

@petla29 takže k mateřské, pokud jsi za poslední dva roky byla účastna alespoň 270 dní na nemocenském pojištění, tak jí dostaneš. Záleží jestli si před OSVČ byla zaměstnaná, nebo co jsi vlastně dělala. S rodičákem, je to tak jak píšeš, když nebude nárok na mateřskou dostaneš 7600 měsíčně a lze nejdříve dočerpat za 29 měsíců. Maximální výše měsíčního příspěvku v rodičovství se počítá právě z mateřské.

petla29
autor
4. říj 2019

@phedr pred OSVC jsem byla zamestnanec nekolik let, ale mezi poslednim zamestnanim a OSVC jsem byla 5 mesicu na UP. Melo by se tam tedy pocitat vsechny ty roky jako zamestnanec a melo by to byt v poradku? 🙂 ja si myslela, ze pokud jsem ted OSVC, tak se to tyka jen te doby, co jsem OSVC. Dekuji za radu. 🙂

lenoulinkaa
4. říj 2019

@petla29 doba pojištění by s počítala i z doby, co jsi byla zaměstnanec v průběhu posledních dvou let.. Jinak rodičovský příspěvek bys mohla čerpat přes otce dítěte, pokud je zaměstnaný a slušně vydělává ve vyšších částkách a tím pádem i rychleji.

petla29
autor
4. říj 2019

@lenoulinkaa pokud se to pocita takto, tak je to v poradku, mam odpracovano hodne, takze urcite nebude problem. Manzel je take OSVC, takze by mi to nepomohlo, dekuji. 🙂

phedr
4. říj 2019

@petla29 no já bych se zeptala na správě sociálního zabezpečení, protože si úplně nejsem jistá jak to je s těmi 5 měsíci na pracáku. Ale jinak jo, sčítá se to i se zaměstnáním

lenoulinkaa
4. říj 2019

@phedr ty nebudou jako pojištěna doba.

j.a.n.i
4. říj 2019

@petla29 Ad mazerska uz odpoved mas a ad vyber rodicaku, tam je to celem jedno, neb málokterý OSVČ plati tak vysoke odvody, aby mohl volit vic jak tech 7600,-

j.a.n.i
4. říj 2019

@phedr Nijak, ty nikoho nezajimaji.

petla29
autor
4. říj 2019

@j.a.n.i takze stejne budu muset mit rodicak na 4 roky? To jsem netusila. Myslela jsem, ze si to tedy mohu urcit :(

j.a.n.i
4. říj 2019

@petla29 7600 neni na 4 roky...

michelle_01
4. říj 2019

@petla29 nekde jsem cetla, ze od letoska je toto pravidlo zruseno a ze i osoby, ktere nedosahnou na PPM (studentky, nezamestnane, OSVC), muzou cerpat castku do 7600 do 29 mesicu ditete. Zjistovala jsem to sama kvuli sobe, ale nakonec pro jistotu mam v planu dolozit prijmy otce.

petla29
autor
4. říj 2019

@j.a.n.i tak je to skoro 3 a pul roku, to mi neprijde o moc rozdil. Mela jsem v planu kratsi materskou, prave kvuli me praci, ale asi mam smulu..

j.a.n.i
4. říj 2019

@petla29 Nauč se počítat...

nita1984
4. říj 2019

@petla29 vážně? 220 000 děleno 7600 mi teda vychází 28 měsíců. I kdyby si k tomu měla mateřskou, tak optimisticky plus 6 měsíců, pořád mi to vychází do necelých tři let 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

j.a.n.i
4. říj 2019

@petla29 Nehlede na to, ze fakt nevim, jak delsi pobirani rodicaku brani praci.

petla29
autor
5. říj 2019

@nita1984
@j.a.n.i ja jsem pocitala s 300 000, ne 220 tisic. Trosku respektu by neuskodilo, ja se tu prisla poradit, ne aby me nekdo poucoval a delal ze me hlupaka, dekuji!

petla29
autor
5. říj 2019

@j.a.n.i ja ale nepsala nic o tom, ze to brani v praci. Je rozdil si to vybrat za 2 roky a mit mesicne vice penez, nez to pobirat treba 4 roky s dost mensi castkou.

nita1984
5. říj 2019

@petla29 jenže aktuální výše RP je 220000 ne 300000

j.a.n.i
5. říj 2019

@petla29 Jo, takze kdyz budu počítat s pul milionem, tak to bude na vic jak 5 let...

petla29
autor
5. říj 2019

@j.a.n.i jaky pul milion? Ja se tu bavim o moznem zvysenem rodicovskem prispevku. Lidi jako jsi ty by tady vubec nemeli prispivat, protoze se ocividne prisli pouze dohadovat. Sbohem!

petla29
autor
5. říj 2019

@nita1984 aktualni jo, ale od noveho roku by se to melo pravdepodobne zvysit, proc se tu zbytecne dohadujete?

j.a.n.i
5. říj 2019

@petla29 No, ktery neni... A nikdo nevi jak to presne po tom zvyseni bude.

nita1984
5. říj 2019

@petla29 my se nedohadujeme, pouze píšeme fakta a ne co by, kdyby