OSVČ - placení zdravotního pojištění paušálem

marsina84
2. říj 2018

Kdy je vyhodne platit poj zdr a soc pausalem?

marsina84
autor
2. říj 2018

@marsina84 chci se zeptat,kdy je vyhodne platit zdrav a soc paušalem?

barborka09
2. říj 2018

@marsina84 Paušálem se počítá roční vyúčtování daně. Sociální a zdravotní pojištění se u hlavní OSVČ platí každý měsíc a dělá to něco málo přes 2000,-Kč u každého pojištění. Takže každý měsíc musíš počítat, že 4000,- jdou jenom na tyto dvě pojištění. Jak se pak dělá roční vyúčtování daně, je možné danit paušálem. Já mám živnost, kdy si můžu paušálně uplatnit 60% příjmu. Vzhledem k tomu, že roční náklady mám cca 20%, tak se mi to určitě vyplatí a dělám si daně paušálem. Tak snad jsem aspoň trochu pomohla.

marsina84
autor
2. říj 2018

takže ted musím platit celé 4000 a pak po vyučtování daně se rozhodnu

j.a.n.i
2. říj 2018

@barborka09 No, trochu to motáš, to, o čem píšeš není daň paušálem, ale náklady paušálem a to je dost rozdíl.

j.a.n.i
2. říj 2018

@marsina84 Ne, nemůžeš se rozhodnout, sociální a zdravotní se vždy platí podle příjmu, s tím, že pokud to budeš mít jako hlavní činnost, tak nikdy nemůžeš platit méně jak ty cca 4000,-

marsina84
autor
2. říj 2018

@j.a.n.i aha ,no moc tomu nerozumím no 🙂 no musím počítat prostě s tou částkou měsíčně no

sudylichozrout
2. říj 2018

@marsina84 co mas jako prevazujici cinnost? Mas zivnostak, nebo jsi ve svobodnych povolanich? Jaly mas rocni obrat? Tyto veci jsou dulezite, aby ses rozhodla, zda platit dan z prijmi FO pausalem, nebo jet na realne naklady. Zdravotni a socialni se plati kazdy mesic, muzes platit i dopredu. Minimalne cca 2x 2000. Pokud mas vyssi prijmy, stoupaji i odvody.