Platba zdravotního pojištěni. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
13. dub 2021

Dobrý den,

nevím, jestli uspěji ve Vaší poradně... Zkusím to.

Manžel je zaměstnaný v zahraničí (dříve v Německu, nyní ve Švýcarsku). Máme 2 děti. Nyní jsem na RD s druhým dítětem. Mám (i dítě) trvalý pobyt v ČR. Nyní mi ve zdr. pojišťovně sdělili, že manžel za mě musí platit pojištění v zahraničí a musím si formulářem (S1) zažádat pojišťovnu v ČR, že mohu docházet na ošetření “doma”. Jsem prý (i dítě) nezaopatřená osoba (nešla jsem na RD ze zaměstnání, nemám prac. smlouvu - mám jen dohodu - nikdo za mne neodvádí zdravotní pojištění).

Je to pro mne nepochopitelná informace, nikdy jsem o tom neslyšela a netuším, kde bych se dozvěděla více...

Velmi děkuji!

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Píšete o Vaší situaci, kdy žijete v jiném státě, trvalý pobyt máte v ČR. Hledáte informace o tom, jak je to s Vaším zdravotním pojištěním.

Zdravotní pojištění rodinných příslušníků zaměstnanců v jiné zemi je specifické a řídí se jinými pravidly než pro občany trvale žijící v ČR. Naše poradna se tomuto nevěnuje. Proto Vás odkážeme na jiné instituce.

Jako první doporučujeme znovu se obrátit na Vaši zdravotní pojišťovnu v ČR, která by Vám měla dát konkrétní informace. Informace, jaké máte práva a povinnosti a jak postupovat by Vám měli poskytnout na Ministerstvu zdavotnictví https://www.mzcr.cz/kontakty/Můžete také využít portál https://europa.eu/youreurope/index_cs.htm

Přejeme Vám i celé Vaší rodině zdraví a radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz