Po mateřské znovu do práce, ale jsem těhotná

dracena1
28. srp 2011

Dobrý den všem. Budu moc ráda, pokud mi někdo poradí 🙂
Jsem momentálně na 3leté mateřské a v listopadu bych měla nastoupit do zaměstnání. ALE jsem opět těhotná 😀 Celé první těhu jsem byla na neschopence kvůli chemikáliím na pracovišti (interní předpis) . V listopadu budu v 6tém měsíci, ale právě kvůli těm chemickým látkám se tam nebudu moci vrátit......
1) musím těhu oznámit v práci?
2) Budu mít od listopadu vůbec nárok pobírat nějaké peníze?
3) Budu si moci vybrat délku mateřské?
4) Co je pravdy na tom, že bych SNAD měla mít nárok opět žádat proplacení dovolené?
5) Zaměstnavatel drží ze zákona pracovní pozici pouze 3 roky, že? Znamená to, že se třeba nebudu mít kam vrátit a může se mnou rozvázat pracovní poměr?

Smlouvu mám na dobu neurčitou.

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Pro nárok na porodné se jeho příjem počítá, i když u OSVČ se nedá říct plat, ale jede se buď podle DP, nebo podle minimálních odvodů na sociální, podle toho co je vyšší.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i no a jak je to s tim porodnym? na to se manzeluv plat pocita kdyz je OSVC? Pocita, ze...

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i tak to je krasny, na porodne narok nemame, protoze se manzeluv plat pocita, ale na rychlou dobu cerpani nemame, protoze se manzeluv plat na materskou ani rodicovskou pocitat nemuze...no ma tohle logiku?

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Ale to jestli si platí nebo neplatí nemocenské je čistě jeho rozhodnutí a pokud se rozhodl, že si ho platit nebude, protože se to nevyplatí, tak z toho holt plyne, že není účasten nemocenského pojištění a tudíž nemá nárok na PPM ani na výběr rodičáku, nicméně je to stále jeho volba.
Ale je naprosto nelogické, aby se jeho příjem nezapočítával pro nárok na sociální dávky dle přijmu, protože na to nemá účast či neúčast na nemocenském pojištění žádný vliv, to je jak kdybys napsala, že je nelogické započítávat do příjmu podporu z UP.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i tak on byl do brezna zamestnanec a nemocenske placeno bylo, ale ted je OSVC a nevyplati se ho platit vzhledem k jeho vysi...

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Tak se ale pak nesmíš divit, že nemáte výhody, které z placeného nemocenského plynou...

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i no pak se nemuzu divit, ze nemame nic 😀 a kdyz se teda odpracovane dny na materskou vypocitavaj za posledni dva roky, tak u nemocenskeho to neplati, ze. Tam je to le aktualni situace v den narozeni ditete.

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Platí to stejně, ale zapomínáš na druhou podmínku a to, že pro nárok na mateřskou musí být účast na nemocenském pojištění k datu porodu (nebo nástupu na PPM) a u OSVČ ještě podmínka placeného nemocenského 180 dní za poslední rok.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i za posledni kalendarni rok nebo za posledni rok k datu narozeni ditete?

mitote
5. čer 2012

tak to kdyby od cervence manzel zacal platit nemocenske, tak by na to narok byl, protoze jen od cervence do konce roku to dela pres 180 dni, plus vlastne leden, unor bylo take placeno

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Za poslední rok k datu narození dítka.

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Těch 180 dní musí být jako OSVČ, takže leden a únor započítat nejde, na druhou stranu musel by to nemocenské (a tím i sociální) platit dostatečně vysoké, aby to dělalo mateřskou alespoň 11500,- a tím nárok na výběr nejvyššího rodičáku.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i no on leden unor OSVC byl ale na vedlejsak, takze nemocenske platil jako zamestnanec, ne jako OSVC... a kolik je vyse nemocenskeho na tech 11500KC?

mitote
5. čer 2012

tohle jsem nasla: Maximální platba pojistného na nemocenské pojištění činí tedy 2 313 Kč (2,3 % z 100 548 Kč). tech 100 tisic je max castka, ze ktere se nemocenske pry pocita

mitote
5. čer 2012

a kdyby platil v dostatecne vysi nemocenske, tak pak by se z jeho platu pocitala i materska?

mitote
5. čer 2012

predpokladam pak, ze nemocenske po porodu musi byt nadale placeno po celou dobu materske a rodicovske, ze? sorry jestli jsou to blby dotazy, ale tohle slo vzdycky kolem me a totalne se v tom neorientuji

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote No, to sice maximální platba na nemocenské to je, ale tomu taky odpovídá platba na sociální 29360,-
Jinak pro mateřskou 11500,- je nemocenské cca 380,- a sociální 4800,-

j.a.n.i
5. čer 2012

@mitote Mateřská by se z jeho odvodů počítala pouze v případě, že by ji čerpal on, tj. po dobu čerpání by nemohl osobně podnikat. a jinak po porodu nebo po nástupu na PPM už se nemocenské platit nemusí.

mitote
5. čer 2012

@j.a.n.i IP 😉