Po rodičovské není školka - co dál?

ferinka
25. dub 2014

prosím o radu letos mi konečně vzali do školky syna 5 let,ale malou ne,ta má v červnu 3 roky. Co teď... do práce nemůžu,protože malou nemám kam dát (na soukromé školky peníze nemáme).Malá je 1.6.takže poslední peníze mi přijdou ještě v červenci. Jak je to na úřadu práce? Když se tam přihlásím,jak dlouho mi budou něco platit,když budu odmítat práci (jako servírka si malou sebou brát nemůžu a manžel chodí kolikrát až pozdě odpoledne z práce).
Jsem z celé situace zoufalá,od 15 jsem chodila na brigády a po škole hned nastoupila do práce,nejsem zvyklá jít na úřad práce a ještě jí odmítat ,u svého zaměstnavatele bych jinak totiž mohla nastoupit,ale když nemám malou ve školce,tak ne :(

ilonne
25. dub 2014

@ferinka KOukám, že jsi kousek ode mě, tady taky berou skoro jen předškoláky, je to fakt na facku. Myslím, že na pracáku nějak nahlásíš, že se po RD nemůžeš vrátit do práce (nemáš kam dát dítě) a pak ti půl roku platí nějakou podporu. Ale kolik nevím, teď to aktuálně řeší sousedka.

ferinka
autor
25. dub 2014

No já myslím,že max půl roku a kolem 3.000,- je to peklo,ale právě nevím,jak to je,když jim budu odmítat práci nebo jim to řeknu na férovku,ať to nedělá potíže...:(
Matýska mi vzali po větším výlevu v Králováku,Beroun bez šance,Hudlice nic,Kublov nic,fakt si člověk nemůže snad víc připadat jak pijavice :/

petkula
25. dub 2014

@ferinka to je blbé...Máš možnost stát se matkou v domácnosti - myslím, že oficiálně je to nějak "péče o dítě do 4 let" (možná i déle) a při tom si můžeš přivydělávat ale je tam omezení v tom, že dítě, které navštěvuje školku, nesmí trávit ve školce déle než 4 hodiny denně. Myslím, že sociální a zdravotní pak za tebe platí stát ale raději bych se na to ještě přeptala. Určitě se to musí nahlásit na pojišťovnu.

petkula
25. dub 2014

@ferinka a je divné, že ti nevzali staršího do jiných školek, myslela jsem, že předškoláky berou přednostně 😲

ilonne
25. dub 2014

@ferinka Myslím, že to jsou nějaká procenta z platu, ale kolik nevím. Tady to byl včera taky masakr.

ferinka
autor
25. dub 2014

@petkula Matěje mi vzali konečně taky,když má v září 5,5 roku,ale Aničku ne :(

petkula
25. dub 2014

@ferinka to jo, já jsem četla ale překvapilo mě, že ti ho nevzali i v těch ostatních školkách...

zelva
25. dub 2014

@ferinka Já bych řekla, že by bylo dobré si doma sednout a pořádně vše propočítat. Myslím tím jaký máš plat, kolik měsíčně stojí soukromá mateřská školka apod. Ta soukromá je sice mnohonásobně dražší oproti státní, ale pokud nebereš nějakou minimální mzdu, tak je stále přeci lepší do té práce jít a zaplatit školku soukromou. Např. u nás stojí měsíčně soukromá školka 6000Kč. Tak pokud by člověk bral třeba 15tis, tak mu stále zbývá 9tis a to je přeci stále lepší než nějakých 3tisíce od pracáku! A nebo se poptat, popř. dát inzerát na paní na hlídání. Myslím, že v dnešní době je spousta lidí, třeba i aktivních důchodkyň, které by na hlídání stačily a byly by rády za přivýdělek k důchodu a nemusely by za to chtít třeba ani nějaké horentní sumy..Já budu možná totiž řešit to samé. V pondělí jdeme na zápis do školky. Synovi bude v září teprve 2roky a 8 měsíců a já bych chtěla od září do práce. Pokud by ho nevzali do školky, tak zkusím tu soukromou nebo právě nějakou hlídací paní. Přijde mi to nešikovné se v dnešní době vzdávat práce a člověk musí hledat jiné uličky, když nám maminkám po mateřské páni zákonodárci takto házejí klacky pod nohy 😝 V roce 2008 hlásili všude velký baby boom a již tehdy říkali, jak za tři roky bude boj o školky. A udělali pro to něco aby pak ty místa byly? Velký kulový.. 🙄

shel44
25. dub 2014

My to momentálne ideme rieštiť striedaním..-Ja zatial brigádne, tým, že priateľ má 3 smenný provoz-ranní, noční, odpolední, tak to vyzerá nadejne..On príde z práce a bude s malinkou, kým prídem..Brigádne to je bud denne 4h, alebo týždenne 2x cez víkend..to sa dá..mesačne cca + 5000kč..
Ale čo bude neskôr, keď skončí rodičák.. :-/..tiež mám z toho nervy..( mám ho na dva roky) 🙄

katchula
25. dub 2014

Souhlasím s tím co napsala @zelva . Taky bych si zjistila na kolik by Vás vyšla soukromá školka, ceny jsou fakt různý a sepsala a propočítala, zda má smysl se vracet do práce nebo ne. Každopádně v dnešní době hledat práci není zrovna jednoduchý, zvlášť po RD. Nešla by nějak zkombinovat soukromá školka a hlídání někoho z příbuzenstva, kamarádek apod.? A jako servírka pracuješ na krátký, dlouhý týden nebo jak? Pokud by se to podařilo nějak zkombinovat, že by malá nemusela být ve školce každý den a vyšlo by to tím pádem levněji, asi by to bylo nejlepší řešení. I když nejlepší řešení by samozřejmě bylo kdyby vzali malou do státní školky, to je jasný.

ninive211
25. dub 2014

@zelva To mně také dostává, že zastupitelé na radnicích moc dobře věděli před pár lety, že je baby boom, ale trvá jim třeba pět osm let, než na to zareagují!! U nás v Brně taky krize se školkami, některé městské části TEĎ otevírají posilové třídy, v době, kdy nejsilnější ročníky dětí jsou již v první, druhé třídě!! Trošku s křížkem po funuse 🙄 Jsem zvědavá, jak to bude za tři roky, kdy to čeká nás...pomalu ten baby boom už nějakou dobu ustupuje, tak by snad problém být tolik neměl,ale kdoví...fakt je to naprd, bydlet ve velkém městě 🙄

kocicinka
25. dub 2014

@zelva To máš pravdu, ale pochybuji, že na takový plat- 15.000,- čistého( aby se mu vyplatila soukromá školka) někdo dosáhne. Já měla s VŠ před MD cca 14.000 hrubého, toť nějakých 10.000 čistého. A pochybuji, že ted by mi dali víc. A soukromé školky tady v Praze stojí 14.000 měsíčně. Takže já konkrétně, bych byla ještě 4.000,- v mínusu!

vrana
25. dub 2014

@ferinka Poptala bych se na úřadě, jak se toto řeší. Na podporu budeš mít nárok, ale je jen na půl roku a nizoučká, cca 3000 měsíčně a dokonce se ke konci ještě snižuje. Ty ale můžeš být s dítětem doma a to tuším do 7 let věku, jen se to někam hlásí. Selským rozumem bych řekla, že na pracovní nabídky chodit ani nemusíš, protože logicky pokud nemáš kam dát dítě, tak nemůžeš nastoupit, i kdybys byla sebevhodnější kandidát. Ohledně toho ti ale skutečně poradí jen na úřadě. Soukromou školku ti nevnucuju, jsem ve stejné situaci. Malá chodí 3x týdně na půl den a stojí nás to 6 000 měsíčně, k tomu vytížené 2 babičky, jeden děda a manžel (všichni se střídají ve vyzvedávání a hlídání) Já odvádím starší dceru, mladší musí manžel, protože školka funguje až od 7:30 a to už jsem v práci, abych byla odpoledne slušně doma a stihla vyzvednout starší dceru. Pokud by mladší měla chodit celý týden od rána do večera, tak je to bez stravy 12000, se stravou kolem 14. Čistou mzdu mám nějakých 17 000. Tož asi tak.

yagga
25. dub 2014

Tak zrovna na školku v Králováku bych si nestěžovala tady neustále otevírají nové třídy ale pro děti s trvalým bydlištěm tady... Nevím kde přímo bydlíš že byl problém umístit.i staršího syna.

Ono obecně kdyby školky nevyužívaly ve velkém maminky na mateřské tak by pak bylo víc místa pro přijetí dětí pro maminky které potřebují do práce. Je mi jasné že se do mě některé pustí,ale je to tak...

kocicinka
25. dub 2014

@yagga jenže i děti maminek na md mají nárok na předškolní vzdělávání 🙂
když si představím, že by můj syn nemohl do školy, tak to by v jeho případě hraničilo s týráním
Navíc i maminky na md leckdy pracují

jarkalada
25. dub 2014

@kocicinka předškoláky vzít musí. Ale já například teď mám dvojčata nepřijata - do čtyř zkoušených školek. V září musím nastoupit. Když ne, tak si můžu jít obhlídnout pracák - a tam s dvěma dětma bez hlídání mě jistě taky pěkně přivítají. A dítě narozené měsíc před námi vezmou - i když je maminka teď nově opět na mateřské, takže to tak nutně nepotřebuje.
Hlídání nemáme žádné, soukromá na dvě děti mě vyjde na víc, než si vydělám..
Je to samozřejmě sporný pohled na věc, tohle je holt ten můj. Každý to samozř. bere dle své situace

kocicinka
25. dub 2014

@jarkalada je to nevyřešený, to jo. Ale zase mi přijde spravedlivý vůči dětem, že to berou tak, že školka je pro dítě, ne pro mámu. že jsou rovné podmínky. Dřív hafo matek na md podvádělo, prostě si nekde sehnaly razítko, že jsou zaměstnané, takhle se tomu aspoň zamezilo. Chyba není v tom, že se do školek berou děti matek na md, ale v tom, že je dětí moc a školek málo 🙂 Můj syn by vyloženě trpěl, kdyby nemohl od 3 let do školky. Od 2,5 - 3 let chodil do soukromé.

jarkalada
25. dub 2014

@kocicinka tak o tom žádná, to se shodnem všichni, že je školek a míst v nich málo 😎

ilonne
25. dub 2014

@kocicinka To sice ano, ale kdo to víc potřebuje? Chtělo by to více empatie od maminek na RD. Když vidím jak do jesliček kam chodí Anežka vodí maminky děti a druhé mají v kočárku, je mi to skoro k pláči. Já bych měla nastoupit na dalším MD koncem září a už přemýšlím jak to udělám, abych už po prázdninách neblokovala místo potřebnějším. Vzpomínám si totiž dost dobře jak mi bylo, když jsem loni o prázdninách ty jesle zoufale sháněla. Zaměstnání by se mělo zohledňovat. Když chtějí mít ve školce děti i maminky na RD, tak ať si pak zaplatí třeba na pár dní v týdnu soukromou.

ilonne
25. dub 2014

@kocicinka U nás totiž zohledňují sourozence ve školce, ale zaměstnání je nezajímá, což mi přijde taky nespravedlivé. Ale samozřejmě máš pravdu, na tohle už se mělo reagovat dávno, ale proč, když jsme viděli, kdo byl u vlády. Těm to totiž bylo naprosto šumák. Slyšela jsem rozhovor s Bendou, který řekl, že nechápe proč by se měly rozšiřovat školky, když tenhle baby boom pomine a ať si rodiče zaplatí soukromou.

kocicinka
25. dub 2014

@ilonne Ale nový systém zohlednuje potřebu dítěte- ne matky. Nehledí se na to, kdo to víc potřebuje- o to tu nejde. Školka není již braná jako "hlídárna", ale jako vzdělání, ke kterému mají mít a musí mít rovný přístup všichni.
Nespravedlivé to je pro tebe, ale oni se snažili, aby to bylo spravedlivé pro ty děti. Prostě pro děti matek na MD by to byla diskriminace, kdyby nemohly do školky, jenom proto, že mají mladšího sourozence.
Můj starší chodí do církevní, ta má zase trochu jiná kritéria, nežli státní, je tam s dítětem veden pohovor a rozhodnou se až na základě pohovoru s tím dítětem, což mi přijde asi nejlepší.
CO už mi přijde jako trošku extra je případ mojí příbuzné- starší dítě ve škole, tříleté ve školce, a ona ženou v domácnosti.. ale tak můžou si to dovolit, chlap je uživí.

j.a.n.i
25. dub 2014

@ilonne A ono se snad s dítětem v kočásrku nesmí pracovat?

chris_n
25. dub 2014

@kocicinka tak zalezi na oboru, ja měla i bez VŠ rozhodně o dost lepší příjem než ty.

whitelilith
25. dub 2014

Ono to není jen o tom, že se o dítě může matka starat, protože /má druhé malé, je doma apod. Ale že to děcko potřebuje být i mimo domov, mít jinou autoritu, společnost, řád apod. V tomto to beru jako chybu státu, že není schopný zajistit dost míst v MŠ... i kdyby částečně placených. Protože čistě soukromé školky pod 10tis prostě nejsou.

mvkoty
25. dub 2014

U nás je stejný problém. Dceři byly letos v březnu 3 roky a do školky jí nevzali. Dle ředitelky je to proto že nejsme spádoví....nedalo mi to a zjišťovala jsem jak to je a spádoví jsme. Jen paní ředitelka prostě přijímá jen děti z určitých míst a samo musí dle zákona nejdřív přijmout předškoláky.....momentálně jsem doma s nejmladším, tak mi to nevadí, že je dcerka taky doma 🙂 ale představa toho, že až bude dcera za dva roky předškolák tak syn se bude hlásit do školky ve 3letech a oni mi ho opět nevezmou...a co potom? Soukromá školka nejblíž 12km a cena za celý měsíc 18tisíc ☹ na to nevydělám ani kdybych dělala přesčasy ☹ Takže jsem se rozhodla zkusit při MD studovat a využít poté možnosti najít si práci kam si budu moc vzít děti s sebou

mvkoty
25. dub 2014

@ilonne podle školního zákona se nesmí koukat na to zda je rodič zaměstnaný nebo ne. To bylo dříve, ale nově je dané to že jako první kriterium je věk dítěte a to ze zákona a zbytek určije zřizovatel školky což je většinou město spolu s ředitelkou školky.

valibuka
25. dub 2014

@yagga já s tebou souhlasím - syna jsem loni nezapisovala,protože mi to prostě bylo blbé dávat ho do školky,když jsem stejně doma a vím jak je těch míst málo. Vzdělávat a socializovat ho můžu v různých mateřských centrech.

mvkoty
25. dub 2014

@valibuka bohužel ne všechny matky mají tu možnost socializovat děti v mateřském centru.

whitelilith
25. dub 2014

Mateřské centrum to stejně moc neřeší. Ok, vzniká nějaká socializace s dalšími dětmi-jenže navazování vztahů nula nula nic, příště tam už budou jiné děti. Autorita ve formě učitelky žádná, řád žádný. Je to dobré tak na unavení dítěte... Ale rozhodně lepší, než nic.
A pokud existují mateřská centra, která svým chodem simulují klasické MŠ a fungují aspoň na bázi pár hodin za rozumné peníze, tak jistě díky za ně.

kocicinka
25. dub 2014

@chris_n Já mám vystudovanou sociální práci. Jasně, mohla bych vzít místo manažerky hotelu za 20.000 čistýho, ale mně baví právě můj obor.