Počet dnů dovolené - na kolik mám nárok podle odpracovaných měsíců?

mia636
1. čer 2018

Ahoj holky, mam takovou otazku. Dnes jsem byla jako ze posledni den v praci. V pondeli jdu jeste k lekari takze budu mit paragraf a od utery si vybiram dovolenou. Ja si vypocitala ze mam narok na 10,5 dnu dovolene. Tak jsem si myslela ze ty vyberu a pak pujdu na neschopenku a pak na materskou. Ale dnes mi vedouci rekla ze mi davaji celych 25 dnu dovolene. Ze to zjistovala a mam na ne narok. Nevite jak to je? Moc tomu neverim. Prece se to pocita podle odpracovanych mesicu. Diky za radu

martaskaaa
8. črc 2018

@soleilll Do prace chodim stale, vsak proto pisu, ze mi to na další rok nedá 😞 jen bych si aspon chtela vybrat dovolenou, kterou nemám letos vycerpanou, jenže od června mame noveho zamestnavatele, který nás kouoil, došlo k prevodu prav a povinnosti, z toho mi vyplyva a bylo nam r řečeno, ze se převádí i dovolena a on nam ji nechce poskytnout k čerpání. Podle me na to mame narok, puvodni účetní rikala, ze nam proplacet dovcu pomernou část nebudou, protože došlo jen k převodu a že nam ji vsrchnu musi poskytnout ten novy. Jedna se mi o cca 10dni, o ktere bych mohla treba prijit, kdyz mi ji nebude chtit poskytnout. 😞

vita_
8. črc 2018

@soleilll Svátky se do odpracovaných dní počítají, pokud připadá svátek na jinak pracovní den, jedná se o odpracovaný den.

soleilll
8. črc 2018

@martaskaaa Nevšimla jsem si, žes psala až o příštím roce. Musela bys být na mateřské min. do 27.3.2019. Možností je nastoupit na MD co nejpozději - tedy "až" 6 týdnů před TP. Ale tak to už možná máš nastavené. Letošní dovolenu by sis měla ideálně vybrat do nástupu na MD, jinak se ti bude krátit. Proplacení jako takové se nedělá. Vzhledem k tomu, že máš právo vyčerpat si letošní dovolenou do konce roku, ale vzhledem k nástupu na MD nemáš tolik času, měl by ti zaměstnavatel umožnit si dovolenou vybrat ještě do nástupu na MD. Na to bych se určitě ještě zeptala na vaší účtárně nebo jestli máte odbory, tak tam.
@vita_ Díky za upřesnění.

soleilll
8. črc 2018

@martaskaaa "• Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práceneschopným např. z důvodu rizikového těhotenství nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. To znamená, že nevyčerpanou dovolenou lze vyčerpat až po skončení rodičovské dovolené."

vita_
8. črc 2018

@soleilll Letošní dovolená, popř. ani loňská, pokud si ji nevybereš, by se neměla krátit. Z jakého důvodu myslíš, že by měla?

bartakova_veronika
9. črc 2018

@martaskaaa MD se pocita jako odpracovany den. Ja sla na MD 27. zari a i dalsi rok kdy mi bezela do 10. dubna jsem dostala dalsi 20 dni dovolene ktere mi proplatili. Z minuleho roku mi zustalo 19,5 dne takze mi dohromady proplatili 39,5 dne

bartakova_veronika
9. črc 2018

@soleilll proc by se mela kratit? Nejak nechapu. Ja cerpala dovolenou az po materske a nic se mi nekratilo. Normalne jsem si vybrala 39,5 dne dovolene kterou jsem dostala. Z minuleho roku jsem mela normalne 19,5 zkratila se mi o 5,5 dne z duvodu nemocenske od zacatku tehotenstvi. Naslesujici rok jsem dostala celych 20 dni a to jsem mela mit materskou do 10. dubna
Rodicovskou jsem si dala az od 1. kvetna

martaskaaa
9. črc 2018

@soleilll nojo jenže nam v pulce kvetna bylo receno, ze od cervna nas ma novy majitel a ten nam do snlouvy nahodil zkusebku. Nemela jsem ani sanci si tu dovolenou čerpat, jelikoz on me prebral k sobe z milosti, aby me nemuseli ukoncit prac.pomer. A podminkou bylo,ze zaucim misto sebe nahradu. Ja si tu dovcu vydupala 5dni jen protoze jsme uz dovcu meli naplanovanou ta sstávajícího zamestnavatele. Ale stale mi visi 15dni, ktere si nemam jak vybrat. Me vsude rikali, ze neni problem si ji vybrat mezi Md a Rd. Proto jsem s tim tak nejak počítala. Ale on nechce tu dovolenou dat nikomu, jen pomernou cast na rok tj.od cervna do prosince. Coz je prostě blbina,kdyz doslo pouze k převodu firmy. Ucerni je externi, uz jsem se ptala na kontakt a samozrejme mi ho nikdo nedal 😏 ted budu muset resit papir nastup na MD a taky ji to nějak doručit. Hlavne dr mi ho chce vystavit 31.7. kdyz mam nastoupit 1.8. To mi taky prijde pozdě, kdyz jsem o nej zadala minuly tyden tak pry je čas. Ja bych šla i tech 6 tydnu predem,ale od 1.me tam uz nechteji, takze mi to vychzai tech 8tydnu takhle

hanka_12345
9. črc 2018

ten pulrok materske je pocitany jako ze normalne delas, takze na to mas narok. me dovcu proplatili a v zari 2017 jsem sla na materskou ktera trvala do brezna a prisla m proplacena cela dovca i na 2018

vita_
9. črc 2018

Správně vzato, dovolená se neproplácí (pouze při ukončení prac. poměru), ale čerpá! Proto vám za ni chodí peníze.

bartakova_veronika
9. črc 2018

@martaskaaa pokud doslp k prevodu firmy mel by vam dovolenou proplatit predesly zamestnavatel. Od noveho ziskavate dovolenou od doby co vas ma. Kdyz jsem byla pod agenturou a prechazeli pod kmen firmy dostala jsem proplacenou dovolebou od agentuty a novou dostala od firmy myslim jenom 3,5 dne a zbytek jsem si na vanoce musela nadelat. Prechazrla jsem od listopasu takze to bylo naprd

martaskaaa
9. črc 2018

@bartakova_veronika prave ze jsme to řešili s predchozi účetní a ta nam tvrdi, ze došlo pouze k prevodu a ze novy zamestnavatel nas prejima se vsim vsudy i s tou dovolenou,na kterou jsme meli narok u toho puvodniho. Ze nam nic proplacet oni nebudou. Jsme z toho debilove. Takze to vycházelo asi 10dni u puvodniho a nejakych 11 u noveho... preci se ta dovolena nevytrati

martaskaaa
9. črc 2018

@bartakova_veronika ale neco jineho je agentura a prechod na kmenoveho zamestnance jak pises..

bartakova_veronika
9. črc 2018

@martaskaaa v tom případě pokud si vás převzal i s veškerou dovolenou tak by jste na ní nárok měli mít a ne jenom část dovolené .... asi jsem to někde přehlédla že si vás převzal i s dovolenou která vám náleží .... jinak si nemyslím, že je to něco jiného agentura a přechod na kmenového zaměstnance ... taky je o dohodě zda mi dovolenou převedou mezi sebou a nebo mi jí proplatí a dostanu jenom tu co mi náleží u kmenového zaměstnavatele ...

soleilll
9. črc 2018

@vita_ @bartakova_veronika Nevím, jestli si po skončení MD můžeš zažádat o čerpání jak dovolené z aktuálního roku, která by ti nově náležela za "odpracované" dny na MD, tak i nevyčerpané z roku předešlého. Z textu, který jsem sem dala (zdroj Aperio) jsem pochopila, že loňskou dovču si můžeš vybrat až po skončení rodičovské dovolené (tedy za 2-3 roky) a to se už krátí, protože absence se počítá jinak. Nicméně tento případ jsem nezažila - dovolenou z aktuálního roku jsem vyčerpala před nástupem na MD a následně vzniklý nárok na novou dovolenou v dalším roce jsem vyčerpala na základě žádosti po MD. Takže je určitě potřeba to ověřit.

bartakova_veronika
9. črc 2018

@soleilll jak asi který zaměstnavatel koukám ... ale já jsem si po skončení MD čerpala loňskou dovolenou i letošní dovolenou ... ptala jsem se na to kdy si mám vybrat dovolenou a bylo mi řečeno že mi veškerou dovolenou budou dávat čerpat až po MD ... takže z minulého roku 19,5 dne jsem čerpala + 20 dní letošního roku ... tento měsíc jsem dočerpala veškerou dovolenou což mi zbývalo už 5,5 dne a čerpám už jenom RD ... RD jsem si nechávala dávat minulý měsíc protože se mi nevyplatilo už předešlý měsíc kdy by mi bylo jenom dopočítáno do zbytku MD což činilo něco málo přes 1000 kč a to mi i doporučili na pracáku abych si to nechala až od května a ne od toho 11. dubna nebo kdy mi měla RD začínat ... tak jsem do zbytku dubna čerpala MD + dovolenou a další měsíce už RD + dovolenou 🙂 to že se loňský rok čerpá až po dokončení RD to slyším poprvé ...

vita_
9. črc 2018

@soleilll "z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci." To znamená, že po skončení mateřské (jedna z uvedených překážek) si loňskou dovolenou vyčerpat můžeš, ne? Vždyť to tam je celkem jasně napsané ... je tam "anebo" ne "a".

soleilll
9. črc 2018

@vita_ "....je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. To znamená, že nevyčerpanou dovolenou lze vyčerpat až po skončení rodičovské dovolené.""

vita_
9. črc 2018

@soleilll "To znamená, že nevyčerpanou dovolenou lze vyčerpat až po skončení rodičovské dovolené" Tato věta v zákoně samozřejmě není, dle mého je to špatný výklad. Opravdu je tam "anebo" a ne "a". Takže po skončení neschopenky nebo mateřské anebo rodičovské musí zaměstnavatel určit čerpání dovolené, není tedy důvod ke krácení loňské dovolené, pokud si požádám o čerpání po ukončení MD.

vita_
9. črc 2018

@soleilll A kromě toho lze dovolenou krátit pouze z důvodů, které vznikly v tomtéž roce jako vzniklo právo na dovolenou, takže ti ji krátit ani nemůžou, i kdyby ti ji nepovolili čerpat po skončení MD.

soleilll
10. črc 2018

@vita_ Možné to je.

vita_
10. črc 2018

@soleilll Zákon mluví jasně ;)