Podání žádosti PPM

adelinda89
7. srp 2018

Ahoj. Potřebuji poradit. Zítra nastupuju na mateřskou a zítra mi doktor vystaví žádost o PPM. K té žádosti se musí podat i příloha k žádosti o dávku. Jde mi o to, že mi bylo sděleno, že účetní bude v práci až 25.8. a dřív mi to prý nevyplní. Když to podám do 31.8., přijdou mi peníze v září, nebo se to posune? a není zákonem dané nebo nějak omezené, do kdy od nástupu na mateřskou se musí žádosti podat? abych o mateřskou nakonec nepřišla. Děkuji za info, pokud někdo víte 🙂

lenoulinkaa
7. srp 2018

@adelinda89 omezené to není, jen účetní by to měla vyřizovat dá se říct obratem, ale pokud není, tak se nedá nic dělat. Až vystaví, tak na OSSZ na to mají 30 dní od té doby, co jim to tam dorazí. Tak by ti mohla přijít první na konci září za srpen a další hned na začátku října za září

priefi
7. srp 2018

@adelinda89 ona to stejne bude resit nejspis az na konci mesice, protoze narok, ktery Ti vznikne za srpen Ti ossz vyplati az behem zari jako kazdou jinou davku. Ale trochu nechapu, co od mzdovky potrebujes? Odevzdas jen formular, co Ti vystavi dr.a tim to hasne. Pak, jak budes vyrizovat rodicak, tak potrebujes potvrzeni ossz, ze jsi pobirala ppm, jde to mimo zamestnavatele.

adelinda89
autor
7. srp 2018

@priefi na ossz jsem nasla prilohu k zadosti k ppm, kde se vyplnuje mzda za urcite obdobi v zamestnani apod. jinak nevim podle ceho by urcili vysi te davky.

laja64
7. srp 2018

@adelinda89 Presne jak píše @priefi Odevzdavala jsem v práci jen vyplněný formulář od gynekologa, pak začala chodit mateřská. Pak jak budeš vyřizovat rodicak, budeš potřebovat potvrzení od OSSZ atd...jak je psáno výše.

priefi
7. srp 2018

@adelinda89 to neres, to resi mzdovka. Ty jen odevzdas papir, ze nastupujes na md a hotovo 😉 Dalsi formality uz fakt zarizuje mzdovka, neboj

adelinda89
autor
7. srp 2018

@priefi @laja64 dobre. dekuji za info 🙂 ja jsem chtela mit prehled. bala jsem se aby mi nedelali naschval a nezdrzovali to a pak mi neprisly penize az buh vi kdy. nikdy jsem zadne davky apod. nevyrizovala 🙂

laja64
7. srp 2018

@adelinda89 naschvál určitě nedělají nic ale někdy jim vše trvá, holt úřady 🤔

adelinda89
autor
7. srp 2018

@laja64 myslim v zamestnani. tam bych se nedivila prave kdyby mi hazeli klacky pod nohy, kdyz jsem si dovolila stat se matkou. ☺

laja64
7. srp 2018

@adelinda89 jo tak 🙂 Tak to snad nemaji duvod k tomu 🙂

adelinda89
autor
7. srp 2018

@laja64 nemaji. ale bohuzel to u nas v praci funguje jinak... za to ze jdu na materskou a nemaji nahradu, tak bych se tomu zdrzeni prave nedivila

laja64
7. srp 2018

@adelinda89 aha jo tak 🤔

kachna001
8. srp 2018

Není to tak vždycky, že se papír jen odevzdá na mzdovku a je všechno vyřešené...já musela poslat papír od dr naší účetní, ta mi ho obratem poslala zpátky společně s přehledem výdělku za posledních 12 měsíců a musela jsem sama na OSSZ a tam to odevzdat...takže ono je to dost o domluvě. Každopádně OSSZ má na vyřízení 30 dní, tzn. pokud to ty nebo účetní odevzdáte na konci srpna, první mateřská přijde pravděpodobně později a potom už bude chodit normálně 😇

lenoulinkaa
9. srp 2018

@kachna001 běžně to funguje tak, že to má posílat účetní a ne, že si to zařizuje zaměstnanec. Asi záleží na pohodlnosti účetní..

kachna001
9. srp 2018

@lenoulinkaa bohužel, ne všude to tak funguje 😉

j.a.n.i
11. srp 2018

@kachna001 Tak to, ze ucetni nedosrzuje sve dokonce zakonem dane povinnosti neni, ze to tak ne vsude funguje, ale jeji znacne leplovstvi.

kachna001
11. srp 2018

@j.a.n.i tak to bych si ráda v tom zákoně přečetla, kde je psáno, že externí účetní musí odnést papiry na mateřskou na OSSZ osobně 😉 já si to tam radši odnesu sama, ať mám jistotu, že to tam fakt dorazilo, ani nebudu popisovat, jakých hovadin ona už nadělala za tu dobu, co jsem tam pracovala

j.a.n.i
11. srp 2018

@kachna001 O tom ze by se tam musela nosit osobne tam samozřejmě nic neni, musi to tam dorucit, zpusob je na ni... Ovsem je to jeji povinnost, ne to davat zamestnanci.

priefi
11. srp 2018

@kachna001 my v praci mame externi ucetni, ktere se dokumenty posilaji od nas a funguje to normalne. Tak trochu mi prijde, ze sis to raci zarizovala sama ze sve vule, nez ze by Ti rekla, ze to neni jeji problem a at si to zaridis sama. Kdyz das zadost, ze si to zaridis sama, tak jasne, ze Ti vystavi dokumenty a mas volnou ruku. Ale klasicky to je pres mzdovku a zamestnanec se nestara.