Práce co by mě mohla bavit - ráda peču. Ale jak začít?

renatahornickova
12. led 2019

Ahojky Mám dotaz hledám rady a zkušenosti jiných maminek ráda peču převážně cukroví a přemýšlela jsem že bych si tím mohla začít přivydělávat nějakou tu korunku navíc k mateřské ale nevím jak začít co vše obnáší takové to přivydělat si práci z domova jit rovnou na živnost když nevim zda se chytnu atd ..ráda bych věděla rady tipy či cokoliv co by mi pomohlo rozhodnout se zda začít či ne ? Děkuji

sirka1
12. led 2019

Tak prvně, kdybys chtěla živnosťák, musíš být vyučená nebo mít praxi. Být tebou, zatím zkusím nabídnout třeba kamarádkám, že jim např. upečeš narozeninové dorty, cukroví na Vánoce atd. Když se ti bude dařit, můžeš to pak rozjet "oficiálně".

renatahornickova
autor
12. led 2019

@sirka1 jsem vyučená kuchařka pečení mi nedělá problém známý už vědí jak peču spíš jde o to okolí

vaseli16
12. led 2019

@renatahornickova moje mamka taky driv pekla hodne na zakazku jedine co tak poprosila i ty zname u kterych zacinala aby ji semtam nekde doporucili pekla dorty i cukrovi.ohledne ceny bych se asi koukla po internetu a zkusila treba byt o neco levnejsi nez nabizi trh.samozrejme nechat cenu surovin ale treba ubrat na praci.

renatahornickova
autor
12. led 2019

@vaseli16 o té ceně dost přemýšlím

sudylichozrout
12. led 2019

@vaseli16 no a to je prave ten cenovy mytus, na ktery dojede lecktery zacinajici "podnikatel". Pokud jsi levnejsi nez je cena za obdobnou sluzbu v okoli, tak a) jedes na naklady, a tim padem prilis nevydelavas, b) musis ubrat z kvality (jak surovin, tak prace). Na urcitou sortu zakazniku to zabere, ale ta te dlouhodobe neuzivi, protoze je nestabilni. Jde po cene, takze jakmile se v okoli objevi nekdo jeste levnejsi (pripadne ty zdrazis, protoze zjistis, ze a) je neudrzitelne), okamzite se preskupi. Vznikne ti tak velke okno, ktere nemas jak zalepit, protoze narocnejsi zakaznik te nevyhledava, ten chce kvalitu. Cili, konkurovat cenou se moc nevyplaci, obvzvlaste v tak dynamicke oblasti, jako je gastro (restaurace, pekarny, kavarny, vyroba pochutin...).

barchen
12. led 2019

@renatahornickova Pokud se chces venovat cukrarine, vyucni list kuchare nestaci na zivnost. Musela bys mit u sebe nekoho vyuceneho, co by "rucil", nebo odpracovanou prax na HPP v oboru cukrar a nebo mit absolvovane kurzy (financne narocne). Asi nejrealnejsi je zamestnat se v oboru cukrar na 2 roky a pak zacit se zivnosti. Samozrejme nelze to oficialne delat jen tak z bytu, musi na to byt prostory splnujici vsechny vyhlasky. Ale kdyz te to bavi a vis, ze tohle je spravna cesta, tak ta byrokracie se da zvladnout.

renatahornickova
autor
12. led 2019

@barchen jde hlavně o to že mě to baví a pokud bych si vydělala pár tisíc ročně tak jestli kvůli tomu jít hned do živnosti 🙂

vaseli16
12. led 2019

@sudylichozrout ale ja sem nepsala nic o tom aby ubrala na kvalite...a moje mamka s tim nepodnikala to za prve,za druhe pekla z kvalitnich surovin,za treti suroviny si nechala platit tak jak staly,jen co se prace tyce si neřekla treba 300 ale 250(priklad).jinak kvalita stale stejna.to odbocujes trosku jinam,autorka si chce jen sem tam neco přivydělat k materske protoze ji zrovna tohke bavi jestli se po materske rozhodne rozvijet to dal uz nepise...takze jsem ji napsala mou zkusenost s tim😉

cilkat
12. led 2019

Známá byla takle dohodnutá s blízkou cukrárnou, že jim dodávala některé věci (myslím, že hravně makové a oechové šátečky... byly fakt super). Tím, že byla jejich "dodavatel", řešila za ni některý birokratický požadavky ta cukrárna, ale nevím, jak to měla s kuchyní... tam jsou dost přísný předpisy, co musí kuchyň splňovat a varianta, že by člověk pekl doma a byl s nějakou kuchyní domluven jen papírově je přecejen hodně "o ústa".

barchen
12. led 2019

@renatahornickova Oficiálně to bohužel bez živnosti nelze, ani těch par tisíc. Takže péct pro rodinu nebo známé a podle toho uvidíš, co by mělo v budoucnu smysl. Akorát, že to by pak chtělo mít obchodní plán, jelikož tohle je velice záludný obor.

bamak
12. led 2019

@renatahornickova pokud to chceš dělat načerno, tak bych nic extra nerozjizdela. Upec známým, kamarádkám a pokud to budeš dělat dobře neboj, hodně rychle se to roznese a nebudeš stíhat. Ale dej si pozor závist je svina. Jestli tě někdo naprasi budeš mít velký problem. Takže bych to opravdu zatím nechala v rovině peču kamarádkám z lásky k bližnímu a samozřejmě že mi zaplatí suroviny ( a to, že ti to zaokrouhli "trochu" nahoru nikomu neříkej).