Práce na dobu určitou, rizikové těhotenství a insolvence. Poradíte, prosím, co dělat?

smisulka21
5. únor 2022

Ahojte Holky mam dotaz ze staré práce jsem nastoupila hned do nové září 2021kde mám smlouvu na dobu určitou a to do 28.2.2022 tet jsem zjistila že jsem těhotná a jsem na ryzikovem tehotensvi, kde my o to zda mám nárok na nake peníze když jsem do toho ještě v insolvenci, prosím moc o radu, nevím zda mám jít se pak v tom únoru nahlásit se na Úřad Práce

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Pokud jsi na tom zdravotně tak, že Ti Tvůj lékař dá neschopenku, tak máš dvě možnosti, platit bude ale jen jedna z nich na základě toho, v kolikátém měsíci už jsi a kolik máš celkem odpracováno na klasický pracovní poměr nebo na jiný typ pracovní smlouvy, ze které ale bylo odváděno sociální pojištění:

1. Pokud jsi těhotná už dostatečně dlouho na to, aby ses vešla do ochranné lhůty, která činí ve Tvém případě 180 dnů (máš-li smlouvu od 1.9.2021 do 28.2.2022), tak budeš na neschopence až do nástupu na mateřskou, na tu nastupuješ 6-8 týdnů před porodem. Nastoupit na ni musíš v té ochranné lhůtě. Pak budeš dostávat peněžitou pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů, počítá se ze mzdy v posledním zaměstnání. Potom si požádáš o rodičovský příspěvek na úřadu práce a zvolíš si měsíční výši, která bude maximálně tak vysoká, jako byla peněžitá pomoc v mateřství.

2. Pokud jsi těhotná krátce a nestihla bys nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě, zůstaneš na neschopence až do konce šestinedělí a pak požádáš o rodičovský příspěvek.

V obou případech Ti sociálka bude z neschopenky strhávat částku, kterou bude posílat Tvému insolvenčnímu správci. Z rodičáku se pak nestrhává nic, čili jakmile přejdeš na rodičák, musíš se s insolvenčním správcem opět domluvit na splátkách. A pozor, výše splátek se řídí mimo jiné i tím, zda máš vyživovací povinnost vůči dítěti, takže to nezapomenout nahlásit hned po porodu jak na sociálku, tak insolvenčnímu správci.

Pokud budeš na neschopence, na mateřské a pobírat rodičovský příspěvek, tak se na pracák hlásit nemusíš.

smisulka21
autor
6. únor 2022

@te_reza neprodlouží ale budu to snimi ještě řešit v pondělí třeba se snimi nak domluvím.

polakovakl
6. únor 2022

@smisulka21 V tom případě bych se snažila na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství nastoupit co nejdříve, dokud smlouva nezanikne. Případně ihned po jejím zániku v zákonné ochranné lhůtě.

asinehri
6. únor 2022

@polakovakl to je běžné, lidi mají vlastní frustraci ze života, plivou síru jako sopky, protože jsou toho plné..uleví se jim, na chvilku

smisulka21
autor
6. únor 2022

@polakovakl já sem snimi domluvená protože můj doktor to navrhnul, vzhledem k mému zdraví a hlavně práci v prašnu u mašín a tahání těžkých věci, v práci sem jim vysvětlila svoji situaci a sami řekli že ani oni nechcou ryskovat aby semi něco stalo, a přej nejsem první ani poslední kdo jim odešel skrz tehotensvi na neschopenku.

smisulka21
autor
6. únor 2022

@polakovakl jen nevím zda pak musím na Úřad práce, skončila sem k 30.8.2021 v jedné práci a hned 1.9.2021 sem nastoupila do nové takze nemám prodlevu že bych byla na pracáku nebo tak, v předchozí práci jsem pracovala od roku 2012

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Přečti si to, co jsem Ti psala výš, tam najdeš odpověď i na ten úřad práce 😉

smisulka21
autor
6. únor 2022

@somalicats no já sem teprve podle poslední MS v 8 tt podle UZ v 6tt.

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Podstatné bude datum termínu porodu. Ochranná lhůta je 180 dnů od konce té smlouvy, takže se Ti bude počítat od 1.3. Pokud když si od termínu porodu, který Ti gynekolog napíše, odpočítáš 8 týdnů a to datum bude ještě v době, kdy Ti běží ta ochranná lhůta, tak Ti nárok na mateřskou vyjde. Teď tam máš ještě celkem velký rozptyl, první screeningový ultrazvuk dává definitivní termín, takže uvidíš kolem toho 12. týdne. Každopádně chce-li Tě tvůj gynekolog poslat na neschopenku, tak ideálně na nemocenskou odejít ještě v tom únoru.

smisulka21
autor
6. únor 2022

@somalicats no právě tet od pondělí 7.2.2022 nastupuji na ryzikovou neschopenku,v práci stim souhlasili bez problémů.

polakovakl
6. únor 2022

@smisulka21 tak v tom případě budeš na neschopence. Tu vyplácí SSSZ. Na ÚP tedy nemusíš dokud si nepůjdeš pro rodičák 😉

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Tak v práci s tím nemají co souhlasit, pokud jsi nemocná, tak to můžou tak maximálně akceptovat 😀. O pracovní neschopnosti rozhoduje lékař. V práci se jim to hodí, protože Ti nemusí hledat jinou nerizikovou činnost.

Každopádně tedy počítej s tím, že prvních 14 dnů neschopenky Ti zaplatí zaměstnavatel, pak už Ti ji bude vyplácet sociálka a ta Ti taky bude strhávat tu částku pro insolvenčního správce. Takže ho o tom nástupu na PN informuj, aby Ti spočítal, kolik máš poslat za únor Ty, zbytek Ti strhne socka. Další měsíce už to bude normálně posílat sociálka.

smisulka21
autor
6. únor 2022

@somalicats ale když sem byla na neschopence s Plicní embolii tak už my chodilo od začátku min peněz a už část posílali Insolvenčnimu správci a toho sem hned vždy informovala ale tet mám na konci února posílat půlroční správu jemu a na soud tak tam asi musím taky uvést že jsme na neschopence skrz ryzikove tehotensvi? Vím že vypadám že sem úplně hloupá ale raději se zeptám než to pos...

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Insolvenčního správce máš informovat při každé změně, takže i teď mu uvedeš, že jsi na neschopence - diagnózu uvádět nemusíš, po tom je mu houby (i soudu), jen doložíš to, že jsi v pracovní neschopnosti.

journals
6. únor 2022

@smisulka21 Prosím tě, když nic jiného... R I Z I K O V É! ryziko neexistuje. Jestli budeš někomu psát a informovat ho, tak aspoň ať je to hlavní slovo správně napsané. To je fakt děs

smisulka21
autor
6. únor 2022

@somalicats ale on mi na začátku říkal že když otěhotnim že mu to mám nahlásit, ikdyz zatím do 12 týdnu vím houby jak to dopadne takže jen do těch papíru napíšu že jsem momentálně že z dravotnich problému na neschopence a délku trvání nedokážu odhadnout, ale zas když by věděl že jsem těhotná strhaval by my minimální splátku 2200 kdežto tet my odcházelo 7 500

somalicats
6. únor 2022

@smisulka21 Já mám zkušenost v tom smyslu, že pomáhám řešit insolvenci příbuznému - ale to je chlap, takže tam těhotenství neřešíme 😀. Nicméně pokud bys jako těhotná měla nižší splátky, tak pak to pochopitelně doložíš...

smisulka21
autor
6. únor 2022

@journals omlouvám se tak tedy rizikové tehotensvi.

bara88
6. únor 2022

@smisulka21 já myslím že
@journals po tobě omluvu nepotřebuje😅