Práce při rodičovské. Je zaměstnavatel povinnen vyhovět mi ohledně úvazku?

anonymka123456789
1. čer 2023

Zdravím jsem na rodičovské mimčo 6 měsíců. Ráda bych se vrátila do práce alespoň na čtvrteční úvazek. Je zaměstnavatel povinnen vyhovět popřípadě zda si mužů říct za jakých podmínek? Práce před dítětem homeoffice a jednou do kanceláře.

lencaa11
1. čer 2023

@anonymka123456789 není nikdo na 100% povinost to vše umoznit vše je na tom zda se tak dohodnete

anonymka123456789
autor
1. čer 2023

@lencaa11 ale jsou povinni mi vyhovět v druhu úvazků?

areh
1. čer 2023

@anonymka123456789 nejsou. Máš u nich podepsanou nějakou smlouvu, ta platí. Nahlásila sis nějakou délku rd a to jestli te vezmou dřív a na jaký úvazek je pouze na jejich dobré vůli nebo nevůli 🙂

areh
1. čer 2023

@anonymka123456789 oni jsou povinni ti pouze držet místo do 3 let věku dítěte

lencaa11
1. čer 2023

@anonymka123456789 žádný zaměstnavatel není povinný udělat jakýkoliv úvazek je to čistě na něm a na domluvě

michaela666
1. čer 2023

Hodně asi záleží jak moc by tě potřeboval. Pokud za tebe přijal na pozici náhradu, tak těžko bude chtít, aby ses mu vracela na tak krátký úvazek a ještě si diktovala podmínky. Zeptat se můžeš, ale jeho povinnost to určitě není.
Máš nahlášenou určitou délku rodičovské dovolené, ta je podepsaná a schválená, takže to je pro něj směrodatné.

j.a.n.i
1. čer 2023

@areh
@lencaa11 No, to není tak úplně pravda, zaměstnavatel je povinen přistoupit na zkrácení úvazku ci jinou vhodnou změnu pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Což pokud mela 4 dny v týdnu HO zaměstnavatel vážné provozní důvody neobhájí.
Jediny problém mize byt ta již nahlášena RD, chtelo to resit ještě na MD.

anonymka123456789
autor
1. čer 2023

@j.a.n.i bere se i jako vážný provozní důvod málo práce?

michaela666
1. čer 2023

@j.a.n.i Můžu se vecpat s dotazem? Kamarádka řeší podobný problém.
Když před dítkem pracovala částečně na HO, nahlásila RD do 3 let a teď by se chtěla částečně vrátit, ale zaměstnavatel jí nechce vzít, protože za ní má náhradu na dobu určitou ( ty 3 roky). Má nějakou šanci?

j.a.n.i
1. čer 2023

@michaela666 Nema, s předčasným ukončením RD by musel zaměstnavatel souhlasit. Pouze pokud by RD skoncila nezavisle na jeji vuli, ale to nikdo nechce.

j.a.n.i
1. čer 2023

@anonymka123456789 No, tezko ti zamitne zkraceni uvazku s odůvodněním na malo prace. Ale tim, ze uz jsi na RD, tak ti nemusi povolit ji ukoncit driv, než do jakeho data mas pozadano a to zas nemusi zduvodnovat nijak.

anonymka123456789
autor
1. čer 2023

@j.a.n.i no na rodičovské bych zůstala a byla jen na čtvrteční úvazek

eviicka
1. čer 2023

@j.a.n.i to nejde ne? Aby byla ba RD a zároveň pracovala na své pozici, ne?

michaela666
1. čer 2023

@j.a.n.i Děkuji ❤️

anonymka123456789
autor
1. čer 2023

@eviicka jde ale nesmím udělat víc jak 96 hodin

eviicka
1. čer 2023

@anonymka123456789 96 hodin by měl být limit pro pobírání rodičovského příspěvku, to je něco jiného než rodičovská dovolená.

j.a.n.i
1. čer 2023

@anonymka123456789 Nejde, pleteš dohromady 3 věci - RD = rodičovská dovolená = volno v práci, rodičovský příspěvek = peníze od UP a délku pobytu dítěte do 2 let v jeslích/školce při pobírání rodičovského příspěvku.
Tedy tím, že RD je volno z práce, tak během RD nemůžeš na své pozici pracovat a to ani na čtvrt úvazku. Samozřejmě byste mohli se zaměstnavatelem uzavřít druhou smlouvu, ale nesměla by být na stejnou práci. Nebo se dohodnete na ukončení RD a snížení úvazku na původní smlouvě.
A jinak pracovat můžeš kolik hodin chceš, tam žádné omezení není, omezena je pouze doba, po kterou bude dítě v instituci, pokud bude pečovat manžel, babička nebo třeba chůva, tak mohou libovolně dlouho a stejně budeš mít na rodičák nárok.

j.a.n.i
1. čer 2023

@eviicka Ale hlavně je to limit pro pobyt dítěte v instituci, nikoliv limit pro pobyt matky v práci, ale jinak souhlas s tím, že se to vztahuje k rodičovskému příspěvku.

dyechampion
1. čer 2023

@anonymka123456789 jde to ale musis si v praci to s nima domluvit a zeptat se, musi udelat “novou pozici” pro tebe. Ale furt to neni jejich povinnost ti vyhovet. Je to na domluve, me vyhoveli, kdyz sem se vratila po roce na pul uvazek.

lucyruckova
2. čer 2023

Je to o domluvě, musela jsem si obhájit, co bych dělala ;) já jsem domluvená na DPP, jak budu moct a jak budu chtít (z domu).

j.a.n.i
2. čer 2023

@dyechampion Nemusí se delat nova pozice, klidně muze pracovat na původní, jen zkrati uvazek. Akorát nebude na RD.

dyechampion
2. čer 2023

@j.a.n.i no ja prave byla 🙂

j.a.n.i
2. čer 2023

@dyechampion Ale RD je vlastně celkem nepodstatná a k ničemu, tak proč na ni trvat, pokud je problem vymyslet jinou pozici.

michaela666
2. čer 2023

@dyechampion Přece nemůžeš čerpat na jednu pracovní pozici rodičovskou dovolenou a částečný úvazek. To by legálně nešlo ne?....Já musela ukončit RD, sepsali jsme dodatek ke smlouvě na zkrácený úvazek do 3 let dcerky a po jejím uplynutí mi dal běží původní smlouva. Do toho normálně čerpám rodičovský příspěvek.

j.a.n.i
2. čer 2023

@michaela666 Na jednu ne, prave proto vymysleli fiktivne jinou, ale taky nechapu proc. Tak maximálně pokud je to hodně malo hodin a vleze se to do DPP do 10 tis, tak se nemusi platit sociální a zdravotní

dyechampion
Autor odpověď smazal
Zobraz