Riskovat a čekat na těhu/jít do jistoty a 3 roky počkat?

klarkakrejcova
10. únor 2013

Ahojte. Chtěla bych se přeptat co byste mi poradily nebo dělaly na mém místě... Jsem v situaci, kdy jsem nastoupila jako učitelka a mám roční smlouvu na dobu určitou. Mám dvě možnosti - buď bych zůstala na tomto místě, ale musela bych na podzim otěhotnět, abych prostřídala vracející se mateřskou a stihla odchod jedné důchodkyně po mé mateřské a nebo odejít do jiné školy na záskok a tam mám zase podmínku abych odučila celé ty 3 roky záskoku. A po tom záskoku budu muset najít místo a pak teprve bych mohla mít mimi... Je mi skoro 25 a pořád se nějak nedokážu rozhodnout. Čas na rozhodnutí mám do konce února ☹
Díky za každou reakci...

anina32
11. únor 2013

@klarkakrejcova Nemůžu radit co máš dělat, musíš sama vědět jestli máš partnera na kterého je spolehnutí a potřebné zázemí. Za sebe: nepovažuju kariéru za důležitější než dítě. Já jsem poprvé rodila ve 24letech, podruhé ve 33. Poprvé to bylo uplně bez komplikací, ještě 3 týdny před porodem jsem pracovala. Podruhé se povedlo teprve po třech letech snažení až díky IVF, od začátku rizikové těhotenství na neschopence, v 19. týdnu krvácení a pobyt v nemocnici. Postupně se přidala těhu cukrovka na inzulínu, vysoký tlak, preeklampsie, nadměrné množství plodovky.Měsíc před porodem v porodnici, nakonec tedy porod až na termín, ale nebyl to žádný med, málem jsem tam vykrvácela a skončila jsem na jipce kam jinak dávají jen po císaři. Uvažujeme ještě o jednom dítěti, zbyli nám mražáčci, ale .... Nevím jestli si to za 2 roky lajznu podstoupit znovu, to bych rodila v 37 a kdo ví jak by to dopadlo 😕 .

klarkakrejcova
autor
12. únor 2013

Tak mám ještě větší zmatek... Dozvěděla jsem se, že v případě, že zůstanu na stávajícím místě bych před mateřskou dostala smlouvu na dobu neurčitou.... Jediný problém by nastal ve chvíli, kdy bych do Vánoc nepřišla do jiného stavu... a teď kudy z toho ven...

j.a.n.i
12. únor 2013

@klarkakrejcova Do vánoc 😎 , no pokud se ti na tom stávajícím místě líbí, tak bych to riskla a začala se co nejdřív snažit 🙂

koolombina
14. únor 2013

@klarkakrejcova takže ti dají smlouvu na dobu neurčitou pouze v případě, že otěhotníš? To je paráda 😀 V soukromém by se tě snažili co nejrychleji zbavit, A ta učitelka, která se bude v dubnu vracet, má první dítě? Pokud ano, tak je velká šance, že si rovnou pořídí druhé, s tím by měl zaměstnavatel počítat...

Já bych se snažila dostat tu dobu neurčitou. Když budeš návazně čekat druhé mimi, tak dostaneš opět mateřskou. když otěhotníš při smlouvě na dobu určitou, tak budeš při druhém mimi v podstatě nezaměstnaná a PPM nedostaneš a nemáš se ani kam vrátit.

veruska007
14. únor 2013

No, tak to bych se o tom mimčo raději snažila dřív, pak šla na chvíli do práce a až budeš mít smlouvu na dobu neurčitou, tak mu pořídila sourozence.

Jinak je to totiž běh na dlouhou trať. Jestli jsem Tě dobře pochopila, u toho druhého místa bys byla 3 roky, nesměla bys otěhotnět a pak by sis stejně musela hledat nové místo - takže další minimálně rok smlouvu na dobu určitou... to by mě teda odrazovalo.

A myslím, že ve školství Ti nic neuteče, když budeš mít krátkou praxi a pak hned mateřskou 😉. Třeba budeš moct vzít nějaký přívydělek už při té mateřské.

klarkakrejcova
autor
14. únor 2013

No čím dál tím víc se kloním k variantě A - pokusit se o mimi a risknout to... Protože přesně jak píše @koolombina je to tak, že pokud se to povede a otěhotním, tak mám slíbenou smlouvu na dobu neurčitou a pokud ne, tak si holt budu muset hledat jiné místo... Ale pokud se přikloním k variantě B, tak chtějí celé 3 roky (samozřejmě můžu být "svině" a pokusit se o mimi dřív, ale vzhledem k tomu, že žiju v oblasti, kde se pověst nevyplatí kazit, tak kdybych udělala toto, tak je to dost průšvih a navíc stejně budu pak nezaměstnaná). A po těch 3 letech bych stejně musela ještě někde pracovat, a nebo jít na mateřskou z pracáku... :-/
Ale už mi z toho dilema tak hrabe, že si kladu nesmyslný otázky, jako jestli to zvládnu, jestli se vlastně chci vzdát svého "životního stylu", jestli bych dokázala být mámou, natož dobrou, no prostě je to děs... A nejhorší, že se musím do příštího týdne rozhodnout, co zvolím... ☹ Jestli risk a nebo dlouhé čekání...

klarkakrejcova
autor
20. únor 2013

Ahojte holky 🙂 Tak jsem se rozhodla zůstat ve stávající práci 😉 Tedy vynasnažit se a odejít na mateřskou 🙂 tak snad se vše vydaří 🙂 Díky vám všem za rady a podporu... Bylo to pro mě moc důležité... 🙂

loafeer
20. únor 2013

@llluckaaa my jsme se učili v rodinném právu, že je to nezákonné...pokud by tě zaměstnavatel donutil podepsat smlouvu o tom, že třeba tři roky nemůžeš otěhotnět- jinak pokuta nebo něco, a přesto bys otěhotněla, tak je ta smlouva stejnak neplatná...ale třeba už se to změnilo, mazec

llluckaaa
20. únor 2013

@loafeer Ne, to určitě platí, že nemůže zakázat otěhotnět. Ale může vyžadovat, aby se tam po rodičovské vrátila.