Rodič. příspěvek při druhé MD. Musím odpracovat 270 dní?

jsoukupova
23. zář 2009

Zdravím všechny, mám také jeden dotaz na který marně hledám odpověď. Můžete mi někdo poradit? Mému synovi budou v příštím čevnu tři roky. Chtěli jsme si pořídit druhé miminko, ale na sociálce mi sdělili, že pokud to nestihneme do synových tří let tak musím odpracovat 270dnů než budu mít nárok na další rodičák. Je to opravdu tak? Zdá se mi divné, že kdybych otěhotněla nemám nárok na nic!? Díky za odpovědi

ojo
30. zář 2009

marie...takže to je, jak jsem psala 🙂 🙂

určitě si teda můžeš vybrat délku rodičáku...myslím si, že jen na té socce jste se jen špatně pochopili, že si mysleli, že jsi nezaměstnaná, ale ty vlastně JSI 😉 jen jsi doma na rodičovské dovolené... 🙂

samik2008
30. zář 2009

mari..pokud jsi stále zaměstnaná,tak nárok na PPM máš a délku rodičovského příšpěvku si taky můžeš vybrat.
kdyby jsi nebyla zaměstnaná tak nárok na PPM nemáš a rodičák ti automaticky dají na 4 roky a nebudou se na nic ptát.
škoda že paní na sociálkách jsou většinou neochotné a nedokáží člověku nic vysvětlit,nebo se jim asi ani nechce
mi máme naštěstí správnou ženskou a ta vysvětlí vše a dokonce i poradí co je nejlepší

jsoukupova
autor
30. zář 2009

Ojo a Marie: je to opravdu nějaké zamotané,vyslala jsem manžela na sociálku aby to tam zjistil a na jedné mu řekly,že by mi automaticky daly tu 4-letou variantu a na té druhé co má na starosti finance atd.tak mu řekly,že když půjdu na nemocenskou tak mám pak nárok na PPM a tím pádem i na volbu varianty,tak fakt nevím kde je pravda. 😕

mariekaterina
30. zář 2009

😕 teď jsem mluvila s jinou soc.prac a ta mi řekla zas něco jiného... ach jo, ale v podstatě to co píšete... to určování délky rodič. zaleží na tom jestli máte nárok na mateřskou..... pokud ano tak si mužeme vybrat délku rodičovského pokud né tak automat. ty 4 roky. Jo a ještě jsem si myslela, že nemám nárok na proplacení dovolené, (protože jsem nic neoddělala),ale omyl mateřská se počítá do oddělaných dnů takže až skončí po půl roce tak žádat o proplacení dovolené 🙂
Dívali jste se na novinky.cz??? je tam jak nám mají snížit mateřskou je to sííííííla!!!!!!! Doufám, že to neschválí.

jsoukupova
autor
30. zář 2009

To je opravdu hruza ty naše úřady,člověk aby se doprošoval aby zjistil jak to opravdu je.A v práci Ti tu nemocenskou musí dát?Já se bojím abych pak právě neměla problém v práci?A ty koumáci ve vládě jsou taky vtipný,jestli to opravdu schválí,tak už fakt nevím.Doufejme,že to neprojde!!!

ojo
30. zář 2009

marie...jj už jsem to četla 😒 a nárok na dovču ti za dobu mateřšké vzniká...tak než nastoupíš na rodičák, tak se nezapoměn o tu dovču přihlásit, že si ji chceš vybrat... 😉 🙂

jsoukupova....neznám případ, že by ti v práci nedali neschopenku 😀 tu přeci vadává doktor a zaměsnavetel s tím nemůže nic dělat... 😅

holky nenechte se odradit...já si taky myslím, že jsou na socce jen neochotný 😠

no já jsem ráda, že neschválili ten rodičák...copa mateřská se bere 28 týdnů, ale rodičák několik let 😅

jsoukupova
autor
30. zář 2009

ojo:díky za radu,snad to bude dobrý,člověk fakt jen kouká,jak jsou ty úředníci ochotný,hlavně že jsou za to placený..................Ten rodičák je prima,ale ta mateřská se taky hodí,v dnešní době je dobrá každá koruna a pánové z vlády mají potřebu ty peníze brát jen těm co to opravdu potřebují 🙄

samik2008
30. zář 2009

holky taky jsem to četla a úplně se zhrozila,protože mi hned nedošlo že se jedná ´´pouze ´´o mateřskou,která se mě už netýká,ale i stejně jsou to haj....v té vládě.pořád je zkrouhávají peníze hlavně že oni si hrabou pořád. 😠

jsoukupova
autor
30. zář 2009

To jo,oni mají placený cesťáky,jídlo,bydlení prostě všechno,o platech ani nemluvím,ale berou tam kde je toho fakt nejmíň.Člověku je z toho fakt špatně,co se děje

ojo
1. říj 2009

jsoukupova, u nás v práci, taky proplácejí cesťáky, jídlo, když jdu s klientem nebo s dodavatelem, někdo přispívá i na cestu do práce...jejich základní plat je menší, než má např. můj bratr, takže offiko na tom zas dobře nejsou...ale dokážou to dobře zneužívat 😠

a o té mateřské...kdyby ji teď v roce 2009 nezvýšili, tak bychom nadávat nemuseli, páč zůstane skoro stejná jako v roce 2008... 😅

jsoukupova
autor
1. říj 2009

ojo:ne každý má v práci takové výhody a velké platy,takže pro nás je každá koruna co nám chtějí sebrat fakt znát,bohužel 😔

ojo
1. říj 2009

to je jasný 😨

jen mi přijde trochu parodický, že se teď nadává na snížení mateřské, která i tak vyjde stejně jako před rokem...kdyby ji na letošek nezvýšili, tak příští rok by brali maminy ještě míň...

jsoukupova
autor
1. říj 2009

já ani nevím že ji letos zvyšovaly,brala jsem PPM před dvěma lety,tak nevím jak se to teď počítá,měla jsem za to,že se to vypočítává z platu

ren82
1. říj 2009

Ahojky,
já už jsem smířená s tím, že budu 21 měsíců pobírat 7600,- a pak 3800,- (což je fakt almužna).Chci si najít nějaký přívydělek - aspoň něco. Na sociálku se chystám příští týden, ale asi mi řeknou to co už vím - automaticky mateřská na ty 4 roky. 😒 Páč mi zaměstnavatel krachnul. 😠

jsoukupova
autor
1. říj 2009

ren82:to je mi moc líto,z těma 3800,- se fakt vyžít nedá 😖

vozajda
1. říj 2009

Ahoj holky, jsem z toho zmatená jak Goro před Tokiem. Taky mi říká každý jiné info. Naší malé budou v březnu 2 roky. Končí mi rodičovská. Dala jsem si ji na dva roky, protože jsem si myslela, že budeme mít děti hned po sobě. Alen bohužel to není možné. Tak teď nevím, co bude. Pracovala jsem jako učitelka. Jenže mě ředitelka určitě nebude chtít vzít od března, ale až od září. To budu zatím vedená kde? Já bych i nastoupila, ale ona mě z organizačních důvodů nevezme. A dá mi někdo nějaké peníze? A pokud bych do března náhodou otěhotněla, tak od dubna budu na neschopence? A pak tím pádem mám nárok na mateřskou i na rodičák? Já fakt nevím. Jsem vám vděčná za každou radu.

jsoukupova
autor
1. říj 2009

vozajdo ahojda,já si myslím,že pokud ti rodičák končí v březnu,tak Tě od března prostě musí opět zaměstnat a pokud by si do té doby otěhotněla,tak by mohla jít na nemocenskou a pak by si měla mít i nárok na PPM a výběr varianty rodičáku....tedy tak to chápu já.Snad jsem Ti alespoň trošičku pomohla.

vozajda
1. říj 2009

Jenže oni pro mě nemají místo. To jako někoho propustí. No to bych zase nechtěla. U se děsím... ☹

vozajda
1. říj 2009

V každém případě ti děkuji za radu. Nejsou nějaké stránky pro matky v takové situaci? Já zatím na nic nenarazila.

jsoukupova
autor
2. říj 2009

Nemusíš se vrátit na stejnou pozici jaká byla před mateřskou,ale vzít Tě zpátky prostě musí 😉 O stránkách nevím,ale věřím že Ti to dopadne dobře.

ojo
2. říj 2009

vozajda, máš ještě možnost si prodloužit rod. dovču do 3let věku dítěte...a až po tom tě zaměstnavatel MUSI vzít zpátky i na jiné místo...bohužel za ten poslední rok nedostaneš žádné peníze, protože si si vybrala 2letou variantu, nebo jít třeba jinam na vedlejší činnost, nebo si domluvit se zaměstnavatelem zkrácený úvazek...

zkus tyto stránky, zajdi si do diskuze, možná něco najdeš, nebo tam rovnou napiš dotaz 😉

www.mzdovapraxe.cz

vozajda
2. říj 2009

Děkuji vám za rady. Snad mi to dobře dopadne. 🙂

kaleilah
28. říj 2009

Ahojky, je to trošku mimo téma, ale nechci kvůli jedný odpovědi začínat nové 😉 Jsem na rodičáku, každým dnem čekáme mimčo a v průběhu rodičáku mi zkončila v práci smlouva = mám nárok jen na 4 letý rodičák. Manžel je nezaměstnaný, už dost dlouhoa nemůže sehnat práci, ale vůec. Já bch šanci měla bez problémů. Jde tedy abych nastoupila na rodičák-ten se přeíše ze staršího na mladší a zhruba tak za 3 měsíce nastoupila na do práce a na rodičák šel manžel? jde to takhle vyměnit? Díky moc 🙂

j.a.n.i
28. říj 2009

Jo, jde to v pohodě vyměnit, v tom problém není. Ale je defacto jedno, na koho bude psaný, protože se příjem nesleduje...

kaleilah
28. říj 2009

j.a.n.i. díky... 🙂

pavlinka3
11. lis 2009

Ahojky, můžete mi někdo poradit. V únoru čekáme druhého prcka. Na mateřskou nemám nárok. Prý může jít na mateřskou manžel na jeden den a pak to převést na mě a dál chodit do práce 😕 Jde nám o to, abychom si mohli zvolit rodičák na 3 roky. Ale já nerozumím tomu, kdy na tu mateřsku (na ten jeden den) má manžel nastoupit. A to bude mateřská jen jeden den a pak rovnou rodičák, nebo jak? Jsem v tom pěkně zamotaná 😅
Díky za rady. 🙂

kozinka
11. lis 2009

pavli:dobrá otázka, taky čekám na odpověď mám podobný dotázek 🙂

j.a.n.i
11. lis 2009

může nastoupit nejdříve po ukončení šestinedělí, nejpozději do konce mateřské... u tříletého rodičáku stačí ke konci, musíte spolu sepsat smlouvu o převzetí dítěte do péče, manžel požádá o MD u zaměstnavatele, ten mu vyplní výši příjmu, s tím vším na sociálku, manžel nastoupí na MD, pak ji ukončí, požádá o rodičák, provede volbu varianty a k novém měsíci převede RP na tebe... na tu sociálku musíte jít buď oba, nebo musí být podpisy ověřené... toť mé teoretické znalosti... chce to asi zajít tam v předstihu a pokusit se odlovit nějakou úřednici, která alespoň malinko ví o co jde... jo a ty si musíš na tu dobu nějak vyřešit zdravotní, abys neměla nedoplatek

peroli
11. lis 2009

Jééé, to je skvělý téma... z dovolením se taky připojím s dotazem... jestli to chápu správně tak... v lednu 2012 budou Fifíškovi 3 roky, pokuď bych v té době byla např v 5-6.měsíci (plánujeme i třetí miminko) tak bych mohla v den jeho třetích narozenin (+-den) nahlásit v práci neschopenku a tudíž bych měla znovu nárok na peněžitou podporu v mateřství (PPM) a zároveň i možnost vybrat si znovu tu 3-letou variantu (než dostat automaticky tu 4-letou 😝 )? Strašně mooooooc děkuju za odpověď 😵
A ještě... dá se nějak ovlivnit výše nebo přímo vyplácení té PPM kdybych třeba v tom lednu/únoru 2012 nastoupila do práce na jeden dva dny a PAK šla na tu nemocenskou...? Má to na to vliv, nebo ne? Nebo to spíš uškodí jít zpátky do té práce jen na takovou chviličku? 😕

verbalinka
27. lis 2009

Peroli, nesmíš do práce nastoupit, protože pak bys musela odpracovat 270 dní, abys měla nárok na PPM. Takže hezky na nemocenskou a PPM se ti bude počítat z platu před prvním těhu 😉
(ale nejsem účetní, radši si to ověř 🙂 )