• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Smlouva na dobu určitou. Můžou mě vyhodit? Vědí o těhu

9. prosince 2011 
Ahojte, potřebovala bych prosím poradit.
Mám smlouvu na dobu určitou - konec června 2012. Chtěla bych jít na mateřskou kolem dubna. V práci mám pocit, že mě vedoucí chce vylít a hledá, za co by to tak asi mohlo být, což mi na zdraví moc nepřidává a mimču taky ne...Žádný důvod nemá, akorát, když bude chtít, tak mě může vyhodit za cokoliv a já si to už neobhájím, něco si prostě nejde. Proto se chci zeptat, jestli mě může dát výpověď, když již ví, že jsem těhotná?
Nevím, sice, co by mu to pomohlo, když ví, že za chvíli stejně půjdu pryč, ale mám strach...
Děkuju všem za reakce
8. pro 2011 v 19:49  •  čeká miminko, termín má v červenci 2012  • Odpověz  • To se mi líbí
Podle mě tě určitě nemůže vyhodit, když jsi těhotná. Jsi tuším chráněná zákonem.
8. pro 2011 v 19:55  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
Já bych šla na nemocenskou ...
8. pro 2011 v 19:57  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Já bych šla hned na nemocenskou a nezdržovala bych se tam když je vedoufí č...... a jsi těhu tak raději neriskuj a jdu hned zítra přeji hodně štěstí :wink:
8. pro 2011 ve 20:01  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
§53 zákoníku práce říká že:
(1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je:
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

a nemůže dát ani okamžitou výpověď
8. pro 2011 ve 21:30  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Výpověď ti dát nemůže,ale pokud ti dělá v práci peklo,tak bych taky doporučoval neschopenku....teda samozřejmě pokud nejsi ve zkušební době.
9. pro 2011 ve 14:26  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
no s tou výpovědí si myslím totéž, vyhodit tě nemůžou, ale vzhledem k tomu, že máš smlouvu na dobu určitou do června, tak po červnu ti ji nemusí prodloužit, takže bych se informovala rovnou na sociální správě, co vtakovém případě dělat :unamused:
9. pro 2011 ve 14:30  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
ahoj :slight_smile: ,
taky bych to řešila neschopenkou pokud je to možné, ale s prodloužením smlouvy nepočítej.ale ani tak nevadí, protože nárok na mateřskou mít budeš a tím i nárok na zvolení čerpání RD :wink: .
9. pro 2011 ve 14:34  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
Tvůj příspěvek