Mám smlouvu na dobu určitou a jsem těhotná. Co dělat?

lenkabod
15. zář 2014

ahoj, mám v práci smlouvu na dobu určitou, která mi končí 2. 2. 2015, před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Teď nevím, jak postupovat, abych měla nárok na mateřský a následně rodičovský příspěvek. Jsem v situaci, kdy mám odpracovaných pouze 20 měsíců, předtím jsem pouze studovala a žádné zaměstnání jsem neměla. Chtěla bych se tedy poradit, jak se v této situaci zachovat ? Mám jít na neschopenku aniž bych zaměstnavateli řekla, že jsem těhotná nebo čekat do února až mi prodlouží smlouvu ? Předem děkuji za odpověď 🙂

partyzanka91
15. zář 2014

Ahoj počítám že teď jsi někde na začátku. Určitě počkej první tři měsíce a nic neoznamuj. Po překonání 14 týdne kdy končí rizikový trimestr to ale asi už olhlásit budeš muset, navíc to pak může být na tobě vidět a nevím co děláš za práci, jestli se nebudou muset upravit podmínky (pokud taháš něco těžkého nebo děláš s chemikáliema je třeba informovat hned). Samozřejmě pak smouva na dobu určitou končí, mě taky skončila měsíc po tom co jsem proodila Michalku, ale předtím jsem pracovala 2,5 roku takže na MD jsem nárok měla. Musí být odpracovaný 1 rok a to už máš takže MD dostaneš. Rodit budeš v květnu jako já (takyj jsem to před rokem zjistila touhle dobou) a jestli ti smlouva v únoru skončí tak se stihne i ta ochranná lhůta. Rodičák si pak taky můžeš volit a co se týče návratu do práce po RD tak to bude s dítětem těžké ale takových je nás tu víc, to už je to riziko, často se stává že skončí smluva, ruší se zaměstnavatel atd...

P.S. tak jsm se podívala na tvůj statut, koukám že máte termín na den kdy se narodila má holčička, hodně štěstí přeju 🙂