Těhotenství a nástup do práce. Musím to oznámit?

sabinkamichalek
3. únor 2022

Zdravím, prosím o vaše názory zkušenosti, jsem těhotná úplně na začátku srdíčko zatím ještě nebylo, teď k věci... Mám nastoupit do práce musím to zaměstnavateli oznámit, jak to vůbec probíhá když bych to zatajila je nějaký postih? Případně když mě vyrazí ve zkušební době mohu pak jít na tzv. Ochrannou lhůtu? Nebo by byl problém že jsem otěhotněla před nástupem do práce? Opracované 270dni nemám takže vím za nárok na mateřskou nemám, ale ráda bych věděla zda budu mít nárok si vybrat pak rodicak třeba na 3roky aby byl vyšší než 3800,-

mimi1004
3. únor 2022

Oznamovat to nemusíš, není to tvá povinnost. Navíc takhle brzy se může stát cokoli. Těžko ti bude někdo dokazovat, že jsi při nástupu už o těhotenství věděla. Přijít se na to může při vstupní lékařské prohlídce, ale to by se na to lékař musel přímo zaměřit. Rodičák si pak můžeš nastavit přes otce dítěte.

klokanka31
4. únor 2022

@sabinkamichalek Rodičák si budeš moct nastavit sama do 10 tisíc korun měsíčně.

hani_na
4. únor 2022

@sabinkamichalek Ochranna lhůta je pro peněžitou pomoc v mateřství a pokud na ni nárok nemáš, budeš pobírat rovnou rodičák. K zatajení se nevyjadřuji..

sabinkamichalek
autor
4. únor 2022

@hani_na když sem čekala druhého syna v hodily mě ve zkušební době v práci protože sem byla ferova a hned jsem to přiznala , šla sem v ochranné lhůtě na nemocenskou

izzylka
4. únor 2022

@sabinkamichalek rodičák si můžeš dát až 10 000,- což vychází asi na 2.5 roku 🤷🏻‍♀️

polakovakl
4. únor 2022

Nemusíš jim to říkat. Pokud by byla třeba upravit práci ze zdravotních důvodů, počkala bych na skončení zkušebky. Ve zkušební době můžou vyhodit i těhotnou, pak už ne…