Těhotenství ve výpovědní době

rendlik86
26. srp 2018

Ahoj holky, vím, že těchto témět je tu spousta, ale přesto píšu, abych získala odpovědi víc ,,na míru". Od července mi začala běžet výpovědní lhůta, která vyprší v září, tj. budu tam až do konce září. Výpověď jsem dala sama z důvodu špatných vztahů na pracovišti. Jenže co čert nechtěl, už dlouho se snažíme o miminko a pořád nic a najednou jsem v červenci zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem v 6tt, to znamená, že na konci září budu tak v 10 tt. Jak jsem se to dozvěděla, stáhla jsem výpověď, kdy jsem uvedla, že jsem si to rozmyslela. Šéf i nadřízená mi udělali takovou scénu, že jsem to radši ale zase vzala nazpět, že na té výpovědi trvám. Jenže nevím, co mám dělat, na Správě sociálního zabezpečení mi toho moc neřekli, vlastně ještě nemám nic v ruce, nevím termín, takže se nemůžu bavit moc konkérně. Myslíte, že mám nastoupit v říjnu do nové práce, anebo zase (jak blbec a s tím, že bude zase cirkus) vzala výpověď zpět a hned přitom oznámila, že jdu na neschopenku? Gynekoložka mi navíc řekla, že se svými zdravotními problémy (už jsem jednou potratila) můžu jít na neschopenku hned).

rendlik86
autor
17. zář 2018

Ještě takový dotaz, co by bylo lepší, vybrat si ještě před neschopenkou dovolenou, nebo di ji nechat proplatit?

andelka
17. zář 2018

@rendlik86 já jsem si ji nechala proplatit.

marketa11112
17. zář 2018

Dovolenou proplatit a nastoupit na nemocenskou..z te pak na materskou......preci jen v nove praci muzes byt treba jen mesic,vyhodi te..a budes resit to,ze nemas ani praci,ani marodni,nastoupis pak na pracak a tam by jsi mela mene nez marodni.je to riziko.....na nemocenske sice budes mit 6 hodin vychazek, ale jinak klidek pro sebe i mimi, odpocine si,oripravis vybavicku apod...zase neutratis za cestu do prace,pracovni svacinky a pod...

priefi
18. zář 2018

@rendlik86 protoze cssz plati dpn az od 15.dne, prvnich 14 dni (vyjma prvnich 3 prac.dnu) plati zamestnavatel. Pokud bys nastoupila na dpn pozdeji, nez 14 kalendarnich dnu pred koncem pracovni smlouvy, pro zamestnavatele konci pocinost platit dpn dnem ukonceni pracovniho pomeru a Ty bys nedostala nic od skonceni prac.pomeru do toho 15.dne

priefi
18. zář 2018

@rendlik86 rozhodne si ji nechat proplatit

andelka
18. zář 2018

@priefi ale dovolenou můžou proplatit až po ukončení pracovního poměru ne? Když by byla stále zaměstnanec, musela by ji čerpat, tudíž buď bude pár dní na dovolené a pak nastoupí na pn, nebo půjde na pn rovnou a dovolenou jí proplatí potom.

priefi
18. zář 2018

@andelka jakmile bude ukoncena pracovni smlouva, bude proplacena automaticky i dovolena, to ze bude na dpn nic neznamena. Kdyz smlouva se ukonci dohodou,.nebo ze strany zamestnance, prac.smlouva konci k datumu ukonceni dle predem stanoveneho terminu. Vypovedni doba se prodluzuje jen za predpokladu,.ze smlouva byla ukoncena zamestnavatelem formou vypovedi.

priefi
18. zář 2018

@andelka pokud ovsem by vypoved byla stazena a ona by tam nadale pracovala, tak by byla na dpn (dle infa, co napsala), nastoupila by po dpn rovnou na md a po md by vycerpala dovolenou a nasledne by rovnou nastoupila na rd. Uz behem cerpani dovci bude pobirat RP (pokud si ho vyridi), takze to bude jakoby ji dovcu proplatili, ale u zamestnavatele bude evidovana, ze je v te dobe na dovci a pak na rd. O dovcu a rd si musi ale zazadat u zamestnavatele

andelka
18. zář 2018

@priefi jj,to jo, často se dovolená čerpá mezi md a rd.
Díky za obšírné vysvětlení.
Já jsem teď na pn, končí mi smlouva koncem září,ještě mi nějaká dovolená zbyla,takže mi ji proplati.

klarakozak
24. říj 2018

Holky, ve zkušební době jsem otěhotněla,a nechci o to přijít,proto jsem byla na nemocenské do 22.10.2018. dnes resp. 24.10.2018 mi přišel od mého zaměstnavatele dopis, s výpovědí ve zkušební době. Holky poraďte co mam ted dělat? Děkuji

andelka
24. říj 2018

@klarakozak a nemocenská ti skončila nebo trvá? Asi bych šla na ÚP,pokud skončila. Jestli trvá,tak na ní můžeš zůstat. Myslím že jde i na ni nastoupit do asi 7 dní od ukončení pracovního poměru. Jen se to hlásí na pojišťovně,že nejsi zaměstnanec ale v pn.

klarakozak
24. říj 2018

@andelka no nemocenskou mám od doktora a stále mi trvá teda aspoň doufám (nevyznám se v tpm)🤔. Takže mám zajít na pojišťovnu a říct že nejsem zamestnanec?a na úřad práce se mám hlásit? Jinak na co bych měla nárok od Sociální podpory? Mám 5letyho kluka co chodí celodenně do školky. A dalo by se říct,že VÝPOVĚĎ VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ nic (v uvozovkách) zásadního není?🤔🤔

andelka
24. říj 2018

@klarakozak když jsi na nemocenské,tak tě na ÚP nezaregistrují. Takže jen asi na pojišťovnu. Tam vím že za nemocné v ochranné lhůtě platí pojištění stát. Ale nevím jak je to s ní přesně. Zda můžeš na pn zůstat až do porodu. Na socialce těžko říct na každou dávku jsou jiné požadavky.