Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

anetagsxr
18. dub 2017

@andelka Takže by to mělo být v klidu 🙂

absintka19
18. dub 2017

@anetagsxr na rodic.prispevek narok mas.

mouse77
28. čer 2017

Dobrý den,..nevím, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. Smlouvu u zaměstnavatele mám podepsanou na rok- končí mi koncem září 2017. Před tim jsem pracovala jen jako brigádně- při studiu, studium nedokončila, tím pádem se mi to tam nepočítá. Termín porodu mám 30. srpna a jsem od dubna na neschopence. Půjdu tedy rovnou po porodu na rodičovskou dovolenou nebo mám nárok na mateřskou? Děkuji

impipi
28. čer 2017

Nemáš, protože nemáš odpracováno 220 dní v posledních dvou letech (přesněji musíš být účastna na nemocenském pojištění), takže bohužel. Ale myslím, že je tam možnost být ještě 6 týdnů po porodu na neschopence, ale musí se tam změnit diagnoza, že je to v souvislosti s porodem. Tím pádem "ušetříš" necelé dva měsíce a budeš mít lepší peníze, na rodičák budeš muset automaticky na 4 roky, ale je tam nějaká výjimka, bohužel, už se v tom ztrácím..

impipi
28. čer 2017

@mouse77
I když!!!! Od kolikátého jsi na neschopence a smlouvu máš od 1.9.2016?

mouse77
28. čer 2017

@impipi Smlouvu mám od 25.10. 2016 a končí mi 30.9. 2017. Na neschopence jsem od 3.4. 2017

impipi
28. čer 2017

Tak to ti bohužel nedá... ☹

lenoulinkaa
28. čer 2017

@impipi jestli počítám dobře, tak ti to nedá o cca 10 dní.

mouse77
28. čer 2017

@impipi achjo, co se dá dělat.. tak díky moc 🙂 aspon vim..

xpila
29. čer 2017

@impipi Až na to, že to není 220 dní, ale 270... Stejně tak nebude mít RP na 4 roky, ale může si ho díky neschopence zvolit do 7600 Kč.

impipi
29. čer 2017

@xpila jj... to byl překlep, máte pravdu.. ;) a o té neschopence a délkou rodičáku koukám, že si to každý úřad asi vysvětluje po svém.. ;)

xpila
29. čer 2017

@impipi To si nemyslím, stanovuje to zákon, takže si to nemůže vysvětlovat po svém.

vavruse
9. črc 2017

Zdravím, s přítelem jsme se rozhodli, že už bychom se chtěli pokoušet o miminko, ale chtěla bych se na něco zeptat. Jak bych to měla s mateřskou či rodičovským příspěvkem, když jsem zaměstnaná na dobu určitou a to do 31. ledna 2018 a třeba bych otěhotněla právě do toho 31. ledna? 🙂

impipi
9. črc 2017

@vavruse musíte mít odpracováno 270 dní za poslední dva roky, aby jste měla nárok na PPM (mateřskou)

lenoulinkaa
9. črc 2017

@vavruse podmínky na PPM jsou tady... Je tam i o těch 270 dnech pojištění.. Pak je taky důležité nastoupit případně v ochranné lhůtě -
viz odkaz. http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

vavruse
19. črc 2017

@impipi
@lenoulinkaa Děkuju moc, tak těch 270 dní bych měla splnit. Jinak pokud je teď můj zaměstnavatel personální agentura, nebývá s tím nějaký problém?

impipi
19. črc 2017

Pokud za tebe platí nemocenské, tak ne.. ale jak to mají agentury, to opravdu nevim. Ale myslím si, že by toto za tebe platit měli.

lenoulinkaa
19. črc 2017

@vavruse Ono je to jedno jestli to je klasická firma nebo agentura. Obojí musí přihlašovat, platit odvody... Jen nedávají moc smlouvy na neurčito...

petrono
13. lis 2017

Dobrý den maminky,mám prosbu. 17.1.2018 mi konci smlouva,kterou jsem měla na rok. Prodloužena mi nebude a budu v 25tt. Mám jít par dni před ukončením smlouvy na nemocenskou,nebo ji nechat vyprset a poté se zaregistrovat na up(vemou mě)? Tak,abych na tom byla finančně nějak dobre. Díky za info 😉