Těhotná se smlouvou na dobu určitou. Můžou mě vyhodit?

finlay
22. kvě 2011

Ahoj,
chci se zeptat, jak to je, pokud mám smlouvu na dobu určitou, a otěhodněla bych? Když budu ve čtvrtém měsíci a mělo by dojít k prodloužení smlouvy, může mě zaměstnavatel vyhodit? Nebo jaké jsou podmínky, máte s tím někdo zkušenost?
Díky

j.a.n.i
14. led 2014

@lucbednar Papír na mateřskou dáváš bývalému zaměstnavateli, on je povinen k tomu vyplnit přílohu o tvých příjmech za posledních 12 měsíců a celé to odeslat na OSSZ. Jinak mateřskou zaměstnavatel neplatí (krom policie a podobných), tu platí u všech OSSZ.

andy335
15. led 2014

Ahoj všichni 😉 tak já bych tedy také potřebovala poradit od těch zkušenějších!Prosím Vás,jak bych to měla já s PPM,když mam smlouvu na dobu určitou do března,2014?Do kdy NEJPOZDĚJI bych musela otěhotnět,abych se vešla do té ochranné lhůty,180dní? Mockrát děkuji za radu,nějak si to pořád nedokážu spočítat,ale myslím si,že nejpozději teď v lednu,2014 bych musela otěhotnět,je to tak?Nebo lze i později,abych pak měla nárok na PPM

hanule123
15. led 2014

Na PPM máš nárok, pokud jsi za poslední 2 roky 270 dní pracovala (tzn. řádně se podílela na pojištění)...Kdybys odpracované neměla, tak tě bohužel nic nezachrání 😒

andy335
15. led 2014

JJ,vím,pracuji v kuse 3 roky, jen nevím,kdy nejpozději " zadělat " 😉 respektive v kolikátem měsíci už musím být,až mi skončí smlouva (březen 14 ) 😒

j.a.n.i
15. led 2014

@andy335 Tak to máš nejvyšší čas...

terka1979
22. dub 2014

@j.a.n.i jsem na dobu určitou a to jsem nastoupila v unoru a doba mi končí v červenci. Asi jsem těhotna nazačátku, a tak nevím co bude dál. Jestli mi to neprodlouží kvůli tomu, nebo jít na nemocenskou co mám dělat?

aknurim
23. dub 2014

Ahoj holky,potřebovala bych také radu, nějak se v tom ztrácím. Odcházím ze zaměstnání kde jsem byla pět let a rovnou nastupuji do nové práce od 1.5.2014 na dobu určitou na rok. V příštím zaměstnání bych chtěla otěhotnět ale nevím jak to vychytat abych stihla tu ochranou lhůtu 180 dnů na nástup na ppm. Pokud budu mít smlouvu do 30.4.2015 tak kdy bych měla cca otěhotnět? Je tam ještě nějaký termín jak dlouho mám být ve firmě zaměstnána před otěhotněním? Předem velice děkuji za informace. Hezký den všem 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@terka1979 Tak pokud si na začátku, tak jim to nemusíš říkat...

aknurim
23. dub 2014

Ještě těhotná nejsem, řeším kdy se o to mám pokoušet a jestli je třeba mít v nové práci odpracovanou nějakou dobu?

eninna
20. čer 2014

Ahoj holky potrebovala bych poradit jak se zachovat v me situaci.Jsem zamestnana od roku 2010 a smlouva mi konci 31.8.Predpokladam,ze mi zamestnavatel smlouvu neprodlouzi po te co mu ozmamim svoje tehotenatvi.Mam se v zari nahlasit na pracak nebo jit na neschpenku?Slo by o ty liatopadu bych mela nastoupit na materskou.Co bude pro me vyhodnejsi?Nezkrati se mi PPM o tyto dva.mesice,nebo se pocita z predeslych 12. ti odpracovanych?Na PPM bych predpokladam narok mit ze?Moc se v tom nevyznam a budu rada za kazdou radu.

babusku
27. čer 2014

Ahoj všetci,chcem sa opýtať,že som v 4 mesiaci tehotenstva,som už na nemocenskej,na rizikovom,ale stále v prac.právnom vzťahu,lenže na dobu určitú ato malo byť do konca tohoto roku,teda do 31.12.2014.lenže včera pri odovzdávání papieru zamestnavateľovi na peniaze som sa dozvedela,že obnovovali prac.zmluvy a to od 1.7.2014 na ďalší rok,lenže mne už nepredĺžili.Može takto zamestnavateľ zrušiť starú zmluvu a a prepísa´t ju na iný datum?Som myslela,že ak som tehotná,tak som v nejakej ochr,lehote.Dík za info... 😒

domca89
27. čer 2014

@finlay No já to mám teď takhle jako ty, ale ukončení smlouvy v 6tém měsíci. Vyhodit tě nesmí, ale pokud ti končí smlouva, není zaměstnavatel povinen ti ji prodloužit. Takže vlastně skončíš, pokud se vejdeš do ochranné lhůty 180dní, nemusíš se hlásit na pracák a platí za tebe sociální a zdravotní firma, u které jsi skončila, pokud ti to do mateřské ale nevyjde, pak se nahlásit musíš.

janinkapusinka
8. črc 2014

Ahoj,chtela bych se zeptat chytrych a zkusenych zen🙂6let jsem pracovala na dobu neurcitou,dala sem vypoved a ted mam od 16.4.2014 na rok,urcitou.tento mesic jsem prestala dlabat prasky a chceme to s pritelem zkusit,...ted tomu trosku nerozumim,...do kdy nejpozdeji musim otehotnet,abych kc pobirala od zamestnavatele,jake jsou faze,omlouvam se jestli to vsechno pletu dohromady,ale zajimam se teprve kratce.z ceho se mi vypocitaji kc,co budu pobirat a jak dlouho,pro mou predstavu,muzete mi to,prosim nejak ucelene sepsat,abych mela predstavu,jak to cele probiha??moc,moc dekuji

j.a.n.i
8. črc 2014

@janinkapusinka Musíš být ke konci smlouvy cca ve 3. měsíci, aby to v klidu vyšlo a PPM by se počítala z platu za celou dobu u tohoto zaměstnavatele.

jajik63
17. říj 2014

Dobrý den,mám dotaz,mam smlouvu do konce roku ale smlouvu mi budou prodlužovat zase na rok,kdybych otěhotněla třeba dva měsíce po prodloužení bude mi zaměstnavatel povinný platit mateřskou po dobu co mi půjde dál smluva?nebo jak to je?nikdo v okolik nemá zkušenost,děkuji za odpověď 🙂

evulina77
17. říj 2014

mateřskou vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) a nárok na ní máš po odpracovaných alespoň 270 dní během posledních 2 let. Pokud máš smlouvu na dobu určitou, pracovní poměr skončí podle smlouvy. Je tam ještě ochranná doba 180 dní. Pokud nastoupíš na mateřskou (6-8 týdnů před porodem) do této doby, i tak budeš mít nárok na mateřskou...

ellzatilli
15. pro 2014

Chtěla bych se zeptat pokud otěhotním při smlouvě na dobu určitou a pujdu na nemocenskou tak jak to je když mi v průběhu nemocenské skončí smlouva? Předem děkuji

blondynka400
15. pro 2014

@ellzatilli budeš v ochranné lhůtě, takže dál na nemocenské a poté přejdeš na MD (jestliže máš odpracované dny)

ellzatilli
15. pro 2014

To znamená kolik dní musím mít odpracovaných?

fifina86
15. pro 2014

@ellzatilli musis mi 270 dni za posledni 2 roky,abys mela narok na materskou.

mys28
19. pro 2014

Dobry den.
Jen bych se chtela ujistit,ze jsem vse pochopila dobre.Dneska jsem presne 17.tyden a jsem na neschopence.Mam smlouvu na dobu urcitou do 31.12.2014 a samozrejme mi nebude prodlouzena.Na neschopenku jsem nastupovala 5.12.Termin porodu.mam 29.5.2015.Chapu tedy dobre,ze se nemusim hlasit na UP,listek na penize budu dal posilat svemu byvalemu zamestnavateli,jsem v ochranne lhute a materska se mi bude pocitat z posledniho zamestnani?
Predem dekuji za odpoved 🙂

xpila
19. pro 2014

@ellzatilli Nicméně na PPM musíš nastoupit v ochranné lhůtě, nárok není automatický, i když máš odpracováno 270 dní.

mons
31. pro 2014

Ahoj, poradíte prosím???....Mám odpracované přes 3 roky se smlouvami na dobu určitou, TP mám 20.6.15, smlouva mi skončí k 30.6.15. S prodloužením smlouvy nepočítám, ale na co mám nebo nemám nárok, budu si moct zvolit délku mateřské a jak by to bylo později v případě s druhým navazujícím dítkem? Děkuji

lucifereeek
31. pro 2014

@mons nárok na mateřsku mít budeš, pokud máš odpracované 3roky jak píšeš a zvolit si délku taky můžeš, dle mě ti smlouvu asi neprodlouží, tím pádem se po rodičáku už nemáš kam vrátit a pokud bys měla hned druhé, tak nebudeš mít nárok na MD pokud nebudeš mít odpracováno jinde.

alboo
31. pro 2014

@mons já měla něco podobnýho, řekla bych, že nastoupíš normálně na PPM 6-8týdnů před termínen dle toho jak budeš chtít a pak bude navazovat RD - délka se volí dle toho denního vyměřovacího základu, ted nevím, kolik přesně, ale pokud si vydělávala slušně budeš si moct zvolit zda 2, 3 a nebo 4 roky a jak to bude s druhým to nevím 🙂

ela48
9. bře 2015

ahojky chtěla bych poradit. Od 1.3. jsem zaměstnána ale zjistila jsem že jsem těhotná. Může mě zaměstnavatel propustit i ve zkušební době pokud bych mu to řekla nebo mu to raději zatím říkat nemám ?? A ještě jsem se chtěla zeptat za minulý rok mám odpracovaných 9 měsíců, smlouvu jsem měla na dohodu a byla při tom vedena na úp. Předminulý rok jsem ale byla 7 měsíců zaměstnána normálně na smlouvu. Tím pádem asi nebudu mít nárok na md když nemám za poslední dva roky odpracovaných těch 270 dní co je potřeba. Předem děkuji za info

xpila
9. bře 2015

@ela48 Propustit ve zkušební době tě může, to je jedno, že jsi těhotná. Na jakou dohodu jsi minulý rok pracovala? A pokud jsi pracovala, tak jsi zároveň nemohla být vedená na ÚP. Jedině, kdyby sis vydělala max. polovinu minimální mzdy (nekolidující zaměstnání). Za poslední dva roky před nástupem na MD musíš být minimálně 270 dní účastna na nemocenském pojištění, takže záleží na tom, jakou tu dohodu jsi měla.

ratatooy
9. bře 2015

@ela48 no jelikož jsi byla na up tak se ti asi nepočítala práce do nemocenského pojištění takže nesplnuješ tech 270dní,mužeš si to zvolit jedině přes chlapa

ela48
10. bře 2015

@xpila ahojky,jj přesně tak. Byla jsem vedená na pracáku a zároveň jsem měla tu dohodu s tím že si můžu vydělat max. polovinu minimální mzdy. Dá se někde zjistit to nemocenské pojištění??

ela48
10. bře 2015

@ratatooy ahojky,jak myslíš přes chlapa?? O tom jsem nic zatím neslyšela 😲