Tři děti a práce při RD na zkrácený úvazek. Jde to všechno stihnout?

rendulik82
19. únor 2022

Ahoj holky, je tu prosím nějaká maminka, která má tři děti a pracuje při rodičáku? Já mám tři děti ve věku 12 a 8 let a teď 7m dceru a z práce jsem dostala nabídku, že bych mohla pracovat na částečný úvazek. Míru úvazku si můžu zvolit. Ale jde to všechno stihnout? Už teď mám někdy pocit, že x věcí nestíhám, chodím spát po 9hod. Manžel má spoustu svých sportovních koníčku, takže nějaké hlídání v týdnu k večeru nehrozí. Reálně bych mohla pracovat některý večer a víkend. Ale stojí mi to za to?

lennus
29. led 2024

@rendulik82 Ahoj, nemám tedy tři ale dvě děti, ale ráda bych napsala svůj názor. Od roka staršího syna jsem měla vždy nějakou brigádu, od jeho dvou let jsem pracovala dva večery v týdnu, vždy jsem se ale snažila to skloubit, ale abych to zvládala, manžel funguje skvěle, ale pomoc rodiny nemáme, bydlí daleko a on je celý den v práci. Teď mají děti 5 a 10 let a i když je starší samostatný, pracuji týdně cca 20-25 hod. a přijde mi to tak akorát, abych obstarala i domácnost, trávila s nimi čas. Uvědomila jsem si, že pokud muž zajistí finančně rodinu, přijde mi super, když může žena fungovat jako matka, ale taky vím, že to není pro každého a jsou rodiny, které ten druhý plat potřebují. Mně přijde dnešní doba uhoněná, jede se dost na výkon a není to za mě pro ženy úplně přirozené vyrovnávat se mužům.
A taky mě děsí, jak ten čas letí, jak děti rostou a chci být s nimi, ne být uhoněná matka. Pokud tě práce naplňuje a je to odreagování, tak proč ne, ale aby to nebylo na úkor tebe, i my ženy - mámy potřebujeme mít čas pro sebe, nabírat sílu. Naprosto i chápu, že jsou ženy, které se v práci realizují nebo studovaly obor jako práva, medicína, nebo jsou manažerky, majitelky firem, takže makají hodně, ale já se v rodině našla, baví mě být s dětmi, baví mě rodině dobře vařit, nechci je večer odbývat chlebem a co dům dal.
Ale taky jsem studovala VŠ, takže cítím potřebu dělat něco, co mě baví a malinko se realizovat, ale opravdu to skloubit, není to pro mě jediná priorita. Starší je už velmi samostatný, takže pracovat na plno si umím představit, až bude mladší třeba ve třetí třídě. Na druhou stranu jsem typ, co si umí najít zábavu - sport, četba a mám i jiné aktivity.
Přijde mi, že 7měsíční miminko, ale i ti straší ještě mámu potřebují, ale to znamená i mámu spokojenou a odpočatou, ne uhoněnou, takže je opravdu otázka, jak moc máš prostor, umím si představit sebe - zvládat třeba 10hod. týdně takto, třeba i trochu po večerech, tak záleží, jak to máš ty a jak se cítíš. Pokud to finančně nepotřebujete a jsi takto spokojená, asi bych nespěchala. Děti jsou malé jen jednou, ale každá jsme jiná a máme jiné priority. Nebo se domluvit v práci, že to zkusíš na určitý počet hodin a pak se domluvíte, jak dál, kdy navyšovat, firmy určitě raději zaměstnají ženu zaměstnankyni než brát na nižší úvazek někoho z venku. Držím palce!

rendulik82
autor
29. led 2024

@lennus ten můj příspěvek je rok starý.🙂 pracovala jsem brigadne z domu když byl nejmladší rok a v jejich dvou letech jsem se vrátila do práce na 6hod úvazek. Ona šla do jeslí. Je tam spokojená a já taky.🙂 manžel by nás uživil, ale mě každodenní hraní s nejmladší už prostě nebavil. Každá to máme jinak a je fajn, když se nemusí ohlížet na peníze a udělat si to tak jak to sama cítí. Tzn bud být doma s detma, nebo se realizovat v práci či obojí.