Tři děti a práce při RD na zkrácený úvazek. Jde to všechno stihnout?

rendulik82
19. únor 2022

Ahoj holky, je tu prosím nějaká maminka, která má tři děti a pracuje při rodičáku? Já mám tři děti ve věku 12 a 8 let a teď 7m dceru a z práce jsem dostala nabídku, že bych mohla pracovat na částečný úvazek. Míru úvazku si můžu zvolit. Ale jde to všechno stihnout? Už teď mám někdy pocit, že x věcí nestíhám, chodím spát po 9hod. Manžel má spoustu svých sportovních koníčku, takže nějaké hlídání v týdnu k večeru nehrozí. Reálně bych mohla pracovat některý večer a víkend. Ale stojí mi to za to?

michaela_2
19. únor 2022

Jde 🙂

anetka1701
19. únor 2022

3 děti, toho času 7, 5 a novorozenec. Defakto jsem nešla na mateřskou. Šlo to, nelituju 🙂 mala je od roka na pár hodin v jeslích a vše naprosto v pohodě.

rendulik82
autor
19. únor 2022

@anetka1701 a kdy jsi pracovala? Přes den nebo večer? 🙂

lida9
19. únor 2022

ja mam teda jen 2 deti, ale pracuji pri MD i pri RD... neco skolka pro starsi, mimco se mnou ci v DS, chuva, kdyz je neco na dyl a dulezite, zapoji se i tatka... ale je fakt, ze u nas tatka funguje ale tvoje slova o ,, vlastnich sportovnich koniccich,, ve me moc presvedceni o nejake tve podpore v domacnosti fakt nevzbuzuji - spis mi to prijde, ze ty se dres doma a chces do toho jeste pracovat a tatka si bude uzivat sveho volna a svych konicku☹ tak na to bych se vyprdla...

felixfelicis
19. únor 2022

No, pokud by to byla prace na ukor vlastniho spanku, pak by mi to za to nestalo. Zalezi na tom, jake budou tvoje moznosti uplatneni po RD, jak moc si muzes zorganizovat praci, jak potrebujes, jestli aspon ten vikend by hlidal manzel? Kdy byste meli spolecny program jako rodina,kdyz budes o vikendu pracovat? Delam vzdycky neco narazove (s deadlinem, takze kazdy vecer cca 2 hodiny) a je to tak na hrane, ten tyden jde proste domacnost vicemene stranou, urcite bych to nezvladala delat trvale. Minule jsem pracovala i behem spanku nejmladsiho, starsi si hrali, potrebovala jsem to stihnout. Jako narazovka jo, jsem za to rada, ale ten cas chybel jinde.

rendulik82
autor
19. únor 2022

@felixfelicis no právě, a malá nemá žádný režim a zřejmě ho ani mít nebude, jednou spí v kuse 2,5 hod a další dny zase jen 45 min, takže pro mne práce přes den není reálná. Když spí, tak veškerý čas věnuji domácnosti a vaření. Když jsou doma starší, tak samozřejmě dětem. Můj volný čas je nula. O víkendu by pohlídal manžel, ale zatím si nedovedu představit víc 4-5 hod, to je reálné.

rendulik82
autor
19. únor 2022

@lida9 já právě nevím, zda chci pracovat. Bohužel koníčky manžel má a s tím nehnu. A napsala jsi to přesně, já se dřu. 🥴

lida9
19. únor 2022

@rendulik82 v tom pripade moje rada : vycisti si hlavu u svych vlastnich konicku - pekne fifty fifty, tatka ma napr. 5h tydne na konicky, tak si vezmi taky svych 5h na co chces, at se v te dobe tatka postara... kdyz tohle date, tatka pochopi, tak pak zkus teprve pracovat (ale svych 5h konicku si nech ) 🙂

rendulik82
autor
19. únor 2022

@lida9 děkuju 😊🤗

bara88
19. únor 2022

I kdyby to šlo stihnout tak bych to nedělala. Ty myš problém stíhat už teď a manžel může mít plno koníčku? A když už by byl s dětmi tak se tomu říká že je hlídá?jsou to proboha děti jeho stejně jak tvoje ne?

rendulik82
autor
19. únor 2022

@bara88 ano, jsou 🙂 museli bychom nastavit nějaký režim, to je jasnè. Je fajn, že pracovat nemusím, ale můžu, tím pádem je rozhodování snazší.

jinajanna
19. únor 2022

Mám děti 7, 5 a 2 a prakticky jsem nikdy pracovat nepřestala. Dělám po večerech, teď už nejmladší chodí sem tam do školky, tak to už je úplně pohoda 🙂 Práce pro mě neznamená jen peníze, ale je to i můj koníček a zároveň čas, kdy se cítím zase normálním člověkem 😉

misamisenka
19. únor 2022

Mám děti 6r, 3,5r a 20m, pracovala jsem vždycky. Dokud děti spaly přes den, tak se to ještě dalo (a dokud starší chodili normálně do školky). Děti dáváme do dětské skupiny od dvou let (na 3-4 dopoledne to bylo, pak na víc). Jenže to je samá rýmička, lockdown, karanténa atd., takže tam vlastně víc nejsou než jsou. Prostřední mi teď chodí jenom na tři dopoledne, protože po obědě tam nechce spát (on je dost náročňák), nejmladší už spí po obědě jenom někdy. Přes den pracuju po kouskách, když si zrovna hrajou nebo když mají chvíli pohádku, ale moc toho neudělám, většinou jenom urgentní věci. Jinak se v poslední době snažím chodit večer, když jdou spát, do pracovny, kde jsem třeba 2-3 hodiny. Pracovní hovory řeším dost často u vaření, na hřišti a tak. Pracujeme teda z domu oba a máme svoji firmu, chlap se zapojuje, ale dost omezeně. Hlídání nemáme vůbec. Náročné to je, ale dá se to vydržet. Nemáme perfektně naklizeno (bordel máme často) a bez myčky, sušičky, robotického vysavače a Rohlíku bych to těžko dávala. Nedovedu si ale představit, že bych nepracovala.
Máš trochu lepší situaci v tom věku dětí. Já si představuju, že dvanáctileté dítě už je skoro bezúdržbové (beru to podle sebe v tom věku) a osmileťák už tě taky asi nepotřebuje pořád za zadkem.

rendulik82
autor
19. únor 2022

@jinajanna děkuju za odpověď. 🙂

panihk
19. únor 2022

Ano, pracuju a vlastně jsem ani nepřestala, jen asi 2 týdny kolem porodu. Pracuju z domova, to po večerech, plus druhá práce na jedno až dvě dopoledne týdně, tam jsem se teda vrátila cca po roce. Mám hlídací babičky ale, bez nich bych tu druhou práci nedala vůbec. Tu z domova jo, to mě nijak neomezuje.

alpakovo
19. únor 2022

@rendulik82 ano jde to,ale u nas se naplno zapojil i tatinek. A mimochodem, koníčky jsme si zachovali oba dva

michaela_2
20. únor 2022

U nás tedy tatínek naplno vytížen prací a chceme si uchovat i nějaký společně strávený čas jen spolu a spolu s dětmi, takže když pracuji, využíváme pomoc od prababičky, babiček a máme také placenou hlídací tetu.
Na druhou stranu, u nás spoustu času spolkne sportování u starších dětí - pokud by toto odpadlo, toho času by najednou bylo podstatně víc.

Tohle je individuální, pro mě třeba i ta moje práce je částečně krom starostí takový relax od těch rodinných povinností ;) ale dělám práci, která mne baví a mam ji rada.
Pokud bych se měla honit u něčeho, co bych brala jako krádež času s dětmi, tak na to bych se vykašlala, kdyby to samozřejmě nebylo existenčně nutné.

fandysek_1
20. únor 2022

@rendulik82 jako jde to, ale záleží jestli můžeš pracovat i večer. Já teda měla období, kdy jsem musela všechno pozastavit. Neměla jsem na to. Teď se pomalu vracím a využívám chvilky, kdy nejmenší spí nebo pak večer.

palmalaura
20. únor 2022

@rendulik82 Já mám teda jen 2, 2 roky od sebe, pracovat jsem začala vždy když jim byl rok, v případě druhého ještě tou dobou ani jeden neměl školku. Bez pomoci okolí (manžel, prarodiče,...) to podle mě nejde, jen po večerech toho moc nestihnes a navíc se připravís o veškerý cas na sebe, co máš, pokud ti jinak nikdo nepomáhá. To by mi za to nestalo. Pokud bys dokázala najít režim toho, kdo se postará o děti, doporučovala bych zkusit třeba na dva-tři týdny nastavit ten plánovaný režim hlídání, s tím, že budeš dělat něco jiného, jen ať vidíš, jak to všichni zvládáte, a až pak se rozhodnout.

rendulik82
autor
20. únor 2022

@palmalaura taky si myslím, že po večerech toho moc nestihnu. Malá usíná cca kolem 20 hod, ale pak většinou ještě chystám věci pro děti na ráno atd..hlídací babičky žádné nemáme. Manžel samozřejmě také pomáhá večer s úklidem kuchyně, vaří atd..Děkuju za odpověď 🙂

rendulik82
autor
20. únor 2022

@fandysek_1 děkuju. U mě by to šlo jen večer a pak o víkendu.

elsy3
20. únor 2022

Já mám sice jen dvě děti (3 roky a 2 měsíční miminko), ale stále pracuji na zkrácený úvazek. Naštěstí to nemám dáno počtem hodin, ale odvedenou praci, kterou je nutno stihnout každý měsíc do určitého termínu. Dělám v oblasti účetnictví. Někdy je to zahul, zvlast když starší je nemocná a nechodí do skolky, což je ted v zimě téměř porad 😀 ale muž se detem věnuje, v domě bydlí tchyně, co děti kdykoliv pohlida, moje máma si vezme starší na celý víkend k sobě. To je naše velká výhoda, bez toho vím, že by to bylo mnohem náročnější a musela bych pracovat po nocích, večerech. Ale pokud si člověk ten den nějak rozloží, manzel pomůže (vezme děti ven, hraje si s nimi, vykoupe, dá najíst, uklidi), tak se to zvládnout dá🙂 Já jsem rada, ze jsem neodesla po narození syna, jsem ve spojení s dospělými lidmi a řeším jiné věci, než pleny, jídlo, kakani, hračky a diky tomu mi zůstal mi zdravý rozum 😀

rendulik82
autor
20. únor 2022

@michaela_2 děkuju za odpověď. Existenčně to nutné není což je výhoda, že to člověk nemusí tak hrotit. Asi bych se honila, byla ve stresu a to nechci. To mi za to nestojí. 🙂

rendulik82
autor
20. únor 2022

@elsy3 taky dělám v účetnictví, v daňové kanceláři jako asistentka. To máš super, že máš pomoc v okolí, to je velká výhoda. Já nikoho krom manžela na hlídání zatím nemám. Chci pak malou dávat do nějaké dětské skupiny, ale to až bude starší. S tím zdravým rozumem naprosto souhlasím, i když teď u třetího si připadám intelektuálně v pohodě 😂

zara11
20. únor 2022

Holky obdivuju vas, ja mam deti2 a skola a kazde odpo vozeni na krouzky, cekani tam… jsem v patek hotova a o vikendu, kdyz mam trochu hlidani, tak uklid, vareni… po vecerech uz nemam energii, ze bych pracovala, radsi si jdu lehnout 🙈😅🙏

zara11
20. únor 2022

Jeste tedy dodam, ze mam nespaci a vecne rvouci miminko ve dne i v noci 😂😂😂 prvni dcera byla spac, tam bych klido zvladala cely uvazek, pokud bych zapocitala i vikend 😂 ted bohuzel, i kdyz puvodni plan byl pul uvazku po zkusenosti s prvni 🙄 to jsou holt plany 😅🙈

elsy3
20. únor 2022

@rendulik82 Chápu🙂 zas máš dvě větší děti, které se o sebe už zvládnou postarat sami a nepotřebuji celodenní péči a hlídání🙂 to je určitě velká výhoda. Sedmimesíční už musi dávat zabrat, ale když si člověk zorganizuje čas, tak by to mělo být v pohodě🙂 být tebou, v práci bych na nějaký malý úvazek zůstala. Určitě je to taky lepší po návratu do práce, ať už do původní nebo nové. Zaměstnavatel ví, že ženská nesedela jen doma, dokázala dělat více věcí najednou (prace, děti, domácnost), případně se dal vzdelavala a nevypadla úplně z celého pracovního procesu na X let 🙂

bambule17
14. led 2024

Ahoj holky. Mám děti 3.5 roku, 2roky a ted čerstvě čekáme další miminko. Jsem na RD 3.5 roku. Chci se zeptat, jestli je možné pracovat se 3 mi dětmi, třeba s miminem už od útlého věku na zkrácený úvazek? A hlavně, zda to za to stojí....Nejstarší chodí do školky, mladší je se mnou zatím doma. Mám práci, která se rychle se vyvíjí a vyžaduje, abych byla na místě, nemohu pracovat z domova (byla bych sama na sebe, jako zaměstnanec bych musela z místa bydliště daleko dojíždet). Na druhou stranu si můžu pracovní dobu upravit podle sebe. Pere se to ve mně, jsem samozřejmě ráda za další miminko, ale zároveň bojuju s tím, že mi pracovně stále něco uniká a obor se vyvíjí dopředu. I když se stále vzdělávám ale proste nejsem v tom. Hlídání bych na pár hodin měla v rodině, manžel se vrací pozdě večer, do práce dojíždí. Dékuji za názory.

fandysek_1
14. led 2024

@bambule17 to strašně záleží na dětech a také jestli můžeš svojí práci dělat večer. Má děti tři a dělám prakticky stále, ale jen díky tomu, že hodně práce dělám večer. Přes den jsem s dětmi. Děti jsou momentálně 3, 5 a 6 let.

rendulik82
autor
28. led 2024

@bambule17 zkusit to můžeš a sama uvidíš jak to budes zvládat. Hodně záleží jaké to třetí bude, zda bude spát hezky nebo naopak nespat. Teď pracuješ kolik hodin denně?