Týden do konce smlouvy a pozitivní těhotenský test

hanulinka8585
23. črc 2019

Zdravim ve spolek,
dostala jsem se do zajimave situace. Pracovni smlouvu mam do konce cervence. Od srpna mam slibene prodlouzeni smlouvy, ale netusim jestli na rok nebo na neurcito. Navic mi sama vedouci rikala, ze ona sama tam pracovala dobre pul roku, nez ji vubec dali smlouvu do ruky. No a ted to nejlepsi - pozitivni tehutest. Podle propoctu bych mohla byt cca v 7. tydnu. Otazka zni - volat na gyndu ted, nebo az v srpnu. Bylo mi vyhrozovano rizikovym kvuli me znacne nadvaze. ☹☹

mimi1004
23. črc 2019

@hanulinka8585 Zavolej si hned a domluv se s doktorkou.

barcamoravcova
23. črc 2019

@hanulinka8585 Ahoj já bych počkala až budeš mít prodlouženou smlouvu. Přece jenom by ti ji díky těhotenství nemuseli prodloužit a neměla by jsi ani nárok na mateřskou. Mě si na prohlídku v těhotenství pozvala až v 9 týdnu kdy už mimčo bylo lépe vidět. Zkus v práci zvolit a víc se šetři a uvidíš jak to půjde. Držím palce ať všechno dobře dopadne

sudylichozrout
23. črc 2019

@hanulinka8585 rekla bych jim to hned, povazuji to za fer. Pokud s tebou budou chtit prodlouzit smlouvu, znamena to, ze s tebou pocitaji na delsi dobu. A ty bys jim za par mesicu plachla. Pro ne to muze predstavovat i docela velkou komplikaci. A fakt by se mi po RD nechtelo ani vracet do prace, kde vim, ze jsem je fest vysplouchla. Vztahy na bodu mrazu.

nita1984
23. črc 2019

@sudylichozrout souhlas. Udělala bych to stejně

summer2012
23. črc 2019

Já bych počkala...takhle v počátku je vše nejisté a zbytečně přijít o prodloužení smlouvy...

priefi
23. črc 2019

@hanulinka8585 na gyndu zavolej ted a pokud mas mit za tyden prodlouzeni, nic v praci nerikej, dokud nebude treba. Pokud by Ti smlouvu neprodlouzili budes financne hodne ztratna. A fer/nefer jak tady pisou holky.. ono uz je jedno, zda vyberko budou delat ted nebo az bude treba. Pokud dostanes smlouvu, budes moci pracovat nez budes muset nastoupit na dpn, budes mit prvnich14 dni penize na dpn ( vyjma prvnich 3 pac.dnu), jinak jen dokud je platna smlouva, pak bys byla bez penez a az od 15.dne to prebira cssz, budes mit narok na md, pokud by Ti ukoncili prac.slmlouvu ted, asi bys nesplnila narok a po md Ti nabehne narok na radnou dovolenou, na kterou bys bez smlouvy nemela narok. Pokud by byla smlouva na neurcito, tak dokonce se mas kam vratit a pokud bys mela hned i druhe do 3 let, zase bys mela narok na md resp.ppm a opet narok na dovcu. To, ze otehotnis... s tim musi zamestnavatel pocitat.

@sudylichozrout ono pro firmu je jedno, zda by vyberko delali ted, nebo za 2 nebo 3 tydny, kdy by autorka sla na dpn... nebrala bych to jako jobovku. Penize potrebuje a ma na ne narok... proc by poukazovala na to, ze je tehu a oni by beztrestne pouzili diskriminacni jednani? Ano je to diskriminacni, nebyt tehu, dame smlouvy, je tehu, nedame. Z logiky veci neni logicke priznavat ted, ze je tehu

priefi
23. črc 2019

A navic, // jeste neni vyhra, jeste se muze stat cokoli a prijit o praci a nebyt ani tehu... tak tomu ja rikam jobovka... a zamestnavatel by ji pak smlouvu znova nenabidnul, i kdyby tehu uz nebyla.

verusch
24. črc 2019

Zavolala bych k dr domluvila se kdy prijt vetsina dokotru stejne jak v 8tt neobjednava ...a v práci nic nerikala nejsi povinná něco takového hlasit navic mi přijde blbost jim rikat neco co nemas doktorem potvrzeno a na začátku se může stat opravdu cokoliv :/ a byt treba bez mimca a bez prace ne diky ...a pikud sem to pochopila kolegyne cekala na smlouvu delsi dobu od ukonceni předchozí???pokud prijdes do prace po ukonceni smlouvy autimaticky se ti prodluzuje na rok 🙂

vineta
24. črc 2019

@sudylichozrout Takže si má nechat smlouvu neprodloužit, jít na pracák a nechat se hřát pocitem, že byla fér? No nevím nevím.

kmarie81
24. črc 2019

@verusch pokud jí smlouva končí 31. 7. a 1. 8. přijde do práce a bude jí přidělena práce nadřízeným - smlouva se automaticky prodlužuje na neurčito - viz §65/2 Zákoníku práce 🙂...
Určitě bych nic neříkala, jestli s ní už dál nepočítají a pracovní poměr jí skončí dle pracovní smlouvy, ať jde na neschopenku do (tuším 7 dní) to je ještě v ochranné lhůtě - sice nedostane asi zaplaceno prvních 14 dní ale pak už od sociálky normální nemocenskou z vyměřovacího základu z platu ano. A pak jestli splní podmínky pro mateřskou tak i tu. Jestli jí smlouvu prodlouží - tak může jít taky na neschopenku (v době pracovní neschopnosti jí nemůžou vyhodit) a z ní plynule přejít na mateřskou (asi 6-4 týdny před plánovaným porodem), na kterou jakožto zaměstnaná má automaticky právo....

drep
24. črc 2019

Nedokážu si představit, že bych to neřekla, chodila do práce měsíc a pak přišla za tři roky a tvářila se jakoby nic. Ale mně na korektních vztazích v práci záleží a z pozice možného zaměstnavatele bych to brala jako strašný podpás a rozhodně bych to zaměstnanci nezapomněla.

vineta
24. črc 2019

@drep Nemusí se pak přece do práce vracet. Každej nemá takovou finanční peřinu, aby si mohl dovolit přijít o práci v těhotenství.

kmarie81
24. črc 2019

@drep pracuji v HR a neznám zaměstnavatele, který by jí prodloužil pracovní smlouvu, když ví že se v práci už neohřeje, protože shánět záskok na 3-4 roky za mateřskou jde hůř než klasický výběrko na neobsazenou pozici, a navíc co když se záskok ukáže jako schopný a já se s ním pak budu muset rozloučít až se bude vracet po mateřský nebo si ho nechám a jí budu muset platit 2 měsíce výpovědní lhůtě a ještě odstupný.... Je dost možný, že jí to prodlouží jen o rok a pak jí pracovní poměr skončí během rodičáku, ale ona bude mít klid, že má nárok na mateřskou, která se vyplácí cca půl roku a není to úplně nezanedbatelná částka.... lepší je být nefér k zaměstnavateli než k vlastnímu dítěti, kterého tím ošidí o mateřskou... takže bud se zachová nefér ona k zaměstnavateli a neřekne mu o raným těhotenství nebo se zachová nefér zaměstnavatel, který jí neprodlouží smlouvu, protože je těhotná a pro něho tři roky "bezcenná" přestože s ní byl třeba i spokojený....

drep
24. črc 2019

@kmarie81 vím, kolik je mateřská, měla jsem ji v max. Výši. Já nepracuji v HR. Byla jsem teď žádat o místo. S tím, že mám doma půlroční mimino a chci na jeden den, až to půjde, tak to budu navyšovat a druhé plánuji v brzké době, protože je mi 33. Zaměstnavateli to bylo fuk, už předem přislíbil, že až budu těhotná, tak budu dělat jen neinfekční práci a že přes mateřskou klidně můžu mít dpč, ať jsme v kontaktu.

drep
24. črc 2019

@kmarie81 a nestálo by mi to, za zkaženou pověst. Já vím, že jsou pozice, kde je zaměstnanec “kus”, i u nás to tak do jistý míry je, ale zároveň vím, že když půjdu někam žádat o místo, tak budoucí šéf brnke tomu bývalému/současnému a zeptá se, jaká je drep. Zatím si celkem střizlivě myslím, že by o mně šéf neměl říct co špatnýho, ale udělat tenhle podpás, taky by to bylo první, co bych potencionálnímu zaměstnavateli o zaměstnanci já řekla.

priefi
24. črc 2019

@drep tak to mas super, ze jsi mela max.vysi materske, ale kazdy toto stesti nema a ma ji docela nizkou a kvuli ferovosti prijit i o toto... to je na hlavu postavene... taky pracuji v HR a ani bych nemrka a smlouvu bych neprodlouzila... proc jako? Abych na sebe usila bic? Dnes a denne nekdo chodi, ze je tehu... nadrizeni akorat udelaji oci v sloup, jak zamestnankyne odejde z kanclu/mistnosti a tim to hasne... no boze... navic je na zavatku tehu a klidne ji muze byt dobre a muze pracovat x mesicu... tehu neni nemoc a ja jako zamestnavatel budu mit dost casu nekoho hledat... a kdyby mi vypadla kvuli dpn hned na zacatku, tak hledam stejne na rychlo, jakobych neprodlouzila... s tim, ze je to komplikovanejsi s tim, jak pise @kmarie81, ze se hleda zastup.... a povest... tak o to bych se nebala.... je teprve na zacatku tehu, muze rici, ze to nevedela a navic, jak uz jsem psala, // neni vyhra... ja sama mam za sebou sp a kdyz jsem byla tehu (byla jsem na rd), ani jsem nedutala, protoze se mi jednalo o prodlouzeni smlouvy a jeste ze tak, ackoli si me tam vazili, ale vedet, ze dalsich x let neprijdu, tak mi to asi neprodlouzi.... no... a za par dni bylo po vsem... takze asi tak... ted mam platnou smlouvu, druhe mimi a md... a zamestnavatel? Popral mo vse nej a ani nemrkl... s tim se u mladych holek proste pocita

priefi
24. črc 2019

@drep hm... gdpr Ti asi nic nerika, ze? Tato informovanost uz je pase... a myslim, ze to vidis uolne zkreslene... radeji bys zivorila a nemela prachy, ale ha cest... a pak, az bys hledala praci, nestekl by po Tobe ani pes a spokojeny zamestnavatel, kteremu jsi vysla vstric? Hm... kdyby .u i treba nekdo zavolal, tak vis, co by rekl? Hm hm... a kdo to jako je... jo taaaa aha, to je ta, co byla tehu a tim to jasne... tady se na ferovost nehraje... ty zijes ted a tady, ale po 3 letech zariva hvezda vyhasne... a musi zazarit znova jinak banan

kmarie81
24. črc 2019

@priefi no jestli si měla mateřskou v max výši tak je jasný, že nepracuješ jako nějaká dělnice, a potom je asi pravda, že by se na tebe mohli bývalého zaměstnavatele v novém zaměstnání ptát a je jasný, že když ti platí cca 100 tisíc/měsíčně tak pro něho budeš dost cenná ( většina manažerských postů, ale nebývá na dobu určitou, takže ty tohle asi vážně řešit nemusíš) a potom chápu, že s tebou chtějí zůstat v kontaktu i přes mateřskou a rodičák. Ale takových jako ty je na tomhle diskusním foru opravdu málo... A určitě si můžeš dovolit ten luxus pohrdnout mateřskou, ale nejsem si jistá, jestli je na tom paní stejně. Sytý hladovému nevěří a může si dovolit ten luxus dívat se pohrdavě, že krade jablka u silnice... (nebo nejedná fér)

priefi
24. črc 2019

@kmarie81 to asi patrilo @drep 😅 ja o ppm v max vysi si muze jen nechat zdat 😂😂😂

kmarie81
24. črc 2019

@priefi jo promin 🙂

vineta
24. črc 2019

@drep Tak už si to vyjasněme jednou provždy, ať to nemusíš psát v každé diskuzi: jsi skvělá, jsi nepostradatelná, děláš důležitou práci a bereš hodně peněz.

priefi
24. črc 2019

@vineta 👍😂😂😂

sudylichozrout
24. črc 2019

@kmarie81 @drep je lekarka, ne manazerka.

kmarie81
24. črc 2019

@sudylichozrout mě je to jedno... 🙂

sudylichozrout
24. črc 2019

@vineta vis, ze to jako osvc resit nemusim, nicmene ano, kdybych byla pred koncem smlouvy, oznamila bych to a dohodla si jiny zpusob spoluprace. Ted jsem podepisovala s jednim subjektem autorskou smlouvu a rikala jsem jim, ze za 8 mesicu si dam voraz. Vzali to v pohode, pry je to uplne jasne a pochopitelne.
Vis, ja nerada lzu, nerada uvadim lidi v omyl a nerada zneuzivam/vyuzivam situace ke svemu obohaceni. Takze pro me by to byla jasna volba.
A znovu se dostavame k debate, ze asi hodne zalezi na profesi a vztahu k praci. Snadno nahraditelni zamestnanci budou vice kalkulovat, aby o praci neprisli.

vineta
24. črc 2019

@sudylichozrout Ano, protože si to můžeš dovolit- jak svým zaměřením, tak zřejmě i finančně. Kdybys řešila finanční stránku, dělala zastupitelnou práci, věděla prakticky jistě, že ti při úpřímnosti smlouvu neprodlouží, třeba bys měla jiný postoj. A nejde o zneužívání situace, není povinnost hlásit těhotenství, naopak dejme tomu 90% zaměstnavatelů (pochopitelně) smlouvu z tohoto důvodu neprodlouží, i když jinak by prodloužili, samozřejmě nemají stejně tak povinnost prodloužit. Sama bych o něčem takovém hodně přemýšlela a pokud by to neznamenalo nějaké významné finanční ohrožení, jednala bych podle toho, jakou loajalitu bych k zaměstnavateli cítila. Tzn. pokud bych byla v práci spokojená, zaměstnavateli na mě záleželo, chtěla bych se tam vrátit a měla aspoň malej pocit, že by si mě tam nechali i přes těhotenství, byla bych upřímná. Jestli ale zaměstnavatel ani není schopný dát pracovní smlouvu, tak to asi žádnej skvělej job nebude. A jako pocit, žes byla fér, ti (s trochou nadsázky) hladovej krk nenaplní.

sudylichozrout
24. črc 2019

@vineta to nenaplni, ale mozna pomuze naplnit. Povest a jmeno mas jen jedno. Ale mozna na to koukam prilis z toho volnonoharskeho pohledu.

kmarie81
24. črc 2019

@sudylichozrout no nebo může mlčet, podepsat prodloužení smlouvy a až bude mít těhotenskou průkazku, tak to oznámit s tím, že jim klidně podepíše dohodu o ukončení PP, aby si o ní náhodou nemysleli, že jednala nefér... A může klidně odejít středem, nezaměstnaná, bez peněz, ale s vědomím, že ona se na rozdíl od nich zachovala FÉR... oni budou shánět někoho za ní stejně jako kdyby smlouvu neprodloužili nebo jako náhradu za dlouhodobou nemoc a následnou MD a RD a ona příjde o peníze - ale bude ta morálně na výši... 🙂

sudylichozrout
24. črc 2019

@kmarie81 no, pro nekoho je to dulezite. To, ze mas jinak poskladane hodnoty (nerikam, ze spatne), neznamena, ze je ten "fer" pristup k tomu, aby sis z toho delala bzundu. Proste ja bych to vyresila nejak, ty jinak. Fajn. Netreba shazovat ani jeden postup a psat ironicke poznamky o "moralne na vysi".

kmarie81
24. črc 2019

@sudylichozrout já nic neschazuju, jen navrhuji možnosti. Třeba by byl zaměstnavatel taky férový a řekl by jí že žádnou dohodu o ukončení PP sepisovat nebudou, protože je s ní spokojený a rád na ní 3,4 až pět let počká. Jen se mi moc nezdá dobrý radit nějaké jiné (těhotné s nejistou pracovní budoucností) aby finančně ohrozila sebe a svou rodinu, když všichni tady víme, že na prodloužení PP s kartama, jaký má rozdaný, v případě že jim je ukáže, nemá moc velkou šanci.... ptala se na radu - tak sem jí jen odpověděla z praxe.