Vyhazov po rodičovské dovolené, poraďte

83ja
5. zář 2014

Ahoj holky,
potřebuju poradit. Po rodičovské dovolené jsem se měla vrátit do zaměstnání, po celou dobu mateřské a rodičovské jsem chodila do práce pomáhat, ještě o prázdninách jsem mluvila se šéfem, ředitelem, personální, že se mnou od 1. září počítají, že si nemam hledat novou práci, ať chodím ještě přes prádzniny, abych jim zastoupila dovolené, tak jsem chodila, dali mi dohodu o provedení práce s absolutně minimální částkou, ale říkala jsem si tak co, hlavně, že se budu mít kam vrátit...nakonec to dopadlo tak, že místo návratu si mě šéf pozval a otevřeně mi řekl, že buď jim podepíšu dohodu nebo se můžu vrátit za 15 hrubého a že se ke mě budou chovat tak, že stejně odejdu. Odstupné mi dávají minimální a pokud se mi to nelbí, můžu se prý vrátit...vůbec nevím co mam dělat...podporu na pracáku dostanu minimální, protože jdu z rodičovské a práce se s malým dítětem hledá těžko...splácím hypotéku, protože jsem měla v práci vysoký plat a počítala jsem s návratem...díky za každou radu...

banitram
5. zář 2014

Vítejte v reálném českém světe, kde se zákony obchází a ochrana matek nefunguje ... já jsem dopadla stejně. Když jsem se po skončení RD vrátila do práce, oznámili mi, že moje místo bylo zrušeno a mám výpověď, protože zrovna nemají žádné další podobné volné místo ( a to v té době zrovna nabírali další úředníky kvůli rozšíření působnosti). Samozřejmě to bylo hloupost, před mateřskou jsem pracovala jako odborná referentka a zároveň sekretářka a po mém odchodu na mateřskou přijali přímo na mé pracovní místo dva lidi, jednoho na práci referenta a jednu na práci sekretářky. Podotýkám, že jsem byla zaměstnaná ve státní instituci !
Rozhodla jsem se bránit soudně, ale jak už to tady funguje, soud "neměl čas" a tak se záležitost začala řešit až dva roky po podaném návrhu !!!! U soudu bylo řečeno, že na nějaké finanční odškodnění nemám nárok ani kdyby výpověď byla nezákonná, můžu jen trvat na tom, že se chci vrátit zpět. To už samozřejmě ztratilo význam, protože jsem si za tak dlouhou dobu našla jiné místo na dobu neurčitou a opustit ho, abych se nechala šikanovat na původním pracovišti a nechat se zase vyhodit po pár měsících kvůlí nějakým vymyšleným důvodům, to už se mi nechtělo ...
Stejně jako já dopadla i naprostá většina maminek, se kterými jsem se potkávala po dobu RD v parku - vyhodili po rodičáku známou pracující v rádiu, sousedku inženýrku pracující ve strojním závodě, kamarádku ve skladě.....
Asi s tím moc nenaděláte, můžete se jen zkusit soudit ... ☹

babulinkab
5. zář 2014

@banitram napsala jsi to správně...mě taky chtěli vyhodit, pracovala jsem jako účetní.....musela jsem vzít práci ve výrobě

daniellah
5. zář 2014

mě vyhodili ještě před porodem ☹ , pěkně si to napsala banitram

suzanna123
5. zář 2014

@83ja zkus si zavolat na pracák nebo na úřad inspekce práce - měli by Ti poradit nebo je aspoň trochu křísnout... Držím palce, ať si rychle najdeš lepší místo - tady už by to asi stejně nemělo moc smysl 😒

blondynka400
5. zář 2014

@83ja tvoje původní smlouva trvá? Ta spolupráce při byla tedy jenom na DPP?
Nemůžou ti nabídnout pracovní místo za 15 tis když jsi měla třeba 30 tis,na to prostě nemají nárok. Snaží se tě přitlačit a donutit podepsat, to je klasika. Na nic podobného nepřistupuj, buď ať ti dají 2 měsíce výpovědní lhůtu +3 měsíční odstupné (z původního platu) nebo rovnou 5 platů a nebo ať tě zaměstnají za původní plat. Pak ale stejně počítej s tím, že se tě zbaví,možností je spousty, jak to udělat...
Když nebudou chtít a trvat na svém, vem si papíry co ti dávají k podpisu a zajdi s tím na inspektorát práce, oni umí firmě pohrozit (předem bych to zaměstnvateli řekla). Když ne, dej to k soudu, práci ti to nevrátí, ale odstupné ano. Tedy je otázka, kdy ti končila RD, jestli už ano a ty jsi stále nenastoupila a oni to prokážou, že jsi tam nebyla, dá se to brát jako hrubé porušení pracovní kázně a nedostaneš nic.

83ja
autor
5. zář 2014

já jsem stále na RD, až do března. Pouze jsem byl se zaměstnavatelem domluvená, že se vrátím zpět dřív a to 1 září. Bohužel to mi oznámili, že bud opodepíšu tu dohodu nebo se mam vrátit. 15 tisíc hrubého jsem měla základ zbytek byly proize a osobní ohodnocení, což bylo kolem 34 hrubého... Takže mi řekli, že se můžu vrátit, ale budu dostávat pouze základ. Na odstupné mám nárok v hodnotě 3 měsíčních průměrných platů hrubého, nabízejí mi pouze 45 hrubého po mém upozornění, že dle zákona mám nárok na to tříměsíční mi to zvedli na 50 a bud to beru nebo nastoupím za těch 15.
Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Na inspektorát prce jsem volala, tam mi paní oznámila, že co bych chtěla, že 15 hrubého je dost, tak at se tam vrátím...
Vracet se tam samozřejmě nechci, po tomhle jak se zachovali. jinak mě ta práce velmi bavila, těšila jsem se až se vrátím, proto jsem celou dobu co jsem byla na Rd chodila pomáhat...
Výpověd mi dát nechtějí, pouze dohodu. Když jsem poprosila, že chci do té dohody uvést důvod, což oni ze zákona musí, tak mi řekli, že mi žádný důvod psát nebudou...
Právník mi řekl, at se vrátím a dokuentuju si jejich šikanozní chování, aby mě dohnali k výpovědi, že to 100% vyhraju, ale bude to trvat rok dva...
Je strašný, že neexistuje žádná ochrana maminek při návratu do práce...navíc nechápu, že teda maminka, kterou takto donutí k výpovědi nemá nárok na vyšší podporu ze svého bývalého platu. Protože odstupné je minimální a podpora také a jak zjišťuju, tak hledat práci s malým dítětem je taky skvělý...ani se nenamáhají odepsat, že nemají zájem...

blondynka400
5. zář 2014

@83ja jo takto, tak to v podstatě nedělají nic protizákoného, krom tedy té dohody. Navíc máš právo na 2 měsíční výpovědní lhůtu + 3 odstupné. Každopádně mám ale pocit, že odstupné není ze základu ale z průměrného platu, ale já mám na tyhle věci mzdovku, takže to si nejsem jistá. A do kdy máš nahlášenou RD? Do toho března? Jestli ano, tak s tebou nic teď ukončovat nemusí (z jejich strany), ať jste si ústně domluvili cokoliv. Což by byl samo maličko problém vzhledem k novému zaměstnání, tedy pak by pro tebe bylo výhodnější vzít jejich nabídku.
Ad rada právníka. Určitě by jsi 100% nevyhrála, bez problémů se to dá udělat tak, že zaměstavateli nikdo nic nedokáže.....
A ta ochrana, ono v ČR je u to jak to je dost nadstandartní v porování se světem, stejně jako RP a další..... Ono se to nezdá, ale 3 a více let je pro firmu dost šílené držet místo.. Tím tedy neobhajuji chování některých frem. U nás se tedy většina matek taky nevrací, jeden důvod je ten že sami nechtějí, jedna věc je, že nevyhovuje pracovní doba, náplň práce a tak, něco s dětma už prostě nejde dohromady a druhá je ta, že je nechceme my. Ale ke všem se tedy chováme korektně, i když pak povoluji to odstupné, ježí se mi vlasy na hlavě 🤐

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 to já všechno chápu, chápu i to, že mě už nechtějí zpátky, já se tam ani necpu...mě je spíš smutno z toho, že ještě před měsícem jsem byla se všema domluvená, že počítají s mým návratem, zastoupila jsem jim dovolené jak potřebovali, byla jsem tam od 7 od ráno do večera, s hlídáním prcka já naštěstí nemam problém, to je zajištěné. I z toho důvodu, abych o práci nepřišla jsem celou MD a RD chodila do práce, sice na dohodu o provedení práce, ale chodila, aby zaměstnavatel viděl, že mam zájem a abych uplně nevypadla z pracovního procesu. Proto se mi zdá strašně nefér, že mi neřekli dřív, že mě nechtějí, to už museli vědět...a že se ted chovají takto. A ano odstupné je z průměrného platu, ne ze základu...bohužel neexistuje žádná ochrana jak se domoci aspo ň toho na co mám podle zákona nárok...

blondynka400
5. zář 2014

@83ja poslala jsem dotaz mzdovce a toto mi odepsala, takže jsem si o myslela správně 😉

Odstupné ve výši přiznané zákoníkem práce se vždy vyplácí v násobcích průměrného měsíčního výdělku. Průměrný výdělek pro účely výpočtu odstupného se zjišťuje ze skutečně dosažené mzdy a z odpracované doby za předcházející kalendářní čtvrtletí. Například za měsíc květen 2014 se průměrný výdělek zjistí z prvního kalendářního čtvrtletí (leden-březen 2014).

Do dosažené mzdy se nezapočítává jen základní měsíční mzda, ale i všechny příplatky, bonusy, prémie a jiná plnění nad její rámec vyplacené v předchozím kalendářním čtvrtletí. V průměrném výdělku se poměrnou částí zohlední odměny, které zaměstnavatel zaměstnanci vyplatil za delší období (například roční bonus ¼, půlroční bonus ½, atd.).

Pokud by zaměstnanec v předchozím čtvrtletí neodpracoval alespoň 21 dní, použije se tzv. pravděpodobný výdělek. Jde o kvalifikovaný odhad, kolik by činil průměrný výdělek zaměstnance, kdyby býval byl pracoval celé předchozí kalendářní čtvrtletí. Často se pravděpodobný výdělek používá při výpočtu odstupného po dlouhodobé nepřítomnosti zaměstnance (například po rodičovské dovolené nebo po dlouhodobé nemoci).

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 nárok na 2 měsíční výpovědní dobu a odstupné mam ale jen v případě, že mi dají výpověď, to ted nemůžou, protože jsem na RD. Já právě počítala s návratem do práce dřív než za tři roky, proto jsem si nechala vyplacet mateřskou jen do této doby, ted jsem doma vlastně zadarmo, to v práci taky věděli, sice to není jejich starost, ale všechno jsem to dělala, abych se mohla co nejdřív vrátit...takže si ted nemůžu dovolit zůstat doma až do toho března, ale musímsi najít práci už ted

blondynka400
5. zář 2014

@83ja hele u soudu to odstupné vyhraješ, jen je to zdlouhavý proces.....
Bohužel tohle není fér jednání no, to souhlasím. Ale s tím neuděláš nic. Když to řeknu hnusně, tak jsi se jim hodila jako levná pracovní síla.... A třeba s tebou i původně počítali, ale pak jim přišla nějaká levnější lepší varinata. Co je to za firmu? Velká asi ne co?... A česká nebo zahraniční?

83ja
autor
5. zář 2014

je to invelt, bmw autosalon

blondynka400
5. zář 2014

@83ja No to je to co jsem psala v jednom příspěvku. Tak ono strandartně se to řeší tak, že se dá rovnou 5 platů, ale to oni chtít nebudou co? 😝 To ať jim tam jde radši na 2 měsíce makat 😒 A ty máš RD v práci tedy oficiálně nahlášeno do kdy?
Nějak mi přijde, že jestli chceš do práce hned, vem odstupné co nabízejí a najdi si něco jiného... Lepší než nic no.

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 no já už mam strach po nich cokoliv chtít, aby mi neřekli ok, takže tu dohodu rušíme, protože zatím není nic podepsané, takže se asi nemá cenu ani soudit, a můžeš se vrátit v březnu za 15 nazdar...

blondynka400
5. zář 2014

@83ja to je na Jeremiášce co? Při jejich cenách by jim mohlo být pár tisícovek jedno 😝

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka no to nebudou 😀 když mi nechtějí dát ani odstupné dle zákona...to ani nebudu zkoušet, já si to myslela, že mi nezbyde nic jiného než jim na to přistoupit a jít, je to asi to nejlepší no...
oficiállně v práci mam RD do března

blondynka400
5. zář 2014

@83ja pořád jsi neodpověděla. 😀 Ty jsi tedy písemně žádala o RD do 15.3. 2015?

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka jo přesně tam. já tu práci měla fakt ráda, těšila jsem se zptáky, ted tam ani nechci jít podepsat tu dohodu...

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 ano oficiálně píseně jsem žádala o RD do března

blondynka400
5. zář 2014

@83ja koukám my to psaly ve stejnou dobu... Tak jestli chceš někde nastoupit dřív, tak to tě mají v pasti... Hlavně jakmile to zjistí, nedají ti už vůbec nic.... Takže za mne ber co nabízejí, bohužel....

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 no to udělam no...ale je to smutný

blondynka400
5. zář 2014

@83ja no za mne ja na tom nejsmutnější to, že tě tahali za ponožku, že se můžeš vrátit a potom toto.... To já z duše nesnáším.
Každopádně přeji hodně štěstí při hledání nové práce 😉

83ja
autor
5. zář 2014

@blondynka400 díky moc 🙂

johy80
5. zář 2014

@83ja moc mě mrzí, jak s tebou zametli, mě po RD taky propustili a nemohla jsem je dohnat, aby se mi laskavě vyjádřili, jestli se mnou počítají, nebo ne. Bylo to podobné jak popisuje @banitram. Tedy skoro stejné 😠 Mé kamarádky pracující jinde se do své práce většinou vrátily, takže jsem ráda, po přečtení vašich příspěvků, že nejsem sama, komu to nevyšlo. I když po pravdě jsem se tam taky nehrnula 🙄 No a co teď, hledám práci a doufám, že se někomu zalíbím 😝

hojda
5. zář 2014

Tak mám podobnou story od kamarádky. Ta se vrátila do práce po prvním těhu, bohužel při druhém těhu potratila, tak musela do práce, ale hned říkala na rovinu, že chce hned další dítě, tak aby s tím počítaly, že zase asi brzo odejde. Dokonce jí vyšli vstříc a dali jí úvazek na 5,5 hodiny. V práci byla cca měsíc, otěhotněla a hned nastoupila na rizikové. Mateřskou měla docela nízkou, protože jí to počítali z těch 5,5 hodiny, ale říkala si, že až se bude vracet, tak bude ráda, že má zkrácený úvazek. Teď v srpnu se měla vracet po 3 letech, tak to na jaře začala řešit a vše ok, bez problémů, dokonce jí vyšli vstříc, že může zůstat doma na neplaceném volnu až do října, syn jí šel do první třídy, tak se chtěla trošku zaběhnout. Její tchýně dala výpověď v práci (super místo, spojovatelka, prý spojila 3 telefony za den a zbytek si četla časopisy za pěkné peníze). No a minulý týden jí zavolali, že nastoupit může, ale na plný a pokud, ne tak odstupné a nazdar..... Takže tchýně dala výpověď úplně zbytečně a jsou doma obě dvě...... 😠

hojda
5. zář 2014

Web, kde zaměstnanci mohou hodnotit svého zaměstnavatele www.mujflek.cz Není to špatný nápad, tak šířím dál, zatím tam asi těch hodnocení moc není, tak snad se to rozjede. Můžete jim dát aspoň špatné hodnocení.

iivik
5. zář 2014

@blondynka400 dobrý den, mohu se zeptat, co jste myslela tím, že když má paní v teď už asi bývalé práci nahlášený RD do března a chtěla by nastoupit někde dříve - že je v pasti? Děkuji.

white_tie
5. zář 2014

Proto jsem si v práci nahlásila krátkou RD, i když to taky vypadá, že se mnou nepočítají. Měla jsem ji mít do července 2014, tak jsem byla za šéfem a ten mě poprosil, jestli bych ještě nezůstala doma (nedělá mi to problém, protože RD mám do prosince 2014 a chodím na brigádu, kde si vydělám docela slušné peníze - dokonce o něco víc, než u mého zaměstnavatele) a počítám s tím, že v prosinci taky nebude chtít, abych se vrátila. Doufám, že se mě taky nebude snažit tahat za nos a nebude dělat problémy, dá mi v klidu výpověď a odstupné.
A právě proto, že jsem se obávala, že to takhle dopadne (i když mi sliboval, že se můžu vrátit hned po šestinedělí), tak jsem si v práci nahlásila RD radši kratší.

j.a.n.i
5. zář 2014

@iivik No, že nemá nárok se dožadovat dřívějšího návratu do práce.

mysicka_lb
5. zář 2014

Ahojky, je to sprosté, to beze sporu. Já bych se s nima asi zkusila dohodnout, že přistoupím na jejich dohodu, avšak pouze v případě, že mi vyjdou vstříc a nechají mě odpracovat (nebo papírově odpracovat) jeden den přinejmeším za předchozí plat (včetně těch bonusů a prémií). Pak (pokud se nemýlím) bys měla na pracáku nárok na větší podporu, protože už by byl základ, ze kterého ji počítat. Ale nejsem si jistá, poradí @j.a.n.i ?
Druhou možností pak je teďka žádnou dohodu nepodepisovat, nenastoupit, nechat to do toho března otevřené a pak teprve nastoupit a nechat se řádně vyhodit s výpovědní dobou a odstupným (zbavit se někoho jen tak na hrubé porušení kázně nebo podobnou lahůdku zase tak snadné není). Případně nastoupit v březnu a hnedka zrovinka náhodou omarodit, nastoupit už jako těhotná apod. Ta druhá možnost je spíš v duchu "aby jim to neprošlo", ale neřeší ty peníze, které teďka nemáš a potřebuješ☹
Jinak rozhodně bych se ještě postarala o to, aby se o jejich jednání dozvědělo co nejvíc lidí. A pokud se tam děje jakékoli jiné porušování nebo obcházení zákona (např. daňové úniky, část peněz na ruku apod.), hnedka bych je nahlásila na příslušná místa, aby platili jak mourovatí.