Vyhazov po rodičovské dovolené, poraďte

83ja
5. zář 2014

Ahoj holky,
potřebuju poradit. Po rodičovské dovolené jsem se měla vrátit do zaměstnání, po celou dobu mateřské a rodičovské jsem chodila do práce pomáhat, ještě o prázdninách jsem mluvila se šéfem, ředitelem, personální, že se mnou od 1. září počítají, že si nemam hledat novou práci, ať chodím ještě přes prádzniny, abych jim zastoupila dovolené, tak jsem chodila, dali mi dohodu o provedení práce s absolutně minimální částkou, ale říkala jsem si tak co, hlavně, že se budu mít kam vrátit...nakonec to dopadlo tak, že místo návratu si mě šéf pozval a otevřeně mi řekl, že buď jim podepíšu dohodu nebo se můžu vrátit za 15 hrubého a že se ke mě budou chovat tak, že stejně odejdu. Odstupné mi dávají minimální a pokud se mi to nelbí, můžu se prý vrátit...vůbec nevím co mam dělat...podporu na pracáku dostanu minimální, protože jdu z rodičovské a práce se s malým dítětem hledá těžko...splácím hypotéku, protože jsem měla v práci vysoký plat a počítala jsem s návratem...díky za každou radu...

blondynka400
6. zář 2014

@iivik Jani ti odpověděla za mne 😉
@white_tie nahlašování kratší RD je velice ošemetné... Já s tím třeba pracuji, plánuji, když o danou ženu máme zájem, aby se vrátila. Když si nahlasí RD na 2 roky, prostě počítám a plánuji tak, aby se za 2 roky vrátila. Neexistuje že mi řekne, ale já chci být ještě rok doma... Tedy ano, může. Ale jelikož těžko nastoupí, končí s výpovědí a bez odstupného. Od toho se RD hlásí dopředu, aby s tím mohl zaměstnavatel pracovat 😉
@mysicka_lb když máš oficiální odstupné, nemáš na začátku na podporu nárok 😉
Ad to jednání, krom toho že nesplnili ustní slib, oni v této době nic zásadního neporušují.. A to co píšeš jako druhou možnost neřeší to, že potřebuje jít do práce.... 😉

soleilll
6. zář 2014

@white_tie @j.a.n.i Můžu se zeptat, jak vypadá "nahlášení RD" na X let zaměstnavateli? Já totiž nic takovýho neudělala, jen jsem v žádosti o čerpání dovolené bezprostředně po skončení rodičáku zmínila, že dítě dosáhne věku tří let v dané datum. Rodičák mám na 2 roky (což jsem nikomu nehlásila, stejně se to dá každé čtvrtletí měnit, takže nechápu význam) a když nebudu pokračovat v plození, tak "nemám nárok" na to nastoupit do práce dřív než ve 3 letech věku dítěte?

white_tie
6. zář 2014

@blondynka400: já ale chtěla nastoupit a mohla jsem hned po šestinedělí, ale šéf pokaždé chtěl, ať zůstanu ještě doma. Tím, že mi RD končí ve dvou letech malé a mám brigádu to pro mě problém není. Akorát mě vypekl zaměstnavatel - slíbil, že se můžu vrátit hned po šestinedělí a protože "nechci dělat vlny", tak respektuju jeho žádost, abych zůstala s malou ještě doma. Kdybych samozřejmě neměla brigádu, chtěla bych se do práce vrátit hned v tom červenci. Zaměstnavatel věděl, že mám RD do dvou let věku a souhlasil s tím, že zažádám o neplacené volno pouze do toho července 2014, nikoliv do prosince.

blondynka400
6. zář 2014

@soleilll obvykle to právě většina žen dělá tak, že to uvede společně s čerpáním dovolené. U nás se to dělá tak, že když to některá žena nenahlásí, my jí urgujeme. Teoreticky když to neudělá, měla by nastoupit hned po skončení MD. RD poté totiž není automatická. Délka čerpání RP není pro zaměstnavatele důĺežitá. Každopádně jestli jsi to uvedla takto, osobně bych to brala tak, že chceš RD do tří let věku. A tedy návrat dříve ti zaměstnavatel může umožnit, ale nemusí.

white_tie
6. zář 2014

@soleilll: já musela v práci "požádat" (sepsala mi to účetní a já to jen podepsala) o neplacené volno do (datum) z důvodu rodičovské dovolené a péče o dítě narozené tehdy a tehdy. Od nich tam bylo napsáno, že s neplaceným volnem souhlasí a podpisy mě a zaměstnavatele.
Pak jsme vlastně podepisovali prodloužení a to mělo stejnou podobu jako první "žádost".

blondynka400
6. zář 2014

@white_tie můžu se jen tak ze zvědavosti zeptat kam by jsi dala dítě? 😕
Já to nemyslela přímo na tebe, asi jsi proto měla své důvody. Spíš všeobecně, že se to pak může prot ženě docela snadno obrátit.

white_tie
6. zář 2014

@blondynka400: Manžel přišel bohužel asi pět dní po narození malé o práci (neprodloužili mu smlouvu) a byl by s malou doma on.

blondynka400
6. zář 2014

@white_tie tak to pak jo, to pak chápu.... Tak ať si pak nevymyslí ještě další věci a můžeš nastoupit 😉

soleilll
6. zář 2014

@blondynka400 @white_tie Děkuju za odpovědi. No, možná to bude v lednu zajímavý, možností je víc, ale nejhorší by bylo, kdyby mi skončil rodičák, další potomek by se nezdařil a zaměstnavatel by odmítl můj nástup po 2 letech. Další rok bychom se asi chodili pást... Je pravda, že já záměrně nikde neuvedla slova jako "žádám o..." nebo "hlásím, že mám požádáno o...", protože ani teď nevím, co bude, natož hned po mateřské...

vilibalda
6. zář 2014

@blondynka400 Možná se pletu, ale není v zákoně něco, že zaměstnavatel musí vyhovět žádosti o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte? Takže když si dá někdo 2 roky a pak si požádá o další rok, musí zaměstnavatel vyhovět. Jak to děláte, pokud po 2 letech, chce žena prodloužení RD? Na základě čeho ji dáte výpověď bez odstupného?

blondynka400
6. zář 2014

@soleilll no jo, ale to je chyba zaměstnavatele, že si toto nepohlídal.... Na druhou stranu ale i tvoje, protože to je tvoje povinnost. Protože ty RD "schválenou" nemáš, máš nemoluvené abscence, což je hrubé porušení pracovní kážně (tohle je čistě teoretická verze). Jestli to dobře chápu, ty se chceš ve 2 letech dítěte vrátit?
@vilibalda to ano. Já to napsala maličko nešťastně, myslela jsem to spš obráceně.... Každopádně musím přiznat, že když se toto stane a dotyčná nám proto neuvede závažné důvody, proč mění své rozhodnutí a není pro nás životně důležitá ,pro nás to obvykle znamená nějaké náklady, prostě skončí s výpovědí a bez odstupného. Jde to bez problémů, jen člověk musí vědět jak 😅 Není to ale častý případ, máme i program pro ženy na MD/RD a je to docela vymakané, když chtějí 🙂

j.a.n.i
6. zář 2014

@vilibalda Ano, prodloužení je automatické, to zaměstnavatel umožnit musí, zkrácení ne.

j.a.n.i
6. zář 2014

@soleilll No, v ideálním případě dopis s textem cca: z důvodů prohloubení péče o dítě žádám dle paragrafu 196 zákoníku práce o rodičovskou dovolenou do dne XY. Ale jinak pokud konec neuvedeš, tak se předpokládá, že chceš do 3. let dítka a tedy ti dřív nástup umožnit nemusí.

soleilll
7. zář 2014

@blondynka400 Neomluvená absence - to zní dost drsně. Pokud do té doby neotěhotním (to bych šla hned na rizikovku), dalšího potomka už mít nebudu, tak bych se chtěla vrátit nebo se o to pokusit. Se zaměstnavatelem jsem to zatím vůbec neřešila a má za mě "záskok", který ovšem taky plánuje rodinu - v ideálním případě se vystřídáme, ale ani to nemusí vyjít hned. Rodičák mám na 2 roky (kvůli žádosti o hypotéku jsem nemohla mít nižší částku a ani jsem nechtěla), takže potom bych byla doma zadarmo, což opravdu s rozpočtem nezvládneme. Samozřejmě možností je brigáda, ale zase problém s hlídáním... Už jsem off topic.
@j.a.n.i Má smysl tenhle dopis psát teď, víc než rok po nastoupení na rodičák? (Samozřejmě bych tam chtěla uvést do 2 let věku dítěte...)

blondynka400
7. zář 2014

@soleilll za mne nemá.... Ten záskok za tebe má smlouvu na dobu určitou jako zástup za MR/RD? A víš na jak dlouho? Každopádně vzhledem k tomu, že už až zas tak tolik do druhho roku nezbývá, já bych to se zaměstnavatelem začala řešit, aby věděl, že se fakt chceš vrátit... 😉

j.a.n.i
7. zář 2014

@soleilll Nemá... aktuálně máš jedinou šanci a to se zkusit se zaměstnavatelem domluvit, silou nic nezmůžeš. Nebo to neřešit a najít si jinou práci a paralelně nastoupit do ní a v původním zaměstnání být stále na RD.

soleilll
7. zář 2014

@blondynka400 Chtěla bych se vrátit, pokud do té doby neotěhotním - s tímhle za šéfem ale nemůžu přijít, když to není na stopro. @j.a.n.i Silou nic řešit nechci, někdy se s nimi rozumně domluvit dá, tak uvidím. Záskok měl původně smlouvu na rok, ale (prý) podle zákona, když další den přišla normálně do práce, prodloužila se jí na neurčito. Nevím to přesně, ale obávám se, že tam není na určitou dobu. Samozřejmě si to ověřím, to není problém. Vím, že chce rodinu, takže i její odchod je jen otázka času. Každopádně díky moc za infa.

blondynka400
7. zář 2014

@soleilll no to je blbý, to je fakt, tohle mu říct nemůžeš 😀
S tou dobou určitou a neurčitou ano máš pravdu, je to takto. Jestli jí to prodloužení doby určité nedali včas potom to odmítla podepsat, má orpavdu dobu neurčitou. Jestli si to nepohlídali, tak to je dost blbý. 😒
Tož hodně štěstí.

83ja
autor
9. zář 2014

@blondynka400
ahoj, tak já nedostala odstupné, ale odchodné, je v tom pro mě nějaký rozdíl, nevíš? asi ne co...

a holky nevíte některá jak je to ted s pracovním úřadem? budu mít vůbec nárok na podporu?

blondynka400
9. zář 2014

@83ja odstupné a odchodné je rozdíl. V případě odstupného by jsi rozhodně první 3 měsíce na podporu nárok neměla, právě na to je to odstupné.... Při odchodném už teoreticky ano. Ale vzhledem k tom, že jsi byla na RD a pobírala RP, dle metodiky úřadů práce budou brát jako tvůj "pracovní poměr" RD, tedy by ti měla náležet částka cca 3,5 tis. Jako myslím si, že to takto je, ale tyhle věci už jsou maličko mimo mé kompetence.

soleilll
8. lis 2014

@j.a.n.i @blondynka400 Holky, dovolím si zeptat se vás na aktuální situaci. Zaměstnavateli jsem na osobní schůzce oznámila, že bych se chtěla vrátit do práce po 2 letech (za 3 měsíce). Šéf si datum zapsal, ale k mému překvapení mi taky sdělil, že firma na tom není dobře, že plánují propouštění (víc, než 1 člověka) a abych počítala s tím, že tam pravděpodobně moc dlouho pracovat nezůstanu. Jinak že ale vyhoví liteře zákona a vrátit se můžu. Vztahy tam byly vždycky dobrý, nechce se mi na ně hrát nějakou levárnu, ale hledat práci přímo z RD je dost složité. Radši bych aspoň pár měsíců dělala, abych se dostala do procesu a počkala si na výpověď (a odstupné), které se teoreticky můžu i vyhnout. Měla bych informaci, že chci nastoupit zpět už po 2 letech (na čem jsme se ústně domluvili), radši poslat ještě písemně, kdyby něco...?

blondynka400
8. lis 2014

@soleilll souhlas, že je lepší nastoupit, nikdy nevíš, jak to nakonec dopadne a určitě tim o nic nepřijdeš.... Na jak dlouho sis původně žádala o RD?

soleilll
8. lis 2014

@blondynka400 Právěže ofiko jsem do práce nic nehlásila. Jen jsem při žádosti o dovolenou po skončení mateřské napsala, kdy bude mít dítě 3 roky - viz výše. (Nikde nebylo formulováno, na jak dlouho mám rodičák.) Proto se bojím, že i přes dobrý vztahy by nemuselo stačit, že jsme se ústně dohodli na nástupu po 2 letech - aby mi v lednu neřekli, že počítali se 3 rokama...

blondynka400
8. lis 2014

@soleilll no já už mrkla nahoru do diskuze, že jsme to spolu řešily, jen jsem si to nepamatovala 🙂
No díky tomu, že je to s tebou jak to je, asi bych to nechala. Teoreticky ještě můžeš poslat dopis, s tím, že dle ústní domluvy ze dne xx ukončuješ RD ke dni yy a od následujícího pracovního dne počítáš s nástupem do práce a jednu kopii od nich chtít potvrzenou. Vzhledem k dobrým vztahům bych do toho ale asi nešťourala a nechala to být...

soleilll
8. lis 2014

@blondynka400 Souhlasím, nechci zbytečně prudit. Se šéfem se uvidíme ještě jednou pár týdnů před návratem, tak pokud by bylo něco v nepořádku, můžu mu to oznámení zrovna předat. Vrátit se chci a vydržet tam co nejdýl, i když je možný, že na stole hned najdu výpověď... Nebo taky ne. 🙂

cbabu
8. lis 2014

@83ja dopadla jsem.úplně stejně az na to ze ja se vrátit nemůžu a pokud nepristoupim na dohodu a budu dělat problémy jako.ze chcú výpověď tak tu výpovědní dobu budu škrábat zdi 🙂 moje prac pozice zanikla ale bude na ni zůstávat záskok.za kolegyni B-) a druhe mateřské taky dobrý že. Upozorňuji ze jsem asistentka ředitele.Ne malířka pokojů což by odpovídalo těm zdem 😀 Teď jen doufáme ze do 4.1. otehotnime polozim tam neschopenku at si zdi skrabou sami a nazdar .... jooo kéž by 🙂

j.a.n.i
9. lis 2014

@soleilll Akorát že ti oznámení bude k ničemu, protože to, že jste se o tom ústně bavili nijak nedokážeš a pokud ti oni na tvé písemné ohlášení napíší, že nesouhlasí, že máš nahlášeno do 3 let, tak s tím nic nenaděláš. Aby ti to k něčemu bylo, tak bys to potřebovala mít formulované jako dohodu o dřívějším návratu a tohle mít šéfem podepsané.

soleilll
9. lis 2014

@j.a.n.i Díky za info. Jenže já nic nahlášené nemám, pokud se budeme bavit od formulacích... Každopádně kdyby to udělali, jak píšeš, nemohla bych teď nastoupit, ale vyhodit by mě mohli nejdřív za rok.

j.a.n.i
9. lis 2014

@soleilll Pokud si nic nenahlásila, tak se ze zákona předpokládá, že chceš do 3 let, tedy nahlášeno máš. A ano, mohli by tě vyhodit nejdřív za ten rok, ale zas by je to teď nestálo peníze.

amallie
8. pro 2014

@j.a.n.i ahoj, chci se zeptat, nevěděla bys, z čeho se počítá podpora z nezaměstnanosti, když po RD dostanu ihned od zaměstnavatele výpověď? (nadbytečnost). Budu doma tři měsíce na překážkách v práci (výpovědní lhůta 2.1.-31.3.) a pak dostanu 3 měsíční odstupné….. předtím jsem byla na RD, tudíž neměla příjem. Děkuju