Výpověď během rodičovské dovolené. Poradíte, prosím?

pagulka09
11. kvě 2021

Hezký den, dokázal by mi někdo poradit?
Rodičovská dovolená mi končí 30.9. Smlouvu u stavajiciho zaměstnavatele mám na dobu neurčitou. Do této práce se vracet nebudu. A od 26.8.2021 budu nastupovat jinam na HPP. Dotaz zní, jak a kdy podat výpověď u stávajícího zaměstnavatele? Vztahuje se na mě výpovědní lhůta 2 měsíce, když spotřebuji ukončit pracovní poměr dříve než mi končí rodičovská dovolená?
Druhý dotaz: Rodičovský příspěvek lze docerpat i když budu zaměstnaná na HPP? Původně jsem si chtěla rodičovskou prodlužovat na 4roky,tak ho mám rozpocinaty na ty 4roky.

Děkuji moc

hejluc
11. kvě 2021

Žádala jsem o ukončení dohodou ke konkrétnímu datu. Rodičák ti může běžet dál, ale nevím, zda může dítě chodit do školky, dřív tam bylo omezení.

marcicek84
11. kvě 2021

@pagulka09 zavolej zamestnavateli a domluv se s nim,ten bude rad,ze ti nemusi drzet misto,myslim,ze dohodou k nejakemu datu by to bylo idealni,ale myslim,ze to muzes resit sz ke konci toho nahlaseneho 4 leteho rodicaku.

lenickakl
11. kvě 2021

@hejluc omezení je do dvou let věku dítěte

malenka3
11. kvě 2021

Nejlepší je se domluvit v práci na ukončení pracovního poměru dohodou. Pak to může být k jakémukoliv datu, které si zvolíš.
Pokud byste se nedohodli, pak je možná výpověď z tvé strany, tam ale musíš počítat s výpovědní lhůtou dva měsíce. Ta běží až od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém si podala výpověď. Pokud tedy ti končí rodičovská dovolená 30.9., tak musíš kdykoliv do 31.7. podat písemnou výpověď a výpovědní lhůta a s ní pracovní poměr končí 30.9.
To znamená, že do 31.7. máš dost času se s nimi pokusit domluvit na tom ukončení dohodou, když budou dělat problémy, podáš výpověď.

Pokud nastupuješ koncem srpna někde jinde, tak to nevadí, že máš ještě RD někde jinde, ten souběh je v klidu. Jen bys teoreticky dle zákoníku práce měla žádat o schválení druhé práce svého prvního zaměstnavatele, pokud by oba měli stejný předmět činnosti (pokud stejný předmět činnosti nemají, nemusíš to řešit, nikoho se ptát nemusíš). Pokud by ses tomuhle úplně chtěla vyhnout (tedy žádat o to svolení, kdyby stejnou činnost měli), tak by sis měla zařídit ukončení pracovního poměru dohodou dřív (tedy nejpozději k 25.8.). Pokud by ti to nedovolili, musela bys tedy končit výpovědí už k 31.7., abys byla v klidu. Potom tedy nutné podat výpověď do 31.5.

Rodičovský příspěvek můžeš brát dál, jak chceš, žádné omezení na hpp jinde není.

pagulka09
autor
11. kvě 2021

@hejluc díky, omezení je myslím jen do dvou let.

pagulka09
autor
11. kvě 2021

@malenka3 Moc děkuji za vyčerpávající odpověď🙂
Takže jestli jsem to dobře pochopila, můžou mi běžet i dvě smlouvy na HPP zároveň? Nejsou ve stejném oboru.
A pokud by zaměstnavatel nepřistoupil na ukončení dohodou a podala bych výpověď s výpovědní lhůtou do 31.7. ,tak co potom těch 26. dní než nastoupim do nové práce.Musela bych se nahlásit na ÚP?

malenka3
11. kvě 2021

@pagulka09 ano, můžou běžet dvě, pokud nemají ten předmět činnosti stejný.
Pokud skončíš 31.7., ale nadále pobíráš rodičovský příspěvek, jsi v klidu a nic řešit nemusíš, protože zdravotní pojištění, které je jediná věc, co musíš řešit, ti platí z titulu pobiratele rodičovského příspěvku stát.
Ale doporučuji, pokud by k tomuhle došlo, dojít si pak v září nebo říjnu na zdravotní pojišťovnu, nebo tam zavolat, že to tam máš dobře hlášené. Protože by se teoreticky mohlo stát, že jak tě tvůj první zaměstnavatel odhlásí na zdravotní pojišťovně po té výpovědi, že ti to chybně odhlásí celé (tedy RD i RP) a oni tě vyhodí z té kategorie státního pojištěnce. Tak jen to tam v září zkontrolovat, že ten srpen pobíráš rodičák a že jsi stále státní pojištěnec.

j.a.n.i
11. kvě 2021

@malenka3 Tak zaměstnavatel to neodhlásí chybně, on nemůže vědět, zda pobírá RP, takže on zcela správně nahlásí ukončení RD a pochybuju, že tam někdo to pobírání RP nahlásil... je její povinností po konci PP nahlásit správný stav.

malenka3
11. kvě 2021

@j.a.n.i pokud pobírá rodičovský příspěvek zaměstnaná ženská, odhlásí prý pobírání rp zaměstnavatel, pokud je mu to známo (odhlašuje RD nebo RP podle toho, co nastane později). Už jsem se setkala ale s tím, že to nejedna ženská měla blbě, protože při tý odhlášce odbouchli na ZP ten status celej v domnění, že ruší RD i ro
RP a ženská tam pak měla "díru". Je vcelku jedno, jestli to udělal zaměstnavatel nebo nějaká úřednice na ZP blbě, gró mého sdělení bylo, ať si to na pojišťovně ověří pro jistotu, že to má správně. Ona po konci pracovního poměru nic hlásit nemusí, pobiratel RP bude nadále a konec pracovního poměru za ní hlásí zaměstnavatel, takže zákonnou povinnost paní mít žádnou nebude.

pagulka09
autor
11. kvě 2021

@malenka3 Super, moc děkuji za skvělou odpověď🙂

j.a.n.i
11. kvě 2021

@malenka3 Ale bude, neb nemá zaměstnavatele, takže povinost hlásit změnu je na ní.

malenka3
11. kvě 2021

@j.a.n.i a jakou změnu prosimtě? Ukončení pracovního poměru a rodičovské dovolené je oznamovací povinností zaměstnavatele. Jiná změna u paní nenastane.

j.a.n.i
11. kvě 2021

@malenka3 A ona snad nahlásila že je osoba pobírající rodičák? To totiž nikdo nemá povinnost pojišťovně nahlašovat, ano, pokud to ona nahlásila, tak už to povinost nahlašovat nemá.

malenka3
11. kvě 2021

@j.a.n.i vím já? To si musí zjistit případně, jak ji hlásil zaměstnavatel. Moje účetní třeba hlásila mojí pojišťovně obojí, protože to věděla. Právě proto paní říkám, ať si to pak ověří, jak to na té pojišťovně má, aby tam neměla díru.