Výpověď, odstupné a nárok na dovolenou

gaston05
29. zář 2017

Dobrý den, maminky. Prosím o radu. Dnes jsem dostala v práci výpověď - můj zaměstnavatel ukončil podnikání. Je zde klasická výpovědní lhůta, plus 3 měsíční odstupné. ALE!!!Vzhledem k tomu,že jsem se pohybovala ve školství, tak svou celou dovolenou jsem vyčerpala o letních prázdninách. Celkem 25 dnů. Zaměstnavatel nám dnes zdělil, že vzhledem k tomu, že jsme k počtu odpracovaných měsíců v tomto roce "přečerpali" dovolenou, bude nám krátit odstupné o dny dovolené za oněch 5 měsíců - 2 měsíce výp. lhůta a tři měsíce s odstupným platem. Můj dotaz tedy je: Má na to zaměstnavatel nárok?? Všude se jen píše, že mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené, i během výp.lhůty i měsíců s odstupným, ale když už mám vlastně vyčerpáno.??A pokud to dobře počítám, tak výp.lhůta je v mém případě, říjen, listopad. A odstupné budeme dostávat za prosinec 017, leden 018, únor 018. Takže vlastně naběhne ještě i další dovolená za dva měsíce z nového roku 2018. :((( Moc se omlouvám za zmatečný popis situace, ale vůbec se v tom nevyznám 😲 Snad je to aspoň trochu srozumitelné. Moc děkuji za rady, Romana 🙂

marcicek84
29. zář 2017

Já si myslím, že pokud dostaneš výpověd, tak máš k tomu datu nárok na poměrnou část dovolené, tedy pokud jsi tu poměrnou část vyčerpala, tak má na to nárok. když bereš odstupné, tak ti žádná dovolené už neběží...

z_kopretinka
29. zář 2017

@gaston05 odstupné se počítá sice jako třeba 3 měsíce, ale nenapočítává se jako další doba práce. Co se týče dovolené, tak záleží k jakému datu je výpověď dána. V případě, že dojde k přečerpání dovolené, má zaměstnavatel právo strhnout částku odpovídající přečerpané dovolené. Pokud tedy pracovní poměr končí k 30. listopadu a nárok na 25 dní je za celý rok, pak opravdu je dovolená přečerpaná.