Výpověď pro nadbytečnost po RD. Jak se můžu bránit?

mikijana
26. led 2011

Prosím o radu,zaměstavatel se mě chce zbavit a nabídl mi rozvázání pracovního poměru dohodou + 3 měs. odstupné a nebo klasickou výpověď pro nadbytečnost s 2 měs. výpověď. lhůtou a 3 měs. odstupné. Já se přikláním ke výpovědi, ale jedná se mi o to, abych tam nemusela ty 2 měs. chodit dělat nějakou podřadnější práci, jak on si představuje. Lze se proti tomu nějak bránit, jaké argumenty mohu na něho vytáhnout? Vím, že se to dá udělat i tak, že mi za ty 2 měs. ve výpověď. lhůtě dají 2 zprůměrované platy a já mohu zůstat doma.
Děkuji Jana

vojtisek2007
26. led 2011

@mikijana no ono hlavně jestli ukončíš prac.poměr dohodou a nemáš další práci a půjdeš na úp, budeš jako uchazeč znevýhodněna oproti těm, kteří dostali výpově´d...jsou tam nižší procenta podpory - normálně uchazeč dostává 65% a snižuje se mu postupně na 45%, ty bys dostala rovnou těch 45% průměrného měsíčního čistého výdělku.

puckal
26. led 2011

Pokud bude dohoda- z org. důvodů nebo výpověd z org.důvodů- pro ÚP stejné, nárok na 65% 2měs, 2 měs 5%, 1 měs. 45%. ale bude posunuta výplata podpory v nezaměstnanosti o 3 měsíce= o odstupné. Aby se výdělek pro podporu počítal z výdělku v nazěmsnání, je nutné po RD na chvíli opravdu nastoupit. Jinak bude nárok minimální, tj. z náhradní doby. Aby jsi tam ty 2 měsíce nemusela, to je na firmě, on to může udělat, ale v žádném případě nemusí. Pokud ti jde o peníze, tak bych vzala výpověd z org. důvodů- v tu chvíli budeš mít 2 měsíce příjem + 3 měsíce odstupné + 5 měsíců podporu 😉

mikijana
autor
26. led 2011

kdybych teda zaměstnavatele přesvědčila, že mi dá ty dva platy ve výpovědní lhůtě a přitom bych byla doma tak by se mi podpora počítala z toho a bralo by se to jako kdybych je odpracovala?logicky když mi dává výpově´d pro nadbytečnost tak by tam práce neměla být, já se stanu pro něho překážkou a on by mi měl zaplatit a já zůstat doma?
ještě mi navrhuje zkrácený úvazek, je to vůbec možné ve výpovědní lhůtě?nemá to pak vliv na odstupné?
na dohodu nechci jít, jelikož bych přišla vlastně o dva platy a pak bych na pracáku brala to minimum jak píšete

mikijana
autor
26. led 2011

puckal: teď jsem se v jiné diskusi dočetla, pokud jsem v posledních 3 letech odpracovala 12 měs. , což by mi sedělo, jelikož jsem měla dvouletý rodičák, tak mám nárok na podporu v případě dohody pro nadbytečnost jako kdybych dostala výpověď pro nadbytečnost, počítá mi ÚP podporu z toho výdělku?byla jsem v domění, že, když přistoupím na dohodu tak po odstupném dostávám z ÚP jen ten min.průměrný výdělek?

puckal
26. led 2011

@mikijana promin, nevšimla jsem si 2 leté RD. Ano tak to budeš mít i tak odpracováno. Počítá se to z výdělku ze zaměstnání. Ohledně těch 2 měsíců...opravdu může chtít at tam chodíš. Nebo tě nechá doma ale se sníženou mzdou....to dělají velké firmy že jsou lidi třeba doma za 60% po dobu výpovědi, nebo nějak tak. Zkrácený úvazek nevím, jak by se projevil do podpory, nejsem účetní. Ta to počítá za poslední uzavřené období. Dokonce někdo dá dohodu plus 5 platů odstupné.

mikijana
autor
26. led 2011

no zkusím ještě jako poslední variantu dohodu aspoň se 4 měs. odstupným, kdyby to nevyšlo být doma po dobu výpovědní lhůty, tím bych ztratila jenom ten měsíc, díky moc za rady, jsem opět o něco chytřejší🙂

mikijana
autor
27. led 2011

ještě mám prosím dotaz v případě dohody z organizačních důvodů-mám před sebou evidenční lis důchod.pojištění a za rok 2008 jsem byla od 1.12.již na mateřské počítá se tato doba jako odpracovaná? na pracáku mi řekli, že musím mít v posledních 3 letech odpracovaných přesně 12.měs. , malá se narodila 27.1,2009 a já nastoupila 1.12.2008 na mateřskou
v případě výpověďi z nadbytečnosti, kdybych se domluvila se zaměnstavatelem, že tam ty 2 měs. ve výpovědní lhůtě nemusím chodit a proplatí mi to, jak se to pak počítá ÚP?

puckal
27. led 2011

@mikijana ahojky, peněžitá pomoc v mateřství se počítá jako doba důchodového pojištění. Jen rodičák by jsi měla mít na evidenčním listu proškrtaný.
Ohledně druhého dotazu- záleží jak on to bude evidovat, jestli to bude evidovat ak že pracuješ, tak ty měsíce započítáme. Jeslti se ptáš na to jak je to s příjmem, to nevím , to ví účetní.

mikijana
autor
27. led 2011

no tak už jsem se domluvila na dohodě nakonec a 3 měs. odstupném, víc mi nedají a doma by mě během výpovědní lhůty nenechali☹tak aspoň, že mi vyjde ta vyšší podpora, díky moc

misa.ottovka
27. led 2011

mně se momentálně stalo něco podobného, jen stím rozdílem, že výpověd jsem nedostala, ale nebylo mi umožněno nastoupit do zaměstnání po 2 letech RD, ale až po 3 letech. Že pobírám rodičovský příspěvek jen 2 roky, uo už nikoho nezajímá 😠

j.a.n.i
27. led 2011

@misa.ottovka Možná to bude zní hnusně, ale je to tvoje chyba, pokud neuvedeš do žádosti o RD u zaměstnavatele koncové datum, tak se dle zákona předpokládá, že žádáš na 3 roky. To že sis zvolila RP na 2 roky zaměstnavatele opravdu nezajímá, pro něj to není směrodatné, pro něj je podstatná pouze žádost o RD, kterou dáš do práce.

misa.ottovka
27. led 2011

@j.a.n.i u mně to bylo trochu jinak, v práci jsem zažádala o poskytnutí návratu po 2 letech, a na tuto žádost mi bylo vyhověno!!!!!!! Až dnes mi bylo písemně sděleno, že toto rozhodnutí ruší, a mám nastoupit až po 3 letech tak, jak jsem žádala po narození dcery.

mikijana
autor
28. led 2011

tak to je divné, že tohle může zaměstnavatel udělat? já jsem to v práci nahlásila, že jdu na 2 roky a oni se mnou počítali resp. teď už nepočítali po 2 letech, nicméně teď mi ještě nabídli, že o ten rok si můžu RD prodloužit a když se u nich uvolní místo tak mě vemou přednostně, ale tak to si myslím, že do roka si takhle můžu práci najít i jinde a hlavně budu mít odstupné a pak nějaké peníze z ÚP

j.a.n.i
28. led 2011

@misa.ottovka Tak jestli to od nich máš písemně, že ti vyhovují, tak by s tím možná šlo něco dělat, ale bylo by to na právníka, takhle do detailu se neorientuji a hlavně by musel vidět jak tvoji žádost, tak jejich odpověď.

misa.ottovka
29. led 2011

@j.a.n.i : to na právníka nebude, jelikož tohle se děje právě mezi právníky, nebot můj zaměstnavatel je soud🙂 Já sama jsem vystudovaný právník, na soudě pracuji jako asistent soudce, a co zmůžu? Pokud nejsou finanční prostředky na můj plat, tak pravděpodobně nic!!! napsala jsem jim vyjádření jak to vidím ze svého pohledu já, a uvidíme, ale jsem fascinovaná, co se může dít tam, kde by takový podraz nikdo nečekal! Ale já to chápu, všechno se od Nového roku změnilo, díky vládním škrtům a redukcí platů u státnmích zaměstnanců, tak se to asi dalo čekat. Pro jistotu si hledám práci jinde.

j.a.n.i
29. led 2011

@misa.ottovka Tak to je teda síla... čekala bych to od nějaké firmy, ale od státní instituce a ještě od soudu, no fuj.

binki
31. led 2011

no a mně se stalo, že mi řekli, že se nemám, kam vrátit a čekali, že dám výpověď, aby ušetřili, chtěla jsem dohodu, řekli, že se mohu vrátit na původní místo a plný úvazek...dala jsem výpověď a neuznali ji, nakonec dohoda a bez peněz...hezké že 😀

mataharyy
31. led 2011

@j.a.n.i Vlastní zkušenost, největší podraz vždy čekej tam kde by jsi ho normálně nečekala 😉
@binki Jo to je taky pěkný. Já se zas před pár dny dověděla že firma u které pracuji je prodaná (už dvakrát) a ten nový majitel do doby než jsem zavolala neměl ani tušení že má ještě nějakého zaměstnance, žili v tom že se všema zaměstnancema už jsou vyspořádaný, dali odstupný a pá pá... Dobrá duše šéfová mě zatajila, nebo co a já teď řeším s naprosto cizíma lidma, kteří mě v životě neviděli a já je taky ne, co dál, pač firma jde do háje a já pokud nebudu mít potvrzení o trvání pracovního poměru nemám nárok na rodičák 😠 Takže taky super, když mám za pár dní nastupovat na mateřskou a pořádně ani netuším kam mám zaslat ten papír 😎

ivanas11
10. dub 2014

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat.... Když mi tedy dá zaměstnavatel výpověď po RD s dvouměsíční výpovědní lhůtou a snížil by mi na ty 2 měsíce plat a byla bych doma třeba na těch 60%, to se mi pak pracák počítá z čeho? Z té snížené mzdy nebo jak? Další věc je, když budu před výpovědí čerpat dovolenou... Samotná dovolená, počítá se taky jako "výkon" práce, ze které by mi případně mohly vypočítat podporu? zatím jen zjištuju, uvidím, jak to na podzim dopadne. Děkuji moc 🙂