Z rodičáku na mateřskou. Mám nárok na PPM?

fazole11
23. kvě 2011

Ahoj maminky, moc prosím o nějaké info, pokud víte - jsem do 6/2011 na rodičáku s dcerou a jsem těhotná a druhé mimčo se mi má narodit v 9/2011. Tudíž mi vychází přesně měsíc, kdy bych měla nastoupit do práce, ale po zdravotní stránce to není o.k. takže pravděpodobně půjdu na ten měsíc na rizikové. No nicméně bych ráda věděla, jak je to s PPM (peněžitou pomocí v mateřství), mám na ni nárok? Bude mi ji zaměstnavatel moci platit, když se druhé dítě nenarodí do té lhůty 3 let, ale 3 měsíce po ní? Někde jsem taky slyšela že se počítá s nějakou ochrannou lhůtou 3 roky a 3 měsíce, ale to nevím jistě. Nemáte nějakou zkušenost, já bych fakt moc nerada musela jít na 4 roky, chtěla bych zas na 3 roky - klasiku. 😕 . Moc děkuji za info. Marcela

vojtisek2007
23. kvě 2011

@fazole11 pokud máš stále zaměstnavatele - máš znovu nárok na PPM a žádný lhůty tam nejsou, prostě až na ní budeš mít nastoupit, tak na ní nastoupíš, mezitím jak píšeš budeš tedy na neschopence, když se nemůžeš ze zdravotních důvodů vrátit do práce a samozřejmě potom můžeš volit tříletý rodičák. Jenom je malá změna, PPM nevyplácí zaměstnavatel,ale okresní správa sociálního zabezpečení kam tvůj zaměstnavatel patří....

fazole11
autor
23. kvě 2011

@vojtisek2007 jé tak tos mě uklidnila, dočetla jsem se totiž, že pokud nějak nebudu mít zaplacené nem.pojištění či co, takže nebudu mít nárok na PPM, tak jsem se bála kvůli tomu měsíci, protože tam psali, že nárok na PPM od zaměstnavateleje jen v případě, že se druhé dítě narodí do 3 let. No tak snad to bude tak jak píšeš, já už jsem z těch všech změn a návrhů celá zmatená, teď taky např. vůbec nevím, kolik budu potom brát rodičák, zas někde psali, že chtějí maminky, které jsou hned do druhého těhotenství po tom prvním zkrouhnout na těch 3600,-- to snad ne, to bysme se šli doma asi pást na louku 😒 .

vojtisek2007
24. kvě 2011

@fazole11 no tak jestli něco takového připravují v nějaké novele zákona nevím, ani jsem to neslyšela, ale to by se tě stejně netýkalo - ty máš zaměstnavatele = máš nárok na PPM = můžeš si volit délku rodičáku = 2 roky 11.400 nebo 3 roky 7600 🙂

fazole11
autor
25. kvě 2011

jé tak to díky, no snad to tak bude, jinak fakt nevím. Tak hezký den. Marcela

fazole11
autor
25. kvě 2011

@vojtisek2007 jé tak to díky, no snad to tak bude, jinak fakt nevím. Tak hezký den. Marcela

andy82
27. kvě 2011

já jsem se chtěla zeptat kvůli mateřské, vychází mi 6 týdnů před porodem na 14. září, za září tedy dostanu jaké peníze? Nevím, jestli je to jako při přechodu z rodičovské nebo ne - teda doufám, že ne, ale jestli mi dají jen mateřskou za 14 dnů, tak nastoupím od 1. tedy 8 týdnů před porodem.

vojtisek2007
27. kvě 2011

@andy82 dostaneš mateřskou za 14-30 září a pokud bude nižší než máš rodičák, dostaneš i rodičák, celkem to udělá 7600, pokud ti mateřská tuhle částku přesáhne (musela bys mít 475 a vejš mateřskou na den),už žádný rodičák nebude...a v tom případě by se ti vyplatilo opravdu nastoupit 1. jak píšeš, protože 475*30=14250. Podle mě se vyplatí jít od 1. pokud máš mateřskou na den 260 a výš....pod 260 je to šul-nul.

andy82
27. kvě 2011

no mateřskou vyšší mám a rodičák mám 11 400, ale takhle už si to spočítám sama, když vím, že dostanu max za ten měsíc těch 11 pokud budu nastupovat později než 1.

vojtisek2007
28. kvě 2011

@andy82 přesně tak, spočti a uvidíš...když budeš mít v jednom měsíce PPM i rodičák, dostaneš max 11.400, pokud ti vyjde líp když PPM nastoupíš hned od 1. tak neváhej...takže jeslti máš mateřskou vyšší než 380, vyplatí se jít od prvního