Zdravotní sestra a práce v těhotenství

leonaxyt
2. bře 2015

Zdravím vespolek, mám dotaz na (jistě přítomné 😝 ) zdravotní sestřičky - nezůstal jste někdo v těhotenství doma z důvodu překážky na straně zaměstnavatele? Tzn. že vás těhotné neměli kam přesunout?
Já se probírám tou vyhláškou, která to upravuje (Vyhláška č.288/2003 Sb.) a nevidím tam, na co by se to dalo našroubovat 😒 . Pracuju ale v odběrové místnosti, rozhodně mě nebude kam přesunout, a mám strach, že budu mít smolíka, že mi řeknou, že odběry krve a vystavování se případní nákaze (děláme kromě klasických odběrů taky rychlé testy CRP, kdy tam chodí lidi různě nemocní, plus za posledních 14 dní jsme tam měli třikrát pozitivní černý kašel :-/ ) není nic, co by bylo těhotným zakázáno..
Když jsem byla těhotná poprvé (na jiném pracovišti), byla jsem na neschopence a nevadilo, neb mi gynekolog napsal neomezené vycházky - což už ale dnes nejde a já si neumím představit sedět několik měsíců doma na zadku 😒 😒
Nemáte někdo zkušenost?

p_ch
2. bře 2015

@leonaxyt já jsem pracovala na JIP a dr. mi hned napsal neschopenku. Asi bych se domluvila s gynekologem a přesně tohle co jsi tady napsala mu tak i řekla... jsou to sice jen odběry.. ale nikdy nevíš... sama jsem se v rychlosti píchla jehlou.. a bohužel pán měl Hep.B- i když naštěstí jen tohle!

ufonaut
2. bře 2015

Já šla prakticky ihned na neschopenku, podávali jsme cytostatika a v celém špitále se pohybovali lidé po izotopovém vyšetření... Taky bych šla, těhotenství sice není nemoc a doma jsem se málem ukousala, ale riskovat by se mi to nechtělo :/

prudusinka
2. bře 2015

Pracuji v DpS, přeřadit na jinou práci nejde, ale nejspíš na příští poradně vyfasuji neschopenku, poslední 2 směny mi tvrdlo břicho tak 3x do hodiny, magnézko na to nezabíralo a to se nám teď začínají rozjíždět virózy a průjmy 😖

megimini
2. bře 2015

Dělala jsem na infekčním oddělení a dali mě na dispečink, byla jsem tam 3 měsíce, pak jsem šla na neschopenku. Mela jsem z toho nadavani po telefonu plné zuby a jak jsem jenom seděla, tak i s punčochama mi otekaly nohy a to jsem byla na začátku těhotenství.Díky za různé diskuze, za ty 3 měsíce mi dorovnali plat,v praci o tom vubec nikdo neměl ani páru.Neomezené vycházky se dávají, lékař o to musí požádat posudkoveho.Jsem diabetička a u nich to dávají skoro pokaždé

prudusinka
2. bře 2015

@megimini o tom jsem zatím neslyšela, že můžou požádat u posudkového. Bohužel u nás je posudkový lékař vyhlášený tím že neschválí nic ☹

alcar
2. bře 2015

Ja sla na neschopenku okamzite. Ani jsem se nepidila po nejakem prerazeni, i kdyz by urcite bylo kam v ramci nemocnice. O mimco jsme se snazili dva roky a za ty nervy, ucit se neco noveho, na novem pracovisti mi to nestalo. Takhle jsem to rekla lekari, ze bych z toho mela stres a s vypsanim PN nemel problem. Vychazky zase tak hrozne nebyly. Mela jsem je od 12-18, kamaradka od 13-19 a bohate to stacilo. Dvakrat jsem byla vecer v kine a v divadle. Jednou mi bohuzel prisla kontrola v dobe, kdy jsem nebyla doma (vezla jsem manzela do nemocnice k hospitalizaci - pry si mel zavolat sanitku 😅 ), ale na gynde byli ochotni a dali mi razitko, ze jsem byla u nich. 😀

megimini
2. bře 2015

Ale určitě bych to zkusila. Kdybych měla být odkázána na vycházky, tak by se zblaznila, tak se nedivim.

nerreidda
2. bře 2015

Já šla na PN hned jak jsem zjistila , že jsem těhotná.U obou těhu. Radši se kousat doma nudou než o toho prcka přijít 😉

andreak7
2. bře 2015

Dělám na JIPu a taky jsem sla hned. Rok a pul jsme se snazili a riskovat ze neco chytnu, zareni, navstevy, manipulace s odbery a leky, zcedat lezici pacienty apod. - fakt ne. 🙂

slunickova123
2. bře 2015

Sestricka od nas z dets.odd. sla hned na neschop., nebylo ji kam presunout ( pediatrie- samy infekce)

alcar
2. bře 2015

Jedna sestricka od nas ze standardniho odd. sla na usek kontroly a kvality - konkretne hygiena, na sesteraku. A chodila nam kontrolovat, jak si desinfikujeme ruce na JIP, takze prast jak uhod. 😀

alboo
2. bře 2015

@leonaxyt já byla doma od 7+3, chtěla sem chodit i když pracuju na ne moc krásném oddělení (septická JIP), dokonce mi i nabízeli na první měsíce aseptiku standart, ale bylo mi tak blbě, že se to nedalo, a pak když mi bylo líp a i sem do práce chtěla, tak už mě dr.nepustila
jinak sem měla celkem problém se svým bývalým gynekologem (nejdřív mi cpal PN hned, což sem nechtěla a pak když už jo, tak mi dělal dost problém s vycházkama a striktně odmítl požádat komisy o celodenní vycházky) a pak na mě ještě poslala kontrolu. Tak sem měnila dr., chodím na soukromou kliniku, kde mi dr. rovnou řekla, že taky nikam žádat nebude, že s tím dělaj problémy, ale že nebude dělat vědu z toho, že sem nebyla doma, ale at si dám na to bacha. Vycházka sem měla od 12-18 hod, ráno sem spala, a po 18 hod chodej vyjímečne a i kdyby, tak sme přeci zdrav.sestry se spoustou známejch ve zdravotnictví, tak sme mohli bejt třeba někde ulékaře - i to sem měla dohodnutý 😎
ale je fakt, že mě nebejt blbě, tak bych chodila snad do nástupu na mateřskou, ale těma vycházkama mě tenkrát pěkne nakrkli

leonaxyt
autor
2. bře 2015

Díky vám všem 🙂. Mně ale nejde o tu neschopenku, tu bych měla taky jistou - směrovala jsem ten dotaz na tu překážku na straně zaměstnavatele.. Samozřejmě i peníze tam jsou jinak (100% platu oproti mizerný neschopence), ale hlavně řeším ty vycházky.. Protože chci trávit čas na chatě, na čerstvým vzduchu, u rodičů, na akcích se synem atd.. A tam je zcela zásadní, jestli můžu co chci kdy chci, nebo musim sedět půl toku doma..:-/

xpila
2. bře 2015

@leonaxyt Zaměstnavatele písemné pozadej o přeřazeni na jinou pozici, ideslne k tomu dej posudek gynekologa, ze tvá současná prace ohrožuje těhotenství a plod. Určitě se nenech zahnat na neschopenku.

leonaxyt
autor
3. bře 2015

@xpila Děkuju, děkuju, takhle přesně jsem to myslela 🙂
Tedy požádat písemně, načež oni když nebudou mít jinou pozici, tak by mělo následovat toto... Já si teda trochu myslim, že se do toho žádnýmu zaměstnavateli nechce a bude dělat všechno možný, aby se tomu vyhnul :-/

xpila
3. bře 2015

@leonaxyt Přesně tak, požádat písemně o přeřazení na jinou pozici z důvodu těhotenství, ideálně rovnou doložit zprávu od doktora, že vykonávaná práce ohrožuje tebe a dítě. Pokud nebude mít jinou vhodnou pozici, tak to řeší překážky na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy. Pokud nemáš zdravotní problémy, tak to neschopenka neřeší. Neschopenka má smysl pouze tehdy, kdybys ani tuto práci nemohla vykonávat ze zdravotních důvodů.

alcar
3. bře 2015

Tak ja si spis myslim, ze zamestnavatel udela vsechno pro to, aby ti nasel vhodny flek, jenom aby ti nemusel vyplacet celou mzdu jen tak. 🙂 To je muj nazor. 😉 Pokud pracujes ve spitale, tak tam se tech vhodnych mist najde opravdu habakuk.

leonaxyt
autor
3. bře 2015

@alcar To si samozřejmě taky myslim, takže kdybych pracovala v nemocnici, vůbec by mě nenapadlo o tom uvažovat 😀
Ale pracuju v soukromý laboratoři, a tam nevim, co by mi museli vytvořit za pozici - možná vařit kafe na kuchyňce.. 😀

j.a.n.i
3. bře 2015

@leonaxyt Nebo přijímat od příchozích lidí žádanky na odběr a zadávat to do PC...

alcar
3. bře 2015

@leonaxyt tak to potom jo. Mozna pro tebe vytvori nejakou pozici. 😀

leonaxyt
autor
21. srp 2015

Zdravím po dlouhé době vespolek a vyhlašuji anketu pro sestřičky: jak se stavíte konkrétně k odebírání krve v těhotenství? Né svojí, pacientům.. 😝

viridie
21. srp 2015

@leonaxyt Já to vidím tak,že to je jako u netěhotných. Prostě když se používají ochranné pomůcky správně, je riziko nákazy nulové...

ireniq
21. srp 2015

Já jsem to nemusela řešit, protože kvůli cytostatikům u nás převádějí těhule do administrativy na ambulanci, ale umím si představit, že je to nepříjemné - i při používání ochranných pomůcek a dodržování všech zásad je tam manipulace s ostrými předměty a k úrazům dochází. Kdyby šlo o pár odběrů za den, asi bych poprosila kolegyni, kdyby toho bylo víc, tak nevím... jsem zvědavá, jak to kdo řeší.

masenka88
21. srp 2015

@leonaxyt už to asi není aktuální, ale já byla doma kvůli překážce ze strany zaměstnavatele. Nebyla pro mě jiná práce, tak jsem byla doma za plný plat...

ireniq
21. srp 2015

@masenka88 ale odběry krve (biol.materialu) jako takové nejsou na seznamu prací zakázaných těhulím, nebo ano? díky I.

alboo
21. srp 2015

Neresila sem to, ale teda stalo se mi, ze sem mela jit odebirat pacienta s hepatitidou a moc se mi do toho nechtelo, tenkrat sla misto me kolegyne, sama se mi nabidla. Nikdy sem se zatim p jehlu nepichla. Rukavice si obcas neberu, ale jak sem zjistila, ze sem tehu, tak sem si je brala vzdy.

masenka88
21. srp 2015

@ireniq já myslela, že ano...nebo že by to platilo jen pro zpracovávàní krve, jako laborantky nebo na transfúzce? Já pracovala na dialýze...

lenkawedding
21. srp 2015

Může mi někdo odůvodnit ,,ty překážky na straně změstnavatele" . . . .. . .

j.a.n.i
21. srp 2015

@lenkawedding Pokud se jedná o práci těhotným zakázanou a zaměstnavatel nemá jinou, kam by ji mohl převést... typicky třeba laborky s něčím závadným, chemický průmysl a a podobně.

ireniq
21. srp 2015

seznam prací zakázaných těhulím http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=v288_2003

@masenka88 co jsem to prolétla, běžné odběry krve tam nejsou, možná to bylo něco specifického.
Jestli si dobře pamatuji, tak na formuláři pro vyrovnávací příspěvek (pokud je náhradní pozice pro těhuli hůře placená než původní) jsem vyplňovala, který že bod ze zakázaného seznamu se mě týká.