Co na plíseň v bytě na zdi?

sfet
26. říj 2022

Prosím Vás maminky, ženy, co pomůže na plíseň na zdi v bytě? Nepiste mi, že Savo. To vím, že ráda bych něco, co tolik nesmrdí, popř. není chemické, nebo chemie to být může, ale ne dryák jako Savo, to se prostě nedá. Navíc muž Savo miluje a vždy to tu vystříká, že to cítím ještě 3 - dny, to nedávám. Zkoušela jsem Savo bez chlóru, takový prostředek den Braven proti plísní z Baumaxu (strašný krátký účinek), ocet, jedlou sodu, Tea tree olej, co šlo, ale ta plisen je jako mor, to mě tak každou zimu od října do dubna. Ráda bych něco, co běžně koupím v drogerii nebo kde. Děkuji.

smajlinka
2. lis 2022

@sanoela Taky máme na zdi a nepomohlo to 👎

leymea
2. lis 2022

Uz mame pujceny odvlhcovac, dali jsme ho do kuchyne a po 2 hodinach cca 1,5l. Jakoze coze? 😀

margita_m
3. lis 2022

@leymea to je masakr, že? Když ho chtěl manžel koupit, nebyla jsem si jistá. Ale teď po letech můžu říct, že to byla nejlepší investice. Nevěřila bych, že dům může být taková houba. 🙏🏻🫣 Navíc mám pocit, že se ta místnost i jakoby provoní takovým teplejším vzduchem. Prostě už tam nejde ta vlhkost ani cítit. 👍🏻

leymea
3. lis 2022

@margita_m nemam teda jak zmerit vlhkost, takze nevim kolik tu mame, ale nikdy me nenapadlo, ze by tu bylo nejak hodne vlhko, ani to necitim. Jak casto Vam odvlhcivac bezi?

marketka_m
3. lis 2022

@leymea po dvou hodinach 1.5 je celkem dost teda... Odvhlcovac nema merak vlhkosti? Nebo ze nastavis na 40... A jak bude 40 on se sam vypne....

sanoela
3. lis 2022

@smajlinka škoda, dávali jsme ještě i tu penetraci a více kroků. Nás to zbavilo teda i vlhké zdi

margita_m
3. lis 2022

@leymea my zapínáme hodně individuálně, někdy 1x za 2-3 dny, někdy 1 týdně. A když se suší prádlo, tak třeba na 2 hod nechám běžet u plného sušáku a pak vypnu. Když odvlhčovač zapnu, ukáže mi vlhkost, např. 75 a potom je za hodinu až dvě např. 48, tak pak vypnu. Nebo nastavím časovač 30 min až hodina, dvě. Hlavně podle vlhka i venku zapínáme podzim, zima. Ostatní období není moc potřeba. Je pravda, že prádlo od jara až začátek podzimu schne hlavně venku. Tento náš co jsem dávala i foto, stál kolem 5 tis a to mi příjde celkem rozumná cena. Samozřejmě jsou i dražší, ale nám úplně stačí. 👍🏻

kometkak
3. lis 2022

Plíseň i savo dýchat je zlo. Za mne se odstěhovat. My byli v pronajatém domě a plíseň na zdi i na koberci, chyhtlo nám občas i oblečení ve skříni nebo matrace z postele. Zdi jsme několikrát úplně seškrábali a natřeli protiplísňovým nátěrem, ale nepomohlo. Majitel furt že blbě větráme, ale tím to nebylo.. Po přestěhování jinam větráme zase normálně.. ráno, večer a když jseme doma tak i přes den a nikde žádný problém. Máme zatepleno i plastová okna. Obecně se říká - hodně topit a hodně větrat, nemít zdroje vlhkosti.. tedy určitě nesušit prádlo doma ale venku nebo susička, popřípadě vysoušeč vzduchu. Při vaření poklice, aby pára nešla do vzduchu, zrušit kytky. Ale pokud tam pliseň už je, tak se toho budete hodně blbě zbavovat.

kometkak
3. lis 2022

@kometkak A ještě sehnat vlasový vlhkoměr nebo nějaký kvalitní s možností kalibrace a pokud máte plíseň tak na nějakou dobu se dostat třeba na 40, max 50%

leymea
3. lis 2022

@marketka_m merak vlhkosti bohuzel nema, ale nastavit to jde, manzel vecer nastavoval na 40, ale ja to pak uz vypla.
@margita_m ten Vas zni skvele. Tento je asi nejaky starsi. Jak je hlucnej? Tuten totiz docela dost.

margita_m
3. lis 2022

@leymea mně přijde hlučnost přijatelná, slyšet jde, ale není nějak zvlášť rušivý. Asi bych při něm nespala, ale v běžném provozu nás neobtěžuje. 😉 Navíc má možnost snížení a zvýšení výkonu a to hlučnost také ovlivňuje. Super je právě i možnost, že si dáte např. při odchodu aby pracoval a nastavíte třeba hodinu a on se sám vypne a jak jsem někde tady psala, kdyby cokoliv, nepřeteče… sám se vypne. Pak vylejete nádrž a po vložení nádrže zpět, si zase jede dál. Jen je lepší dát tak metr od zdi, líp pak bere celkovou vlhkost. 👍🏻

leymea
4. lis 2022

@margita_m dekuju za skvele informace, stale ho mame v kuchyni, stale vylejvame plno vody 🙈 je to fakt skvela vec.

margita_m
4. lis 2022

@leymea není vůbec zač… 🍀

veronikav31
4. lis 2022

@kometkak nám se začala plíseň objevovat v bytě po 10 letech bydlení, jak se zateplila bytovka, jsme úplně horní byt pod střechou, je na pohmat cítit, že zdi jsou vlhké,plíseň se dělá na stropě,ale že bysme se kvůli tomu stěhovali to fakt ne. kytky máme,to je pravda, když vařím a děti nejsou v kuchyni,tak větrám i v mrazech a pak hned topím. zkoušíme odvlhčovač zatím ten malý přenosný,zatím funguje,tak uvidíme jak letos. od jara do podzimu je v bytě od plísně klid, ale jak začne vlhčí počasí jako je teď tak začne i plíseň

kometkak
7. lis 2022

@veronikav31 A ještě třeba klimatizace jestli náhodou nemáte, bere z vnitřku vodu a suší vzduch. Klidně to natahá za chvíli několik litrů.. u chlazení to je určitě, u topení nevím. A ještě tam bývá funkce dry a to taky tipuji vysušuje.

veronikav31
7. lis 2022

@kometkak klimatizaci nemáme