Jaké jsou nevýhovy v bydlení ve 4. patře bez výtahu?

pavicka
13. pro 2023

Jake jsou nevyhody krome toho kazdy den to jit nahoru a dolu i nekolikrat? 😆
Prijde postacka, tak to na me nepocka, ze?
Jen tak navsteve dolu sejit taky neotevru?
Stehovani nabytku musi byt hruza
Tezky nakupy, tahat deti k tomu..
Co kdyz bude horet? 😭
Omluvte mou paniku, bydlime v prizemi, ale naskytl se nam velky byt, jenze je to 4.patro bez vytahu a ja s tim nejak nejsem ztotoznena 😮‍💨

berusinka2
13. pro 2023

v lete horko,v zime zima,navsteve podla mna otvoris zhora ,stahovat nabytok nebudes kazdy tyzden,takze to je v pohode,horet hadam nebude...

madbetka
13. pro 2023

@pavicka No.. naše děti se mě nedávno ptaly, jestli bychom nemohli bydlet někde níž 😃
Pošťačka na mě úplně v pohodě čeká, když zazvoní a nese něco doporučeně.
Návštěvám chodíme otevírat, ale těm opravdu blízkým (rodina) hážu klíče z balkonu 😃
Stěhování nábytku byl rozhodně zážitek, ale tak to se udělá na začátku a dá se to.
Nákupy nosí většinou manžel, někdy Rohlík.. no, a poslední dobou i já, protože manžel je v nemocnici. Ale na to si člověk zvykne. I na to tahání dětí - teď už chodí všechny tři samy, ale máme je blízko po sobě (13m a 18m), takže jsem běžně tahala batolata těhotná, prip. pak v nosítku miminko a k tomu v ruce batole. Nic lehkého, ale taky to holt šlo.
Co bude, když bude hořet, naštěstí nevím a doufám, že ani nepoznám.
Kdybych si mohla vybrat, tak bych si samozřejmě vybrala bydlení s výtahem, tohle je fakt otrava, teď v zimě chodím domů v té zimní bundě zpocená až kdesi.
Ale dá se na to zvyknout 🙂

honatko092
13. pro 2023

@pavicka Bydlím ve čtvrtém bez výtahu. Nejhorší jsou nákupy, vynášení a snášení dětí (a to i spících - každý den) a to, že to musím chodit 🤷🏻‍♀️ je to byt po babičce, která se v 80 musela odstěhovat, protože to bez výtahu nezvládala - nevím, kolik ti je, ale myslete i na toto. Stěhování je jednorázová věc, chce to moc pomocníků, ale dá se. Pošťačka samozřejmě počká, proč by nepočkala, netrvá to 10 minut 😂 když bude hořet, výtahy se nesmí používat a 4. patro není 11. Dá se 👍🏻

pipi_puncocha
13. pro 2023

Bydleli jsme tak a bylo to trochu peklíčko. Coby bezdětným nám to tak nepřišlo, ale tahat vajíčko s jedním miminem plus dvouleťáka sabotujícího schody, to byl mazec. Nedejbože, když si u schránek vzpomněl, že musí kakat 😅

Kurýři s jídlem, PPL atd věcně nadávali, že na mě čekají sto let, než to sejdu.

Co mi přišlo blbé bylo, že třeba můj děda (80let) k nám nešel ani jednou, protože by ty schody nezvládl. Úraz (a třeba sádru nebo berle) jsme naštěstí neměli za tu dobu.

jajulin
13. pro 2023

@pavicka Moje teta se strejdou tak bydleli přes 40 let, teď už mají konečně vybudovaný nový výtah. Oni se svým bytem byli vždy spokojení, prý je nahoře klid. Já bych to nechtěla ani omylem.

victress
13. pro 2023

pokud bydlíš v paneláku, kde je v koupelně a WC vybudovaný větřák, počítej s tím, že jako poslední byt budeš POŘÁD slyšet hučení toho větřáku, zdá se to jako malichernost, ale já tak bydlela několik let a musela jsem se odstěhovat, POŔÁD to někdo zapínal, i když pode mnou byly jenom 3 byty, ve dne v noci to hučelo, bylo to na budku...

malytlustyhroch
13. pro 2023

Vetsina vytahu se pri pozaru nesmi pouzivat (kominovy efekt, nepomohla by sis), takze v tomhle ohledu 4.p. bez vytahu a s vytahem neni rozdil.

emillyhk
13. pro 2023

Žili jsme ve čtvrtém patře od mého dětství, mamka byt prodala až když jsem se odstěhovala - na stará kolena už jí to zmáhalo. Mě to děsně štvalo, když se muselo s těžkou taškou ty čtyři patra, návštěvě jít dolů otevřít (nebyla zavedená možnost otevřít bzučákem). Ségra takhle tahala miminko, později miminko a sebou malé dítě. A bylo to náročné. Tehdy ještě byla možnost mít kočár v kolárně, to už dneska ve spoustě domů taky nejde... Ale pokud máš odrostlé děti, do stáří daleko a ten byt je "srdcovka", tak bych ho úplně nezatracovala 😉

neomenia
13. pro 2023

Bydlíme v druhém patře, ale jakoby třetí nadzemní podlaží. Tahání věcí je trochu pruda, v létě vedro ( jsme poslední patro) ale ja to beru tak, že je to test mé kondice 😃 a za bydlení v přízemí nebo tak bych to ale nevyměnila. Protože ten výhled u nás na půlku Prahy 👌👌👌 to je moje srdcovka a proto jsem ten byt brala všemi 10.

fyii
13. pro 2023

@pavicka vyhoda budes mit skvelou kondicku🙂 a hezky vyhled pravdepodobne tim to konci...
jinak jak pisou holky, uraz schody mega problem.. vlastni zkusenost.. tahat vsechno nahoru, dolu... atd. tahat deti.. pokud mate zajimavou nabidku muselo by tam byt opravdu neco extra super, ze bych na to kyvla..

eviicka
13. pro 2023

Žila jsem tak 30 let ve dvou různých panelákách. Dá se zvyknout, posťačka i dovoz pizzy čekali (schody jsou i obvykle rychlejší než výtah), pro návštěvy bývá obvykle bzučák. Stěhování se také dá, velký nábytek se do výtahu stejně nevejde. Náročné to je hlavně u nechodících dětí a při zdravotních problémech (ale v 18 jsem to zvládala i se sádrou na noze). Nicméně moji rodiče (i prarodiče, kteří bydleli ve třetím) měli úžasnou fyzičku, že ty schody dávali i u hodně špatných diagnóz, případně ve vysokém stáří.
Výhoda je, že nikdo nedupe nad hlavou a nechodí okolo bytu po schodech (a nehučí výtah z chodby). Obvykle je pěkný výhled. Také máte brzy výborný přehled o sousedech i když nechcete, protože kolem pořád chodite 😀. V létě ale mohou být tyto byty teplejší.

mamikry
13. pro 2023

@pavicka Jsme ve 4. patře bez výtahu. Odnosila jsem nahoru 3 děti, a to teda peklo je. Ale naše děti jsou obří. Přežít se to ten rok a půl dá. Nákup nám donese Rohlik až nahoru, s dopravci nikdy nebyl problém, jsou zvyklí. Stěhování je jednorazová věc, to je peklo stěhovat se kamkoli. Nevýhoda je, že jsme pod střechou, tak máme v zimě zimu, v létě horko. Výhoda, a to pro mě zasadní, je, že mi nikdo nedupe nad hlavou. Máme déle světlo než ostatní patra a obecně máme světlé pokoje, ale tam hraje i roli, že jsme na jih. Do důchodu tu byt neplánuju, byt uvolnime dětem, co dva ve velkém bytě sami.

betelgeuzz
13. pro 2023

Bydlíme jen ve 3. patře, ale příjde mi to v pohodě. Nastěhování je jednorázová záležitost. Nejhorší bylo období, když se mladší narodila a starší měla 2 roky a schody pro ni ještě byly těžký. Kočár jsem nechávala ve sklepě a mladší tahala ve vajíčku. Jak vyrostly, tak je to v pohodě. Nejsme pod střechou, takže ani zima, ani horko. To nepíšeš, jestli nad vámi ještě někdo je. Pošťačka čekávala, volali jsme z okna a házeli návštěvám klíče. Ale po pár letech se udělal domafon, super věc a zas taková pálka to nebyla.

michaela666
13. pro 2023

Jako bezdětná jsem to měla do bytu přesně 95 schodů, bez výtahu. Kočarkárna ani sklep v domě nebyl, takže všechno hezky tahat nahoru do bytu. Nákupy jsem dělala přes Tesco online, kdy mi ho normálně dovezl pán na rudlu až před byt. Vždycky se smál, že je zrovna mlíko/ mouka v akci, proč jsem si neobjednala rovnou karton, že ho šetřit nemusím.
Každopádně s dětma si to představit neumím, proto když se mě někdo ptal kdy už konečně budeme mít mimino, pozvala jsem ho na kafe. 😃
Už ve 3 patře většinou zakládali výškový tábor. Jedinou výhodu vidím v tom, že mě to udržovalo v kondici. Denně jít minimálně 4 krát nahoru a dolů, to si pak i to KFCčko dáš bez výčitek.

barumrallyebum
13. pro 2023

My bydlime ve druhem patre, nad nami budou v podrkovi dalsi byty. Kdyz neco zapomenu a vzpomenu si az dole tak se mi nechce vracet 🙂 ale casem tam poridime plosinu. Prave pro nabytek, kocarek, nohu v sadre, stare lidi...

kristyn86
13. pro 2023

My jsme 4.patro bez vytahu a jsme pod strechou. Odtahala jsem 2 deti. S tim,ze kocarek jsem nechavala v kocarkarne. Vetsi horko tu nemame i presto,ze jsme pod strechou. Ted nam ji i zateplili,tak by melo byt jeste lip. Je pravda,ze je tu klid,ze nam nikdo nedupa nad hlavou (jako my ostatnim),nerusi nas ani hluk z chodby,protoze kolem nas nikdo neprochazi. Nakup je opruz,ale velke dela manzel,nekdy si nechame dovest Rohlik. Postacka na me ceka,to zadny problem neni. A navstevam oteviram pres vratneho nebo jak se to jmenuje. Zazvoni se dole,zvednu sluchatko,zmacknu cudlik a je to 🙂 Stehovani byl masakr,to jo...Ale to clovek nedela denne. Pak je taky hukot treba dovolena a nosit ty kufry a tasky...Jako brala bych tak prvni patro. V prizemi bych se bala. To jsme taky jednou bydleli v prizemi a furt jsem slysela rany od vchodovych dveri,vedela jsem o kazdym,kdo sel domu,tahl nam tam z venku chlad a fakt jsem se bala otevrit v noci treba ventilacku. U nas si otevru dokoran na noc i balkon klido 🙂

tami91
13. pro 2023

Tak ja dám opačný pohled, jsme v prvním patře ze čtyř bez výtahu, sice nákup či dítě vytáhnu raz dva, ale slyšíme UPLNE KAZDEHO kdo vejde do baráku, každé zazvoneni, každé bouchnuti dveří a strašně nás to štve. Horko tu máme stejný, máme klimu, dneska otázka pár kaček a už standard a hrozně závidím těm nahore klid právě od toho běžného provozu. Stěhování je jednorázový a děti to za chvíli vyjdou samotné 🙂

fifinka2020
13. pro 2023

@malytlustyhroch no tam jde spíš o to, že když hoří, z těch vyšších pater se dostaneš hůř ven, případně nejde třeba skočit z balkonu...

pavicka
autor
13. pro 2023

@tami91 to jsme prave ted my
Naproti vytahu, slysim uplne vse a kazdy nas 🤷‍♂️

Jinak dekuju moc za vsechny vase postrehy 😊
Ditko chodi uz samo
Joo, kufry na dovolenou..to bude neco 😜
@kristyn86

fifinka2020
13. pro 2023

@pipi_puncocha hele to je fakt, to nás taky primárně nenapadlo (máme rodiče, co nedavaji moc schody) a rok jsme bydleli ve 2.patre s tocitym schodištěm a hodně omezovali návštěvy a prostě to pro ně bylo komplikovanější.

pe_tu_ss_ka
13. pro 2023

My bydlíme ve 3 bez výtahu, už 7 let. Synovi je 5 a dceři 2.. zvládáme všechno, kočárek máme dole v uzavíratelné místnosti, takže šlo vždy jen o to vynést mimino, jak začali chodit, tak to začali trénovat a už chodí dlouho sami. Nákupy jsou trochu opruz, ale dá se to.. pokud si objednáváte, tak vám to vynesou až nahoru. Postacka vždy počkala, zazvonila, přes bytový telefon jsem řekla, že běžím dolů, také žádný problém.. stěhovali jsme se ještě jako bezdětní, a byl to masakr.. ale nedokážu si představit bydlet níž, nad námi nikdo už není, jsme nejvyšší patro a je tu super klid.

pavicka
autor
13. pro 2023

@fifinka2020 jj, presne tak
Ted bych skocila metr z okna

martinka0209
15. pro 2023

Tak nad tím jsem nepřemýšlela,kdyby hořelo,já potkala manžela,který už bydle ve 4.patře bez výtahu,takže ano chození po schodech nahoru a dolů,mám malé dítě půl roční už se pronese, nejraději ji nosím v nositku,kočár máme ve sklepě,těžké nákupy tahá chlap, stěhování nábytku bude náročné, lednice, pračka ta je fakt těžká,ale jsem ráda že nejsme v pronájmu a ten byt je manželův,bydlíme 2+kk a kdybychom měli peníze na větší byt půjdeme do toho,beru to z té lepší stránky aspoň sportuji🙂

leymea
15. pro 2023

Ziju ve 4.patre bez vytahu cely zivot. Takze jsem zvykla a jsem s tim v pohode 😀

martinka0209
15. pro 2023

@pipi_puncocha tak můj děda přišel na návštěvu v 90 letech koukala jsem jak to zvládl ,jen jsme ho pozvali na narozeninovou oslavu pravnoučatka,ale když se nebude na to cítit,tak chodit nemusí a přišel

xxx3d
15. pro 2023

k těm už napsaným nevýhodám přidám svoji - komplikace při výběru psa, myšleno plemeno, protože... ty schody no.

ajush_ka
15. pro 2023

Mě napadá doplnit ještě jednu věc - pokud chcete rekonstruovat, některé firmy rovnou odmítnou, jiné si to nechají slušně zaplatit.

pettrus1210
15. pro 2023

@pavicka bydleli jsme ve 4. bez výtahu 10 let. Začnu výhodou. Byl tam klid, nikdo nám necoural kolem dveří nahoru. Byli jsme poslední patro, takže nám nikdo nedupal nad hlavami a měli jsme hezky výhled. No a ty schody, ty mi nikdy nějak extra nevadily. Dceru jsem si odtahala do dvou let, nákup se také dá. Těžší věci nosil chlap. Nejhorší bylo když se muselo jít do auta na otočku několikrát pro neco. A nábytek nebo něco těžkého přišli na výpomoc kamaradi nebo se zaplatili stehovaci. To je sice opruz, ale člověk netaha sedačku každý den. Člověk si zvykne, akorát bych se bála co ve stáří.

skororozvedena
15. pro 2023

@pavicka měla jsem nabídku na fakt kraaasny byt ve 4p bez výtahu.kdyz jsem si představila, že jedno z mých 3 děti bude mít 6 týdnů nohu v sádře, s díky jsem odmítla. Fakt ne!!! Teď v dome mame 2 výtahy, jsem v 6p. Občas jsi to vyšlápnu pešky kvůli kondici, ale dobrovolně!

zekrt
15. pro 2023

Nešla bych do domu bez výtahu. Stačí fakt bolavá noha a je to v háji. Kočár, spící dítě... když už dát do bydlení tolik peněz, tak chci komfort výtahu. Chodím po schodech, ale pokud nesu nákup, je výtah super. Když byly děti malé, taky jsme jen jezdili.